Ještě minulý týden to vypadalo na poslaneckou rebelii proti návrhu ministerstva průmyslu a obchodu, které chce výrazně zkrátit platby majitelům fotovoltaických elektráren a jiných obnovitelných zdrojů. Jenže ministr Karel Havlíček si některé členy hospodářského výboru sněmovny takříkajíc pozval na kobereček a donutil je změnit názor. Vládní návrh na zásah proti solárníkům tak dnes prošel.

Dramatický průběh vyjednávání Ekonomickém deníku popsali – pod podmínkou anonymity zdroje – dva zástupci oboru zelené energetiky. Ještě ve čtvrtek 25. března dala většina poslaneckých klubů, překvapivě včetně zástupců hnutí ANO, jasně najevo, že sporný vládní návrh na omezení ziskovosti solárních elektráren na 6,3 procenta ročně nepodpoří. Takový návrh až příliš zaváněl znehodnocením investic a novou vlnou žalob na Česko. Zástupci poslaneckých klubů se shodli, že férové bude zavést pro všechny obnovitelné zdroje limit ziskovosti 10,6 procenta ročně.

Jenže pod tlakem ministerstva průmyslu a obchodu vedeného Karlem Havlíčkem začali poslanci ztrácet odvahu. Hlavně ti z hnutí ANO. „Havlíček jim vynadal, že hájí zájmy solárních baronů a že pokud vládní návrh nepodpoří, tak je v tom mediálně vykoupe,“ tvrdí jeden ze zdrojů Ekonomického deníku. Rozhodující budou následující týdny, kdy se ukáže, v jaké podobě zákon o podporovaných zdrojích energie (POZE) projde na plénu sněmovny druhým a třetím čtením.

Paragraf, který vyvolává v zákoně o POZE největší odpor. Kopie z vládního návrhu zákona na webu PSP.

Při hlasování na jednání hospodářského výboru ve středu 31. března prošly jen dílčí úpravy vládního návrhu novely zákona POZE. Třeba návrh poslance Pavla Pustějovského (ANO) na prodloužení mandátu členů Rady Energetického regulačního úřadu o pět měsíců tak, aby mandát začínal v lednu a nikoliv v srpnu. Proti vládním škrtům v platbách majitelům solárních elektráren vystoupili na jednání výboru hlavně poslanci Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Petr Dolínek (ČSSD), avšak jejich návrhy podpořila jen čtvrtina ze 16 přítomných členů výboru.

Dnešní postup hospodářského výboru kritizuje Solární asociace. „Poslanci Hospodářského výboru promeškali šanci nastavit jasné a transparentní podmínky pro všechny druhy obnovitelných zdrojů energie. Zároveň ukázali, že jim nevadí diskriminace některých obnovitelných zdrojů, na kterou upozorňovaly průmyslové svazy, ministerstva i Legislativní rada vlády. Opatření dopadne na tisíce provozovatelů elektráren, spoustu z nich může zlikvidovat,” řekl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

Mohlo by vás zajímat

Poslanci pod tlakem

Členové sněmovního hospodářského výboru se dostali pod tlak z obou stran. Z druhé strany na ně tlačily asociace sdružující investory do obnovitelných zdrojů, ale třeba také Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora či Svaz měst a obcí. Svaz průmyslu například požadoval sjednotit hodnotu vnitřního výnosového procenta (IRR) pro investice do všech obnovitelných zdrojů na nejvyšší hranici 10,6 procenta a současně odmítl návrhy na možné zvýšení solární daně.

Rozhodnutí hospodářského výboru je špatnou zprávou pro vlastníky fotovoltaických elektráren. Většina z nich stále ještě nesplatila bankovní úvěr; jeho úročení přitom často převyšuje zmíněných 6,3 procenta. Někteří podnikatelé v oboru fotovoltaiky považují vládní návrh za vysloveně likvidační. Upozorňují na fakt, že výpočet IRR pro solární elektrárny z let 2009 a 2010 vychází okolo osmi procent. Pokud projde limit 6,3 procenta, umožní to vládě snížit výkupní cenu elektřiny ze sluneční energie od roku 2022 až o 50 procent.

Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) schválila vláda již loni v květnu. Během zasedání vlády se odehrálo cosi podivného. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo v návrhu novely zákona limit pro solární elektrárny 8,4 procenta, jenže Babišova vláda schválila pozměněný návrh s cifrou 6,3 procenta. Zdroje z prostředí zelené energetiky se shodují, že tajemné snížení IRR vzniklo na přání prezidenta Miloše Zemana, který „solární barony“ často slovně napadá.

David Tramba