Hnutí ANO by v případě nástupu do kabinetu zrušilo post a tým vládního koordinátora strategické komunikace státu Otakara Foltýna, řekl místopředseda hnutí v rozhovoru se serverem Seznam Zprávy. Na dotaz ČTK doplnil, že Foltýnův tým se chová jako „aktivistická neziskovka“, nikoliv jako komunikační útvar úřadu vlády. Havlíček kritizoval mimo jiné komunikační karty, které rozeslal odbor strategické komunikace státu poslancům.
Bývalého náčelníka Vojenské policie Foltýna jmenovala vláda do funkce koordinátora strategické komunikace loni v květnu. Koncem roku pak úřad vlády informoval, že ve funkci bude pokračovat i v letošním roce, původně mělo jeho odvelení do funkce trvat šest měsíců.
„V prvních hodinách,“ reagoval šéf stínové vlády ANO Havlíček na dotaz, zda by jeho hnutí Foltýnův tým rozpustilo. ČTK sdělil, že se chová jako „aktivistická neziskovka, nikoliv jako komunikační útvar úřadu vlády“. Reakci Foltýna a premiéra Petra Fialy (ODS) ČTK shání.
Havlíček kritizoval komunikační karty, které rozeslal Foltýnův tým poslancům. „Je to komunikační odbor úřadu vlády, který posílá svoje informace, jak se máme stavět ke smrti Jana Palacha. Já to vím, jak se k tomu stavět, nepotřebuji nikoho na úřadu vlády, kdo mi to bude říkat. Já nerozporuji osobní stanovisko pana Foltýna. Ať má jaké chce, ale ať nás tady ta jeho parta přestane pérovat, myslím to zcela vážně,“ dodal.
Mohlo by vás zajímat
Stejné výhrady má i ke komunikačním kartám, které se týkaly komunikace ohledně Spojených států. „Já se po 36 letech (od revoluce) dožil toho, že mi chodí z úřadu vlády komunikační karty o tom, jak mám komunikovat Spojené státy, nota bene v narativu proti Spojeným státům,“ kritizoval.
Otakar Foltýn napsal, že se určitě nebude vyjadřovat k předvolebním ani jiným zvoláním politiků. „Mým úkolem je sloužit ČR, aktuálně v oblasti komunikace. Stát je na základě čl. 17 Listiny (základních práv a svobod) povinen poskytovat informace o své činnosti. Bude-li se na plnění předmětné povinnosti účastnit odbor strategické komunikace, je zcela v kompetenci volených politiků,“ uvedl.
Například covidová krize podle Foltýna dokonale ukázala, že strategická komunikace v Česku chybí. „Komunikovat prostě stát musí a není rozhodné, bude-li za tím účelem využita jiná struktura. Problém by nastal v případě, že by stát nekomunikoval vůbec a veškerá sdělení by byla ponechána na politickém marketingu. Populismus je líbivý přesně do první krize. Pevně doufám, že nic takového ČR nepotká,“ dodal.
Stejné výhrady jako ke kartám o Palachovi má Havlíček i ke komunikačním kartám, které se týkaly komunikace ohledně Spojených států. „Já se po 36 letech (od revoluce) dožil toho, že mi chodí z úřadu vlády komunikační karty o tom, jak mám komunikovat Spojené státy, nota bene v narativu proti Spojeným státům,“ kritizoval.
Foltýn v únoru uvedl, že komunikační karty nejsou od toho, aby poslance poučovaly, ale jsou službou. Pokud je poslanci nebudou chtít, nebudou je dostávat. Pokud by je chtěli v jiné formě, pak jim odbor strategické komunikace vyhoví, řekl poslancům z mediálního výboru Foltýn, který na sebe ve funkci upozornil řadou ostrých výroků, například když označil podporovatele režimu ruského prezidenta Vladimira Putina za svině.