Všechny podniky, které byly uzavřeny vládním nařízením, by měly dosáhnout na poloviční příspěvek státu. Třetinu by měl slevnit majitel a 20 % zaplatí sami podnikatelé. Tak vypadá návrh ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka, který dnes schválila vláda
V programech ministerstva průmyslu s názvem Covid určených na pomoc podnikatelům postiženým vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru se objevuje nový s názvem Covid nájem.
Poloviční příspěvek na nájem komerčních prostor budou moci získat podnikatelé, jejichž „pan domácí“ jim z nájmu sleví 30 %. Podnikatelé pak doplatí 20 %. Podpora do maximální výše deset milionů korun se bude vztahovat na duben, květen a červen.
Ministr průmyslu a doprav Karel Havlíček (za ANO) tuto pomoc avizoval již minulý týden. „Celý víkend jsem se svým týmem počítal, různé varianty. Nakonec jsme došli k tomu, že v případě, že bychom to zvýšili na polovinu, tak by to celé vyšlo asi na miliardu. Uznávám, že miliarda je hodně, ale v celkovém kontextu je to výrazná pomoc nájemcům, proto se budu snažit přesvědčit kolegy na vládě,“ řekl Havlíček minulý týden v pořadu Otázky Václava Moravce. Pokud by vládní návrh prošel, tak by majitelé domů, v nichž jsou uzavřené provozovny, dostali 70 % nájmu. 20 od podnikatele a 50 od státu. Bylo by pak na nich, aby třetinu odpustili a pomohli tak svým nájemcům.
Opozice: podobné návrhy jsme už předkládali, teď s nimi přichází vláda
Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který byl také hostem diskusního pořadu, je ale důležité dopředu stanovit, které podniky budou mít na takovou pomoc nárok. „Nemůže se stát, že například hospoda, která prodávala pivo z okýnka, aby to zaplacené pivo nemusela vylát, a měla třeba 10% tržby oproti normálu, tak by z tohoto programu vypadla,“ apeloval Bartoš. Od ministra Havlíčka se mu dostalo ujištění, že všechny podniky, které byly vládními opatřeními dotčeny, pomoc dostanou. Bartoš navíc připomněl, že několik návrhů na pomoc státu s nájemným již Piráti předkládali před měsícem a půl, kdy navrhovali příspěvek 80 %. Pak souhlasili s nejnižším návrhem na 20 % pro uzavřené a 40 % pro částečně uzavřené podniky. „Nyní si to vláda osvojuje přitom podnikatelé už tu pomoc mohli mít,“ dodal Bartoš.
„Kompenzaci části nájmů, resp. fixních nákladů ODS i opozice jako celek navrhovala v různých variantách už před x týdny. Tehdy jsme neuspěli.“ Jan Skopeček (ODS)
Předseda KSČM Vojtěch Filip, řekl, že ani v tomto případě nemá vláda ve sněmovně jisté hlasy jeho poslanců. „Vždycky diskutujeme s vládou nad konkrétním návrhem zákona, nevystavujeme bianco šek, takže tomu tak bude i v případě tohoto návrhu,“ řekl v Otázkách Václava Moravce předseda KSČM Vojtěch Filip, který ale zdůraznil, že komunističtí poslanci již vládu podpořili při hlasování o zvýšení státního dluhu. Chceme, aby byly české podniky soběstačné, proto jsme hlasovali pro zvýšení státního dluhu,“ naznačil Vojtěch, jak se asi jeho kolegové ve Sněmovně k návrhu postaví.
„Kompenzaci části nájmů, resp. fixních nákladů ODS i opozice jako celek navrhovala v různých variantách už před x týdny. Tehdy jsme neuspěli. Se zpožděním přichází vláda s obdobnými nástroji, což je už v této době tradice. Co se tyče konkrétního návrhu, počkáme si na předložené znění ze strany vlády,“ uvedl pro Ekonomický deník ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Podle něj měla podobná opatření v podobě přímé podpory přicházet mnohem dříve. „Nyní jsme měli být už dál a namísto přímé podpory řešit v druhé vlně snižování a zjednodušování daní, odstraňování zbytečných regulací a administrativy, apod. Zkrátka věcí, které budou rozhodovat o rychlosti překonání recese a návratu hospodářství k růstu,“ dodal Skopeček s tím, že by si lidé ve vládě měli ujasnit, co chtějí veřejnosti sdělit. Protože premiér Andrej Babiš stále mluví o pomoci státu ve výši 30 %.
Jiří Reichl