INZERCE

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a autor nového designu datových schránek Lukáš Adamík při představení loga. Foto: Ministerstvo vnitra

Hamáček varuje před kolapsem základních registrů. Hrozí už delší dobu, selhání vlády, kontruje Kupka

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka hrozí kolaps základních registrů. V nich stát shromažďuje stát základní údaje o občanech, právnických osobách a nemovitostech. Hamáček o tom informoval vládu s tím, že na modernizaci chybějí finance. „Naprosté selhání vlády,“ okomentoval Hamáčkův výstup místopředseda ODSS Martin Kupka. Potřeba obnovy a rozvoje základních registrů je podle něj známa nejméně od roku 2017. „Marketing nedokáže zamaskovat nepřipravenost, nesystémovost, nekompetentnost a neschopnost vlády,“ tvrdí Kupka.

Argument, že jsou základní základní registry na hranici kolapsu, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v deníku Právo. Rizikový bude podle Hamáčka letošní rok. Velký nápor pro registry bude znamenat nejen sčítání lidu, které začne už v sobotu, ale i říjnové volby do Sněmovny a také údaje související s nouzovým stavem, kdy se ukládají mj. i údaje o očko­vání. Přibudou k tomu i další agendy plynoucí ze zákonů o bankách nebo o právu na digitální služby.

„Mezi čtvrtým a šestým měsícem roku 2021 se systémy dostanou na hranici svých výkonových možností,“ upozorňuje ministerstvo vnitra. Základní registry jsou přitom výhodné jak pro úřady, které data potřebná pro výkon své agendy čerpají přímo z registrů, tak i pro občany, kteří již nemusí opakovaně sdělovat data a informace o své osobě ani vyplňovat velké množství údajů na formulářích nebo při úředním styku.

Na provoz a obnovu technologií nedostal resort vnitra od roku 2018 od ministerstva financí ani korunu. Podle zprávy tehdy dostal 140 milionů. Pro bezchybný chod je nyní ale třeba minimálně tři čtvrtě miliardy korun.

„Je pravda, že ministerstvo financí nám na obnovu těchto registrů ze státního rozpočtu nedává finance. Je to problém, na který poukazujeme již dlouho. Naposledy jsem jednal s paní ministryní Schillerovou na podzim, ale neuspěl jsem. Budu jednat dál. Paní ministryně je neoblomná. My ale nesmíme základní registry nechat kleknout,“ řekl Právu Hamáček.

Obměna pouhé desetiny zastaralého zařízení

Jeho slova potvrdil Právu i vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. „Potřebujeme, aby základní registry prošly modernizací. Náš eGovernment je na nich závislý, jsou velmi důležité, a proto je třeba to řešit,“ řekl s tím, že se postupně obměňuje jejich infrastruktura. „Je ale potřeba, aby se dále rozvíjely vzhledem k rostoucím požadavkům na online služby,“ zdůraznil. Podle zprávy vnitra se podařilo zatím obměnit zhruba desetinu zastaralého zařízení.

„Žádosti o vyčlenění finančních prostředků na obnovu a posílení systému základních registrů se aktivně věnujeme a ve spolupráci s ministerstvem vnitra problematiku řešíme. Předpokládáme, že daný materiál a řešení budou předmětem jednání vlády,“ řekla Právu Anna Vasko z ministerstva financí.

Zatímco registry byly při spuštění před devíti lety testovány na maximální zátěž 150 transakcí za vteřinu, nyní už jich musí zvládat mnohem více.

„Od července 2012 až do listopadu 2020 dochází k postupnému, ale později k výraznému nárůstu zátěže, kdy se množství přenesených dat zvedlo z několika jednotek tisíc až na desítky milionů transakcí měsíčně,“ uvádí zpráva ministerstva vnitra, z niž cituje deník Právo. Loni vzrostl počet transakcí na 560 milionů. Jen načtení dat pro letošní sčítání lidu loni v září zahltilo registry 72 miliony transakcí.

Naprosté selhání vlády

Do stesků ministerstva vnitra a vládního zmocněnce Dzruilly se řádně opřel místopředsdea ODS Martin Kupka. „Dnešní vyjádření ministerstva vnitra, které hovoří o tom, že se brzy dostanou systémy základních registrů na hranu svých možností, považuji za naprosté selhání vlády Andreje Babiše a ministra vnitra Hamáčka. Potřeba obnovy a rozvoje základních registrů je známa nejméně od roku 2017, a to už byl Andrej Babiš ministrem financí a nyní už je skoro čtyři roky premiérem,“ rozohnil se Kupka.

Podle Kupky se ukazuje se, že marketing nedokáže zamaskovat nepřipravenost, nesystémovost, nekompetentnost a neschopnost vlády v této oblasti. Vláda v posledních letech fakticky lakovala na růžovo posun v rámci digitalizace, protože očividně ani nedocházelo k řádné údržbě už existujících systémů.

Starosta Líbeznice a poslanec ODS Martin Kupka. Foto: Martin Kupka

Kupka se opřel i do ministerstva financí a vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci. „Že ministerstvo financí nedalo resortu vnitra na servis základních registrů od roku 2018 ani korunu, to jen dokazuje priority Andreje Babiše a jeho vztah k digitalizaci. I přestože má svého zmocněnce pro digitalizaci a ten sesbíral všechny IT projekty z ministerstev a zabalil je do dokumentu Digitální Česko, nebere digitalizaci a digitální transformaci za příležitost pro ČR, ale za něco, co ho obtěžuje a otravuje. Tohle flagrantní selhání fungování státu se musí prošetřit. Proto jsem inicioval svolání mimořádného jednání sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Doufám, že i v tomto případě bude premiér trvat na tom, aby se řeklo jméno, kdo za toto neuvěřitelné selhání na straně státu může,“ uzavřel místopředseda ODS.

Registry mají nahradit papírování

Základní registry jsou čtyři. Nahradily stovky evidencí jednotlivých úřadů a jejich poboček, kde musel občan vždy vyplnit formulář stále stejnými údaji a jejich pravost stvrdit podpisem.

Registr obyvatel je v gesci ministerstva vnitra. Obsahuje referenční údaje o fyzických osobách, které žijí na území České republiky, tedy o českých občanech i cizincích. O každém je zde uvedeno jméno a příjmení, datum a místo narození (a případně úmrtí), adresa místa pobytu, státní občanství, čísla elektronicky čitelných identifikačních dokladů, ID datové schránky.

Registr osob spravuje Český statistický úřad. V něm jsou ukládány základní identifikační údaje o právnických osobách, podnikajících fyzických osobách a dalších podnikajících subjektech, jejich provozovnách a statutárních zástupcích.

Registr územní identifikace, adres a nemovitostí obstarává Český úřad zeměměřický a katastrální. Jsou do něj zanášeny napřílkad údaje o stavebních objektech, pozemcích, ulicích, katastrálních územích.

Registr práv a povinností obsahuje údaje o agendách orgánů veřejné moci a údaje o oprávněních k přístupu k údajům v ostatních registrech. Každý občan tak může mít pod kontrolou, jak stát s jeho osobními údaji nakládá.

Informace z těchto registrů mohou čerpat úřady v rámci své agendy. Díky nim bude letos jednodušší pro občany sčítání lidu, protože jim odpadne vyplňování řady údajů, které museli při minulých sčítáních uvádět. Nyní k tomu poslouží právě základní registry. Registry jsou například také základem pro sestavování voličských seznamů.

Tomáš Rovný