Společnost Grant Thornton Advisory vyhrála v otevřeném výběrovém řízení zakázku na provedení hloubkového auditu, která se týká kauzy Dozimetr. Jenže partner v této firmě, David Pirner, nejenom, že sponzoruje hnutí Praha Sobě, ale dokonce sám figuruje v týmu Praha 2 Sobě. „Z těchto důvodu nemůže tato společnost prošetřovat cokoliv v kauze Dozimetr, která vypukla právě v době, kdy hnutí Praha sobě byla v hlavním městě ve vládnoucí koalici,” zaznívá v důvodové zprávě návrhu usnesení pražských zastupitelů, jak zjistil Ekonomický deník. Smlouva se musí vypovědět a výběrové řízení vypsat znova, říká se v ní.

Možný střet zájmu před týdnem řešili pražští zastupitelé na mimořádném zasedání. Společnost Grant Thornton Advisory vyhrála mimo jiné v otevřeném výběrovém řízení zakázku na provedení hloubkového auditu, která se týká kauzy Dozimetr a kde je partnerem David Pirner, zároveň sponzor hnutí Praha Sobě, jak informoval Ekonomický deník (ED). Právě kvůli této skutečnosti zastupitelstvo navrhlo přijmout usnesení.

„Pro důkladné prošetření vazeb firem napojených na Dozimetr do struktur města je naprosto nezbytné, aby auditor byl nezávislý. Tato společnost ale základní předpoklad nezávislosti nesplňuje. Je proto nezbytné, aby smlouva byla vypovězena, a došlo k vypsání nového otevřeného výběrového řízení, kde bude jasně ošetřeno, že dodavatel nebude navázaný na žádný politický subjekt jakkoliv spojený s kauzou Dozimetr. Jedině tak bude dosaženo nezávislého auditu,” konstatuje se v důvodové zprávě navrhovaného usnesení, která tyto úkoly ukládá řediteli Magistrátu hl. m. Prahy Martinovi Kubelkovi.

Návrh usnesení k projednání. Foto: Praha.eu

Zastupitelstvo zároveň 14. září v souvislosti se zmíněný střetem zájmu schválilo i jiné usnesení, a to sice k financování Prahy sobě sponzory a související klientelistické vazby. V něm vyzývá zastupitele k tomu, „aby do budoucna dbali na dodržování pravidel plynoucích z Etického kodexu zastupitele hl. m. Prahy a platné Protikorupční strategie hl. m. Prahy 2022 – 2027.“

A dále také k tomu, aby striktně dodržovali Zákon 131/2000 Sb. o hl. m. Praze, § 51, odstavec 4: „Člen zastupitelstva hlavního města Prahy, u něhož skutečnosti nasvědčují, že by jeho podíl na projednávání a rozhodování určité záležitosti spadající do samostatné působnosti hlavního města Prahy v orgánech hlavního města Prahy mohl znamenat výhodu nebo škodu pro něj samotného nebo osobu blízkou, pro fyzickou nebo právnickou osobu, kterou zastupuje na základě zákona nebo plné moci, je povinen sdělit tuto skutečnost před zahájením jednání orgánu hlavního města Prahy, který má danou záležitost projednávat.“

Mohlo by vás zajímat

Usnesení Zastupitelstva hl.města Prahy z 14.9. 2023 Foto: Praha.eu

Přes třicet milionů korun pro Grant Thornton Advisory

Z dokumentu, který má redakce k dispozici, vyplývá, že za dobu působení Praha sobě ve vedení města vydělala společnost Grant Thornton Advisory za období říjen 2018 až únor 2023 téměř 33,5 milionů korun. Společnost totiž dělala posudky, audity, ekonomické analýzy v městských firmách, které měl pod sebou exnáměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (za Praha sobě). Konkrétně pro Dopravní podnik hl. m. Prahy v součtu zakázka čítala přes deset milionů korun, pro Technickou správu komunikací hl. m. Prahy čtyři, pro magistrát pak více než 18 milionů korun. A i v případě kauzy Dozimetr vyhrála zmíněný nezávislý audit.

Hlavní město Praha, jak vyplývá z dalších dokumentů, které má redakce k dispozici, se společností Gran Thornton Advisory také uzavřelo letos v srpnu smlouvu o provedení hloubkových auditů veřejných zakázek a matejkových transakcí ve společnostech založených hlavním městem i v prostředí Magistrátu hl. m. Prahy za období 2010-2022, a to v ceně dva miliony korun (bez DPH). Jak se uvádí ve smlouvě, nabídka byla vyhodnocená jako „nejvýhodnější”. 

Ekonomický deník požádal společnost Gran Thornton Advisory, Hnutí sobě i přímo Davida Pirnera opakovaně o vyjádření. „Grant Thornton je nadnárodní renomovaná společnost a má jistě nejpřísnější směrnice týkající se střetu zájmů. Jde o pokus odvrátit pozornost od zjištění Deníku N, že Jiří Pospíšil organizoval schůzku v Itálii, kde se seznámil Redl (podnikatel Michal Redla) s Fremrem (poradcem Jiřím Fremrem) a to odstartovalo Dozimetr,“ uvedla minulý týden pro Ekonomický deník za Hnutí sobě Cecílie Antůšková. Od té doby však už na opakované výzvy redakce nereagoval nikdo z oslovených. 

V kauze Dozimetr policie obvinila několik lidí kvůli ovlivňování zakázek v dopravním podniku (DPP). Mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele DPP Mateje Augustína nebo podnikatele Michala Redla. Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.

Monika Ginterová