Největší německá zbrojovka Rheinmetall se dohodla na koupi německého výrobce průmyslové nitrocelulózy – společnosti Hagedorn-NC. Rheinmetall tak posiluje své dodávky surovin pro dělostřelecké pohonné substance, ale i své postavení v evropském zbrojním průmyslu.

Rheinmetall AG přebírá společnost Hagedorn-NC GmbH se sídlem v dolnosaském Osnabrücku. Tato zavedená společnost vyrábí průmyslovou nitrocelulózu pro civilní použití v Lingenu an der Ems již více než 100 let.

Z civilu na vojenské účaly

V průběhu převzetí mají být příslušné části výroby převedeny na vojenské účely. Akvizice umožňuje technologické skupině se sídlem v Düsseldorfu posílit svou výrobní kapacitu pohonnýchsubstancí pro všechny typy munice, zejména pro dělostřeleckou munici ráže 155 mm.

Nákup chemičky Hagedorn-NC ukončuje strategický nedostatek nitrocelulózy v dodavatelských řetězcích, uvedla společnost.

„Akvizice nám pomáhá překonat strategickou překážku ve výrobě pohonných hmot Poskytuje nám důležitý zdroj surovin a pokračuje ve vertikální integraci v celém hodnotovém řetězci při výrobě munice,“ prohlásil generální ředitel Rheinmetallu Armin Papperger.

Mohlo by vás zajímat

„Jsem velmi rád, že jsem našel nového vlastníka společnosti Hagedorn-NC ve společnosti Rheinmetall, který společnosti nabídne nové perspektivy a příležitosti k růstu. Jsem přesvědčen, že obě společnosti budou dobře spolupracovat,“ doplnil generální ředitel společnosti Hagedorn AG Gerd Hofmann.

Evropští výrobci dělostřelecké munice se po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 snažili zvýšit produkci, přičemž průmysl a Evropská unie společně vynaložily více než 1,5 miliardy eur na zvýšení kapacity pro výbušniny, pohonné látky a granáty.

Evropská unie nyní očekává, že blok v roce 2025 vyrobí 2 miliony dělostřeleckých granátů z odhadované roční kapacity 230 000 granátů na začátku roku 2023.

Bez nitrocelulózy to nejde

Výroba granátů se spoléhá na nitrocelulózu, což je surovina pro nálože, které mohou pohánět 155 mm granát z moderní houfnice na vzdálenost 40 kilometrů nebo více. Houfnice obvykle používají modulární nálože, které se skládají z více pohonných látek, aby mohli střílet na větší vzdálenosti.

Rheinmetall patří k těm, které zvyšují výrobu velkorážné munice, a společnost si klade za cíl vyrábět do roku 2027 až 1,1 milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 mm ročně. Společnost Hagedorn-NC poskytne Rheinmetallu čtvrtý výrobní závod na výrobu nitrocelulózy, kromě továren ve Wimmis (Švýcarsko), Murcia (Španělsko) a Wellington (Jihoafrická republika).

Nákup přichází poté, co česká zbrojovka Czechoslovak Group (CSG) Michala Strnada v listopadu koupila nitrocelulózový byznys americké společnosti International Flavors & Fragrances v německém Walsrode.

Nitrocelulóza se vyrábí buď z bavlněného lintru nebo dřevní buničiny, přičemž k přeměně celulózy se používají nitrační kyseliny. Evropská unie zakázala vývoz nitrocelulózy do Ruska od dubna 2022 a jejího předchůdce bavlněné linterové buničiny od června 2023.

Akvizici posoudí ještě antimonopolní úřad

Akvizice Hagedorn-NC podléhá schválení antimonopolního úřadu, uvedl Rheinmetall. Společnost doplnila, že nákup posílí její pozici předního dodavatele velkorážové munice v rámci NATO a zajistí dlouhodobé a nezávislé dodávky základních komponentů.

Společnost oznámila, že její akvizice společnosti Hagedorn-NC přidá 90 nových zaměstnanců. CSG mezitím uvedla, že v závodě na výrobu nitrocelulózy Walsrode a přidruženém průmyslovém parku, který společnost kupuje, pracuje více než 350 lidí.

Nové nebo dodatečné výrobní kapacity pro výbušniny a dělostřelecké pohonné látky vznikají nebo se plánují po celé Evropě poté, co nedostatek granátů na Ukrajině v boji proti Rusku a neschopnost NATO dodat dostatek munice vyvolaly poplach pro vojenské plánovače a tvůrce politik.