INZERCE

Oficiální fotografie šéfů a vlastníků skupiny Penta ve starém složení s Jaroslavem Haščákem. Ten je zcela vpravo. Foto: skupina Penta

Gorila stále žije. Zakladatel Penty Haščák čelí obvinění ze založení a podpory zločinecké skupiny

Jeden z nejbohatších a nejvlivnějších Slováků, bývalý spoluvlastník investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák, čelí vážnému obvinění. Slovenský web Startitup informoval, že vyšetřovatel Národní kriminální agentury (NAKA) viní Haščáka a další čtyři osoby ze založení a podpory zločinecké skupiny. Spoluzakladatel Penty čelí také obvinění pro obzvláště závažný zločin legalizace příjmu z trestné činnosti.

Také další jména obviněných nejsou na Slovensku neznámá. Jirko Malchárek je bývalý ministr hospodářství z let 2005 a 2006, Anna Bubeníková je bývalá předsedkyně výkonného výboru Fondu národního majetku SR. Dalšími obviněnými jsou podle webu Startitup bývalí členové vedení Fondu národního majetku Jozef Jurica a Peter Huňor.

Jedná se o dozvuky již legendární kauzy Gorila, která před více než deseti lety otřásla Slovenskem. Tajný dokument s krycím názvem Gorila unikl – údajně ze Slovenské informační služby – na veřejnost v prosinci 2011. Ve spisu se nacházejí citlivé informace o Jaroslavu Haščákovi, včetně rozhovorů s politiky a vysokými státními úředníky o korupci a zmanipulovaných privatizacích státního majetku. Častými návštěvníky u Haščáka v odposlouchávaném konspiračním bytě v Bratislavě byli právě Malchárek a Bubeníková.

Už to vypadalo, že se na kauzu Gorila zapomene. Po devíti letech – v prosinci 2020 – policisté z NAKA Haščáka zatkli a obvinili ho z praní špinavých peněz a uplácení. Specializovaný trestní soud v Pezinku ho poslal do vazby, ze které ho Nejvyšší soud SR v lednu 2021 pustil. Právníkům Penty se podařilo nahrávky z kauzy Gorila zpochybnit a upozorňovali na jejich nezákonné pořízení. Letos v září se slovenské ministerstvo spravedlnosti Jaroslavu Haščákovi omluvil za újmu způsobenou nezákonným trestním stíháním a vazbou.

Zajímavostí může být, že odposlechy z kauzy Gorila se netýkají aktuální situace z roku 2011, ale zaznamenávají dění v letech 2005 a 2006. Tedy v temném období, kdy nezdravé vazby mezi slovenskými politiky a velkým byznysem dosahovaly svého vrcholu a kdy zejména vlivné finanční skupiny Penta a J&T získaly nezdravý vliv na fungování celého státu.

Převedl majetek na manželku a syny

Krátce po zatčení Haščák převedl svůj podíl v Pentě do svěřenského fondu T69, jehož beneficienty jsou Haščákova manželka a dva neplnoletí synové. Stáhl se také z top managementu Penty. V letošním žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavil týdeník Euro, tak už Haščák chyběl. Nahradila ho manželka Valéria Haščáková, která se dělila o 13. místo v žebříčku s druhým hlavním akcionářem Penty Markem Dospivou. Oba měli shodně majetek v odhadované výši 33 miliard korun.

Navzdory výše zmíněným potížím se loni Pentě byznysově dařilo. Objem vlastního kapitálu z pohledu akcionářů vzrostl z 2,43 miliardy na 3,03 miliardy eur. Největší podíl na vytvořeném zisku mají zpravidla lékárny Dr. Max a realitní divize Penta Real Estate, dále následuje sázková skupina Fortuna, Prima banka a síť nemocnic Penta Hospitals. Do loňského roku Penta vlastnila také českého výrobce letadel Aero Vodochody Aerospace.

Ekonomický deník již dříve o zatýkání vlivných Slováků informoval. Trestně stíhán byl v kauze Gorila také slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka. Kvůli jiným vážným kauzám byli v loňském roce zadrženi také bývalý ředitel slovenské policie Milan Lučanský nebo v té době úřadující šéf Slovenské informační služby Vladimír Pčolinský.

(red)