Celosvětový vývoz zkapalněného zemního plynu rostl nejpomalejším tempem od roku 2015, což hrozí, že ceny zůstanou zvýšené, dokud nebudou k dispozici nové dodávky, které uspokojí rostoucí poptávku. Uvedla to agentura Bloomberg na základě dat společnosti Kpler.
Roční dodávky LNG mají letos vzrůst o 0,4 procenta na zhruba 414 milionů tun, podle údajů shromážděných společností Kpler. Zpoždění amerických projektů a sankce proti nejnovějšímu ruskému zařízení omezily nové dodávky na trh. Ruská arktická továrna na LNG například zastavila výrobu v důsledku uvalených sankcí.
Trh s LNG je od roku 2022 v křehké rovnováze. Invaze na Ukrajinu totiž přerušila dodávky ruského plynu do Evropy plynovody a donutila kontinent k větší závislosti na LNG.
Nedostatek nových vývozů pak způsobil, že kupující v Evropě a Asii musejí počítat s cenovými výkyvy. Příští rok by mohl přinést trhu s LNG určitou úlevu, protože v USA zvýší těžbu nové projekty a spuštěna budou další zařízení v Kanadě.
Mohlo by vás zajímat
Největším exportérem byly letos Spojené státy. Vyvezly rekordních 87 milionů tun plynu, nepatrně více než v předchozím roce.
Největším kupcem LNG byla již druhým rokem za sebou Čína. Podle údajů Kpler odebrala letos přes 78 milionů tun zkapalněného zemního plynu. To je o 8,5 procenta více než před rokem, ale stále je to méně, než v roce 2021, kdy Čína dovezla zhruba 80 milionů tun LNG.