Skupina čtrnácti globálních finančních institucí vyjádřila svou podporu výzvě k akci na ztrojnásobení kapacity jaderné energie do roku 2050. Na Klimatickém týdnu v New Yorku skupina 14 finančních institucí v pondělí vyjádřila své uznání toho, že globální civilní projekty jaderné energie hrají důležitou roli při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku, informoval portál World Nuclear News.
V prosinci loňského roku vyzvalo 198 signatářských zemí Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP28) v Dubaji k urychlení zavádění nízkoemisních energetických technologií, včetně jaderné energie, pro hlubokou a rychlou dekarbonizaci, zejména v odvětvích, která je obtížné snížit, jako je průmysl. Kromě toho se 25 zemí na konferenci COP28 zavázalo, že budou usilovat o ztrojnásobení globální kapacity jaderné energetiky tak, aby do roku 2050 dosáhla čisté nuly.
„Na Klimatickém týdnu v New Yorku skupina čtrnácti finančních institucí z kraje tohoto týdne vyjádřila své uznání toho, že globální civilní projekty jaderné energie hrají důležitou roli při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Dále vyjádřili podporu dlouhodobým cílům růstu výroby jaderné energie a rozšíření širšího jaderného průmyslu s cílem urychlit výrobu čistých elektronů na podporu energetické transformace,“ uvedl portál World Nuclear News.
Mezi tyto instituce patří: Abu Dhabi Commercial Bank, Ares Management, Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Brookfield, Citi, Credit Agricole CIB, Goldman Sachs, Guggenheim Securities LLC, Morgan Stanley, Rothschild & Co, Segra Capital Management a Societe Generale.
Mohlo by vás zajímat
„Kapitálové trhy a financování mohou hrát klíčovou roli v rozvoji a růstu projektů jaderné energetiky po celém světě. Finanční instituce mohou poskytnout zkušenosti, globální přítomnost, služby a řešení na podporu tohoto odvětví,“ informovala World Nuclear Association.
Hlavní poradce amerického prezidenta Joe Bidena pro mezinárodní klimatickou politiku John Podesta při zahájení akce řekl: „Naše společné poslání je jasné – jaderná energie je čistá energie, a pokud máme zajistit obyvatelnou planetu, vybudovat bezpečné a udržitelné dodavatelské řetězce pro čistou energii a posílit prosperitu po celém světě, musíme zajistit, aby jaderná energie plnila svůj díl práce. Vím, že to můžeme uskutečnit – pokud budeme spolupracovat.“
Slovinský premiér Robert Golob podotkl: „Jedinou hádankou, kterou zbývá vyřešit, je finanční stránka, finanční náklady. Finanční trhy se musí přizpůsobit a vyvinout nové finanční nástroje, aby se jaderná energie stala konkurenceschopnou vůči jiným zdrojům energie bez CO2.“
„Je čas podniknout konkrétní kroky k nezbytnému rozšíření jaderné energie,“ uvedla švédská ministryně energetiky, obchodu a průmyslu a místopředsedkyně vlády Ebba Buschová.
„Švédská vláda zkoumá navrhovaný model financování, který zahrnuje vládou kryté půjčky, rozdílové smlouvy (CFD) a mechanismy sdílení rizik. Cílem návrhu je výrazně zlepšit podmínky pro nové jaderné elektrárny ve Švédsku a s tím i udržitelnější budoucnost,“ doplnila Buschová.
Minulý měsíc švédská vládní studie navrhla, aby byla společnostem poskytnuta státní podpora na investice do nové jaderné energetiky na základě postupu podávání žádostí. Nový legislativní akt by měl podle ní upravit podmínky pro získání podpory, podpůrná opatření a co musí žádost obsahovat.
Generální ředitel společnosti Guggenheim Securities James Schaefer řekl: „Nová jaderná energie je čistá a bezpečná, a co je důležitější, osvědčená, protože řada zemí nyní provozuje vysoce pokročilé a komerčně životaschopné štěpné technologie třetí a čtvrté generace. Je nezbytné, abychom urychlili postup plánovaných projektů do závodů v terénu vzhledem k obrovské poptávce po datových centrech a technologiích umělé inteligence. To bude vyžadovat úzkou spolupráci jaderných společností, vlastníků elektráren, datových center a technologických společností spolu s bankami a finančními institucemi.“
„Zahrnutí jaderné energie jako technologie s nulovými emisemi uhlíku vedle obnovitelných zdrojů je zásadní pro splnění světových cílů v oblasti snižování emisí uhlíku a zajištění toho, aby výrobci těžkého průmyslu, jako je Nucor, měli spolehlivé a čisté dodávky elektřiny, aby mohli pokračovat v růstu, prosperitě a poskytování vysoce placených pracovních míst,“ prohlásil viceprezident a generální ředitel pro veřejné záležitosti a vztahy s vládou ve společnosti Nucor Corporation Benjamin Pickett.
„Od loňské konference COP28 v Dubaji jsme byli svědky skokové změny v dynamice v celém jaderném sektoru, která byla podpořena výrazným nárůstem poptávky po čistých elektronech pro datová centra a umělou inteligenci, přičemž celosvětová poptávka po energii jen v tomto sektoru se do roku 2026 zdvojnásobí,“ konstatoval výkonný ředitel a generální ředitel Emirates Nuclear Energy Corporation a předseda Světové jaderné asociace Mohamed Al Hammadi.
„S podporou 14 globálních bank a finančních institucí, které jsme byli svědky na počátku newyorského Klimatického týdne, je jasné, že jaderná energie je nejen považována za klíčový faktor umožňující dekarbonizaci energetického sektoru, ale také zapadá do profilu udržitelného a transformačního financování, zejména proto, že nyní vidíme, že je efektivně dodáváno několik jaderných elektráren.“ poskytuje důvěru trhu a jasný tržní signál, že jaderná energie je osvědčenou, financovatelnou cestou k energetické bezpečnosti a zároveň k nulovým čistým emisím,“ podotkl Al Hammadi.
Minulý týden vydalo deset průmyslových sdružení komuniké během druhé konference Roadmaps to New Nuclear v Paříži, kterou pořádala Agentura pro jadernou energii OECD. Vyzvali všechny členské státy OECD, aby stanovily jasné plány pro zavádění jaderné energie. Mezi osm klíčových oblastí, na které asociace upozornily, patří: zajištění snadného přístupu k národním a mezinárodním mechanismům financování opatření v oblasti klimatu pro rozvoj jaderné energie; zajištění toho, aby mnohostranné finanční instituce zahrnuly jadernou energii do svých investičních portfolií; a objasnění mechanismů financování a obnovy investic pro jaderné projekty a zahrnutí jaderné energie do mechanismů financování čisté energie.
Generální ředitelka Světové jaderné asociace Sama Bilbao y León oznámení vedoucích představitelů globální finanční komunity uvítala.
„Nyní potřebujeme, aby se dnešní závazek promítl do změn v úvěrové politice a lepšího přístupu jaderné energie k mechanismům udržitelného financování. Jaderná energetika nabízí investorům dlouhodobé výnosy a prostředky k řešení naléhavé a rostoucí světové potřeby hojné, cenově dostupné čisté energie 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Dnešek byl velkým krokem vpřed. Splnění cíle ztrojnásobení jaderného výkonu bude vyžadovat odhodlání a vynalézavost tvůrců politik, finančních lídrů, jaderného průmyslu a mnoha dalších v koalici ambiciózních,“ uzavřela podle World Nuclear News generální ředitelka Světové jaderné asociace Sama Bilbao y León.
(nik)