Zvolený prezident Petr Pavel chce jmenovat šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku při nejbližší příležitosti generálem. Nejbližší termín je v květnu. Ve vysokých politických kruzích a zpravodajské komunitě se už nějaký čas objevují spekulace o možném konci šéfa civilní kontrarozvědky a jeho postupu směr bruselské struktury nebo na post velvyslance do Londýna. Oficiálně je Koudelkův možný profesní směr popírán, ale jak s lehkým úsměvem podotýkají zdroje ze zpravodajských kruhů – „na každém šprochu pravdy trochu“.
Zvolený prezident Petr Pavel oznámil Koudelkovo jmenování generálem krátce poté, co se na konci ledna s Koudelkou sešel. O schůzce informoval na svém twitterovém účtu. O úmyslu Koudelku povýšit na generála se na něm však ještě nezmínil. O jmenování Koudelky generálem však Pavel mluvil už před volbami.
„Na schůzce s ředitelem Michalem Koudelkou jsme probrali nastavení vztahů a spolupráci do příštích měsíců. Bezpečností rizika, kterým naše země čelí, vnímáme podobně,“ uvedl Pavel.
Sdělil, že počítá s pravidelným setkáváním. „Těší mě, že se má rozhodnutí budou opírat o kvalitní informace,“ dodal.
„BIS je připravena poskytovat prezidentu republiky maximální informační podporu, tak jak je to běžné ve vyspělých demokratických státech, a to všemi formami včetně pravidelných bezpečnostních briefingů,“ citovala po schůzce BIS Michala Koudelku.
Mohlo by vás zajímat
Setkání obou mužů vzbudilo ve zpravodajské komunitě jisté rozčarování. Budoucí prezident Pavel sice disponuje bezpečnostní prověrkou, ale na schůzce se dle zdrojů ze zpravodajských kruhů měly probírat i informace, ke kterým by budoucí prezident neměl mít do své oficiální inaugurace přístup. Pavel totiž po tomto setkání zaútočil na svého předchůdce ve funkci, respektive jeho úřad.
Prezidentská kancelář se po tomto setkání ohradila proti údajným „závažným obviněním směrem k prezidentu republiky a prezidentskému úřadu“, která měl po setkání s šéfem Bezpečnostní informační služby Koudelkou Pavel vznést. Pavel zmínil riziko možných odposlechů a hovořil o nutnosti „hloubkového úklidu“ a potřebě auditu. Zmínil rovněž výhrady k fungování ochranné služby.
„Kancelář prezidenta republiky konstatuje, že prezident republiky Miloš Zeman nebyl ze strany BIS, jiné zpravodajské služby nebo Policie ČR informován o žádném bezpečnostním riziku v tomto smyslu,“ stojí v prohlášení, které zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Spekulace o odchodu
Už nějaký čas před tímto setkáním se ale ve vysokých politických kruzích a zpravodajské komunitě objevují spekulace o možném konci šéfa civilní kontrarozvědky a jeho postupu směr bruselské struktury.
„Získá vytouženou generálskou hvězdu a měl by zamířit via Brusel nebo jak velvyslanec do Londýna,“ sdělil pod požadavkem dodržení anonymity jeden z několika zdrojů Ekonomického deníku, který předává zaručené poznatky.
Oficiální zdroje ale Koudelkův možný konec v čele BIS a přestup do bruselských struktur popírají.
„Mohu vás ujistit, že se vaše informace nezakládají na pravdě,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku mluvčí vlády Václav Smolka.
Podobně zareagoval na otázku, zda není reálné, že by po jmenování generálem mohl Michal Koudelka skončit v čele BIS a zamířit do bruselských bezpečnostních struktur, šéf sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček.
„Tuto informaci potvrdit nemohu. Žádnou takovou spekulaci jsem neslyšel,“ odvětil Pavel Žáček.
„Vaše informace jsou ničím nepodloženou spekulací. Ředitel BIS žádnou podobnou nabídku neobdržel a ani by ji nepřijal,“ vyjádřil se za ředitele tajné služby mluvčí Ladislav Šticha.
Michal Koudelka (*1965) je absolventem Stavební fakulty ČVUT. V dubnu 1992 nastoupil do Federální bezpečnostní informační služby, která se později přejmenovala na Bezpečnostní informační službu České republiky, respektive Bezpečnostní informační službu.
Koudelka od roku 2006 působil jako ředitel odboru kontrašpionáže BIS. Je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň Přísně tajné. Prošel následujícími zpravodajskými kurzy: Zpravodajský výcvik SIS Velká Británie, Zpravodajský výcvik SIS Velká Británie se zaměřením na řízení operací, Zpravodajský výcvik CSIS Kanada.
Je ženatý, má dvě děti.
Michal Koudelka byl ředitelem BIS poprvé jmenován po odchodu předchůdce Jiřího Langa na Národní bezpečnostní úřad, v roce 2016 tak učinila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Poté, co mu vypršel pětiletý mandát v čele tajné služby, byl pouze pověřeným ředitelem tajné služby. Druhý plný mandát získal až loni 15 února, kdy jej jmenovala vláda Petra Fialy.
Proti BIS a především Koudelkovi často vystupoval končící prezident Miloš Zeman, který šéfa kontrarozvědky opakovaně odmítl povýšit do generálské hodnosti.
Jeho lidi nazýval „čučkaři“. Vyčítal jim honbu za neexistujícími ruskými a čínskými agenty.
(hrb)