INZERCE

U příležitosti českého předsednictví zemí V4 se uskutečnil na Vítkově slavnostní ceremoniál s vojenskými poctami. Foto: Petr Dohnal

Generál Karel Řehka vedl jednání náčelníků generálních štábů armád Visegrádské skupiny se zástupci Ukrajiny

Setkání nejvyšších armádních představitelů Maďarska, Polska a Slovenska vedl náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Karel Řehka. Česká republika předsedá předsedá Visegrádské skupině 1. července 2023. Při této příležitosti se uskutečnilo ve dnech 9. až 11. října 2023 v Praze jednání náčelníků generálních štábů armád V4 a Ukrajiny. Další zasedání zemí V4, tentokrát na úrovni ministrů obrany, se uskuteční letos v prosinci v Praze v rozšířeném formátu o země Středoevropské obranné spolupráce a přizvané hosty ze zemí západního Balkánu.

Generálové diskutovali o vývoji konfliktu na Ukrajině a dopadu na bezpečnost v souvislosti se situací v Izraeli. Probírali vojenské priority českého předsednictví V4 a jejich prosazování. Projednávali výstupy z jednání Vojenského výboru NATO v Norsku a nový alianční model sil. Věnovali se Strategickému kompasu EU, především konceptu sil rychlého nasazení Evropské unie.

Mezi hlavní priority českého předsednictví patří pomoc a podpora Ukrajině, společné výcvikové aktivity, budoucnost bojového uskupení V4 EUBG a velitelství společné logistické skupiny V4 JLSG HQ, výměna zkušeností z války na Ukrajině, čelení hybridním hrozbám z Ruska, oblast protivzdušné obrany a zajištění logistické podpory hostitelskou zemí. Dále je to efektivní spolupráce zemí V4 při zavádění nových zbraňových systémů.

„Události spojené s válkou na Ukrajině a změna bezpečnostního prostředí v Evropě iniciovaly vznik nových strategických dokumentů a obranných plánů NATO,“ vysvětlil generál Řehka. Aliance usiluje o výstavbu robustních spojeneckých sil a jejich přesuny do operačních prostorů východní Evropy. Klíčovou oblastí je podpora hostitelskými zeměmi – Host Nation Support. Tuto úlohu plní Česka republika na základě požadavků, které specifikuje Aliance. Je ovšem nutná koordinace nejen v rámci NATO, ale především na národní úrovni včetně úprav národní legislativy již v mírových podmínkách.

Budoucnost bojového uskupení V4 EUBG je jednou z priorit českého předsednictví. V tomto roce se Česká republika zapojila do bojové skupiny v první polovině tohoto roku pod vedením Polska. V4 EUBG je vnímána jako projekt obranné spolupráce zemí V4. Postupně se přechází na delší dobu pohotovosti, z šesti na dvanáct měsíců.

Zahraniční armádní delegace navštívily i chrám sv. Cyrila a Metoděje. Foto: Petr Dohnal

Další prioritou českého předsednictví V4 je Velitelství společné logistické skupiny zemí V4 (V4 JLSG HQ). Každý ze států V4 obsadí čtvrtinu velitelství. V říjnu 2022 úspěšně proběhlo validační cvičení a velitelství dosáhlo plných operačních schopností. V srpnu a září tohoto roku se v Německu uskutečnil společný výcvik logistických odborností.

Generálové diskutovali také o možnostech efektivní spolupráce při zavádění nových zbraňových systémů v rámci zemí V 4. „Konkrétně se jedná o sdílení systému H-1 se Slovenskem, společné užívání platformy Leopard 2 a pořízení letounů 5. generace,“ vysvětlil generál Řehka.

V oblasti výcviku plánuje české předsednictví připravovat jednotky na moderní válčení a multidoménové operace, včetně využívání nových technologií.

Další zasedání zemí V4, tentokrát na úrovni ministrů obrany, se uskuteční letos v prosinci v Praze v rozšířeném formátu o země Středoevropské obranné spolupráce a přizvané hosty ze zemí západního Balkánu.

První jednání zemí Visegrádské skupiny se uskutečnilo v roce 2005 v Budapešti v Maďarsku. Do roku 2015 se země V4 scházely jednou ročně, od roku 2016 to bylo dvakrát za rok. Předsednictví dané země trvá jeden rok, a to vždy od 1. července daného roku do 30. června následujícího roku.

(hrb)