INZERCE

Český politik a generál Armády ČR v záloze Hynek Blaško Foto: Edita Pechalová

Generál Blaško: Evropský parlament bude muset ustoupit od zákazu spalovacích motorů

Nový Evropský parlament bude muset ustoupit od plánu na zákaz spalovacích motorů. Podle europoslance Hynka Blaška za ně není náhrada. „Zaměřit celou agendu ekologie jen na neustále virtuální měření oxidů uhličitého, to je nesmysl, a stalo se z toho náboženství, které Evropu ničí,“ řekl v rozhovoru pro Českou justici. Kromě revize Green Dealu budou klíčovými tématy migrace a bezpečnost. Generál Blaško v minulých volbách kandidoval za SPD, nyní chce uspět v barvách Aliance pro nezávislost České republiky.

Jaká budou tři nejvýznamnější témata předvolební kampaně do Evropského parlamentu v České republice?

Migrace, Green Deal a bezpečnost.

Které tři největší úkoly se rýsují před nově zvoleným Evropským parlamentem? Kterým agendám by se měl prioritně věnovat a přinést celoevropské řešení?

Bude muset ustoupit od radikálních plánů na zákaz spalovacích motorů, kotlů, plynu a dalších věcí pro které nemáme náhradu. Stejně tak se bude muset postavit čelem k problému nelegální migrace. Částečně se s tím už začalo například zmírněním normy Euro 7, v ohledu migrace například spolupráce s Albánií ve věci ochrany hranic.

Na které tři prioritní otázky by se měla zaměřit nová Komise a s jakými návrhy by měla přijít?

Stejně jako ty výše zmiňované, ale s tím, že Komise je v podstatě silnější evropská instituce než Evropský parlament a já považuji za velmi důležité, aby Komise přinášela kvalitní legislativní návrhy má k tomu obrovský aparát, placený z našich daní.

Kterou evropskou legislativu, schválenou v průběhu současného funkčního období Evropského parlamentu, považujete za nejpřínosnější a proč?

Evropské instituce mnoho přínosné legislativy nepřinášejí, nicméně zmínil bych například snahu regulovat umělou inteligenci a brát v potaz její rizika, aby si časem instituce nebo firmy nechtěly zjednodušit práci a nenechaly finální rozhodnutí o lidech na umělé inteligenci. Pozitivně také hodnotíme opatrné náznaky poslanců spolupracovat se třetími zeměmi na ochraně hranic.

Kterou stěžejní legislativu by měl současný europarlament a členské státy v tomto funkčním období dotáhnout ještě do konce a proč?

Současný parlament má před sebou dvě poslední hlasování. Já jsem spíše příznivec toho, aby se deregulovalo a vracely se pravomoci členským státům, což v současném složení parlamentu není reálné. Věřím ale, že po volbách ubyde federalistů, kteří chtějí superstát EU.

Hrozí, že nebude dotažen do konce některý ze zásadních aktuálně projednávaných legislativních návrhů a bude se jim muset zabývat nový parlament?

Jelikož s většinou nesouhlasím, tak nepovažuji za hrozbu, že některý projednán nebude. Naopak doufám, že nové složení Evropského parlamentu umožní i revize některých legislativních aktů, proti kterým jsem hlasoval, ale bohužel prošly díky hlasovací mašině socialistů a lidovců. Týká se to především evropské legislativy, související s Green Dealem kterou by měl nový Evropský parlament kompletně zrušit.

Bude se muset s některým tématem začít s novou Komisí a novým Evropským parlamentem od nuly?

Rozhodně s Green Dealem, jak už jsem zmínil. Bude se muset znovu od nuly stanovit, co lze považovat za skutečnou ochranu přírody. Co se týká měřitelných jedovatých látek, odpadů, nadbytečných plastů, plýtvání jídlem, tam je to jasné. Ale zaměřit celou agendu ekologie jen na neustále virtuální měření oxidů uhličitého, to je nesmysl, a stalo se z toho náboženství, které Evropu ničí.

Je šance, že se stihne projednat a schválit farmaceutický balíček? EHDS? Považujete tato témata za důležitá?

Nejsem si jistý, nicméně považuji za důležité, aby se vyřešil nedostatek chybějících léků. Je důležité, abychom nebyli závislí, a měli v tomto ohledu v EU soběstačnost.

Jakou důležitost přikládáte otázce unijní úpravy délky ochrany patentových práv u léčiv, podporující investice do farmaceutického výzkumu, a tlaku na inovativní farmaceutické firmy, aby dodávaly léčiva také do středně velkých/menších zemí EU, které nepatří k nejbohatším členským zemím?

Je těžké najít rozumnou hranici toho, aby se zaplatil výzkum nových léčiv, který nepochybně nákladný je, ale zároveň, aby léky nebyly předražené. Jsem v tomto ohledu zastánce spíše toho, aby patenty byly kratší. Je potřeba také dostatečně zohlednit, pokud se na výzkumu podílí státní sektor a jsou používány veřejné finance.

Eva Paseková

Článek původně vyšel na serveru Česká justice, který stejně jako Ekonomický deník spadá do skupiny Media Network s.r.o.