Chřadnoucí ruský plynárenský kolos Gazprom zřejmě potřebuje víc peněz. Překvapivě totiž od poloviny února zvýšil export zemního plynu přes území Ukrajiny. Konkrétně objem dodávek na Slovensko skokově vzrostl z 25 na 36 milionů metrů krychlových denně, což je množství odpovídající spotřebě celé České republiky během mrazivého zimního dne.
Na nárůst přepravy ruského plynu upozornila ukrajinská poradenská firma ExPro Consulting. Ta dále uvádí, že Gazprom nyní přes ukrajinskou síť exportuje 41,3 milionu m3 denně. Zbývající množství, zhruba 5 milionů m3, je určeno pro Moldávii. Objem vývozu se tak vrátil na úroveň z přelomu minulého a současného roku.
Dříve platilo, že ruský plyn přes Slovensko směřoval dále do Rakouska a Itálie (a v menších objemech do Maďarska). Co se týká Itálie, stále platí dlouhodobý kontrakt se společností ENI. Jak Ekonomický deník upozornil na konci ledna, ENI má v plánu ukončit odběr ruského plynu do konce příštího roku.
Nejdřív Rakousko, teď i Slovensko
Tentokrát je však Slovensko zřejmě i koncovým odběratelem, jak upozornil šéf komerčního dispečinku pro plyn v RWE S&T CZ Oldřich Dominik. Objem dodávek ze Slovenska do Rakouska se v posledních dnech nezvýšil, současně klesl objem čerpání ze slovenských zásobníků. Hlavním „podezřelým“ je tak hlavní dodavatel plynu na Slovensku SPP, který má s Gazpromem stále platnou smlouvu.
Podobný návrat ruského plynu na středoevropské trhy není výjimečný; něco podobného se již dříve stalo v Rakousku. Po zastavení dodávek plynovodem Nord Stream na konci loňského srpna klesl podíl ruského plynu na importu na zhruba 20 procent. Avšak v prosinci opět vzrostl – podle údaje rakouského regulátora E-Control na zhruba 70 procent.
Generální ředitel koncernu OMV Alfred Stern na počátku února přiznal, že OMV má s Gazpromem dvě smlouvy, platné pro německý a rakouský trh. Zatímco dodávky do Německa Rusové zcela ukončili, rakouský kontrakt plní aspoň částečně. Na podzim dodávali jen zhruba 30 procent dohodnutého množství, avšak v prosinci se „překvapivě“ vrátili ke stoprocentnímu plnění smlouvy.
Mohlo by vás zajímat
Malý výkyv v klesajícím ruském exportu
Co se týká celkových čísel, jedná se o drobnou anomálii, která těžko zvrátí propad ruských dodávek na evropské trhu. Do roku 2021 Rusové potrubní cestou do zemí EU běžně dodávali 400 až 500 milionů m3 denně (tedy minimálně 150 miliard m3 za rok). Od loňského září se objem dodávek snížil na 70 milionů m3 denně, což podle analytické skupiny Bruegel platilo až do minulého týdne. K tomu lze přičíst podíl na dodávkách zkapalněného plynu (LNG), kde z dodávaných 350 milionů m3 denně pochází až 20 procent z Ruska.
Dodávky LNG nabízejí hlavně ruští konkurenti Gazpromu – Novatek a Rosněfť. Gazprom je na tom hůře, objem vývozu do zemí mimo bývalý Sovětský svaz mu klesl o víc než 45 procent – z 185,1 miliardy m3 v roce 2021 na loňských 100.9 miliardy m3. Z tohoto množství navíc vyvezl 15,5 miliardy m3 do Číny, která za ruský „potrubní“ plyn neplatí ani zdaleka tak štědře jako země EU.
David Tramba