INZERCE

Bioplynová stanice. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

GasNet připojil k plynovodní síti druhou bioplynku. Další výrobny biometanu mají brzy přibýt

Největší český distributor plynu GasNet začal odebírat biometan z druhé bioplynové stanice. Jedná se o zařízení, které vlastní Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl. Biometan se přidává do zemního plynu a následně je dodáván koncovým odběratelům, pravděpodobně tedy lidem a firmám v nejbližším okolí bioplynky.

Bioplynová stanice v Litomyšli zatím pracuje ve zkušebním režimu, její ostrý provoz by měl začít v prosinci. Nicméně už do sítě dodává první kubíky biometanu – bioplynu očištěného od oxidu uhličitého a stopových příměsí sirných a dusíkatých sloučenin. Stanice by měla za rok vyprodukovat 1,7 milionu metrů krychlových biometanu (19 milionů kWh).

I když se o biometanu v poslední době hodně hovoří a vzhledem ke skokovému růstu cen zemního plynu se vyplatí i ekonomicky, realizace projektů zatím vázne. GasNet, který provozuje plynovodní síť na většině českého území, zatím připojil zatím jen dva výrobce zelené alternativy „fosilního“ zemního plynu. Tou první byla bioplynová stanice Rapotín na severní Moravě, která dodává biometan do síté od konce roku 2019.

Bioplynka stojí v areálu Zemědělského družstva chovatelů a pěstitelů Litomyšl a vznikla přebudováním staršího zařízení, které sloužilo ke kogenerační výrobě elektřiny a tepla. Na rozdíl od Rapotína, který dodává do sítě biometan vzniklý z běžného domácího bio a gastro odpadu, vyrábějí v Litomyšli biometan z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby. Biometan má v obou případech prakticky nulovou emisní stopu.

„Jako distributor měříme ve vtláčecí stanici přesné složení a kvalitu vyrobeného biometanu. Pokud plyn vyhovuje, pokračuje ještě k odorizaci, kdy mu stejně jako v případě zemního plynu dodáme typický zápach pro bezpečné používání. Úplně na konci jde biometan do vysokotlakého plynovodu o přetlaku 2,3−2,5 MPa a dál do distribuce,“ vysvětluje Andrej Prno, který má v GasNetu na starosti připojování nových výroben plynu.

Plynaři z GasNetu počítají s připojováním dalších stanic. V pokročilé fázi jsou například projekty bioplynek u Mladé Boleslavi nebo v Horní Suché. Distributor má podepsané i další smlouvy o budoucím připojení bioplynových stanic.

V České republice se nachází okolo 500 bioplynových stanic, ty se však zatím zaměřují na výrobu zelené elektřiny a případně tepla. „V Česku má biometan velký potenciál. Do roku 2030 by tento zelený a lokálně vyráběný plyn mohl u nás nahradit 10 až 15 procent spotřeby zemního plynu, a to jak pro vytápění, tak i silniční dopravu,“ říká Andrej Prno z GasNetu.

Tomáš Rovný