INZERCE

Designový koncept modulárního reaktoru NUWARK. Foto: Technic Atome

Francouzský energetický gigant EDF vytváří novou dceřinou společnost Nuward SMR, zaměřenou na malé modulární reaktory

Francouzská společnost EDF tvrdí, že vytvoření dceřiné společnosti ve stoprocentním vlastnictví umožní malému modulárnímu reaktoru Nuward (SMR) splnit „další klíčové milníky“ na cestě k zahájení betonáže prvního reaktoru ve Francii v roce 2030.

Společnost EDF uvedla, že po fázi koncepčního návrhu „Nuward nyní bude pokračovat v základních projektových činnostech, aby pokročila v projektové zralosti, přičemž využije odborné znalosti a zkušenosti týmů jaderných inženýrů skupiny EDF a zároveň bude těžit z podpory mezinárodní sítě průmyslových partnerů“.

V červenci má být francouzskému úřadu pro jadernou bezpečnost předložen soubor projektových a bezpečnostních variant a probíhají diskuse a zapojení za účelem posouzení a výběru možných lokalit pro první – referenční – elektrárnu ve Francii.

Projekt Nuward byl zahájen v září 2019 francouzskou Komisí pro alternativní energie a atomovou energii (CEA), společnostmi EDF, Naval Group a TechnicAtome. Projekt Nuward – sestávající z elektrárny SMR o výkonu 340 MWe a dvou tlakovodních reaktorů (PWR) po 170 MWe – byl společně vyvinut s využitím francouzských zkušeností s reaktory PWR. Očekává se, že tato technologie nahradí staré uhelné, ropné a plynové elektrárny s vysokými emisemi CO2 po celém světě a podpoří další aplikace, jako je výroba vodíku, městské a dálkové vytápění nebo odsolování.

Po svém založení bude společnost Nuward pokračovat ve spolupráci se svými dlouholetými partnery – CEA, TechnicAtome, Naval Group – a také se svými partnery z minulého roku, společnostmi Framatome a Tractebel. Do roku 2024 se očekává, že počet jejích zaměstnanců vzroste na přibližně 150 v základním týmu a celkem se na projektu bude podílet více než 600 lidí včetně zaměstnanců partnerů.

Renaud Crassous, prezident společnosti Nuward, uvedl, že cílem je „plně integrovat katalyzátory úspěchu SMR, tj. inovace, modularizaci, standardizaci a sériovou výrobu. Jsme odhodláni zvýšit rychlost realizace, abychom projekt Nuward SMR dodali včas a splnili tak očekávání trhu ohledně prvního jaderného betonu již v roce 2030.“

Xavier Ursat, vrcholový manažer skupiny EDF odpovědný za divizi inženýringu a nových jaderných projektů, uvedl, že jakožto dceřiná společnost začleněná do skupiny EDF bude „klíčovým faktorem umožňujícím včasné uvedení produktu na trh, který zajistí agilitu a rychlost potřebnou pro splnění dalších klíčových milníků“.

Nuward je jedním z řady reaktorů SMR, které jsou v současné době ve vývoji v různých zemích, a společnost doufá, že se „stane evropským lídrem“ v technologii SMR. Již nyní vzbudila zájem jinde v Evropě, přičemž v loňském roce bylo dosaženo dohody o regulaci, která znamená, že francouzský dozorný orgán pro jadernou bezpečnost a český a finský dozorný orgán spolupracují na pilotním evropském společném včasném regulačním přezkumu.

Podle plánů francouzské společnosti by fáze zahrnující podrobný projekt a formální žádost o nové jaderné zařízení měla začít v roce 2026, následovat by měla první betonáž ve Francii v roce 2030 a výstavba prvního bloku by měla trvat přibližně tři roky.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost v akci

Projekt Nuward byl zahájen v září 2019 francouzskou Komisí pro alternativní energie a atomovou energii (CEA), společnostmi EDF, Naval Group a TechnicAtome.

Projekt Nuward – sestávající z elektrárny SMR o výkonu 340 MWe a dvou tlakovodních reaktorů (PWR) po 170 MWe – byl společně vyvinut s využitím francouzských zkušeností s reaktory PWR.

CEA přispěla k vývoji projektu Nuward svými zkušenostmi v oblasti výzkumu a kvalifikace, zatímco energetická společnost EDF pomohla svými zkušenostmi v oblasti systémové integrace a provozu.

Společnost Naval Group, která se zabývá námořní obranou, přispěla do projektu svými zkušenostmi v oblasti konstrukcí a modulů a společnost TechnicAtome poskytla své zkušenosti s návrhem kompaktních reaktorů.

Přezkum provedou francouzský Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN), finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) a český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) – bude vycházet z aktuálního souboru národních předpisů jednotlivých zemí, nejvyšších mezinárodních bezpečnostních cílů a referenčních úrovní a aktuálních poznatků a relevantních osvědčených postupů, uvedla společnost EDF.

„Prostřednictvím technických diskusí tato spolupráce pomůže ASN, SÚJB a SÚJB zvýšit vzájemné znalosti o regulačních postupech na evropské úrovni a zlepšit schopnost společnosti Nuward předvídat výzvy mezinárodního licencování a uspokojovat budoucí potřeby trhu,“ dodala EDF.

Společnost dále uvedla, že zavedení malých modulárních reaktorů (Small Modular Reactor – SMR) a jejich konkurenceschopnost na energetickém trhu vyžaduje nejen vývoj některých klíčových technologických inovací, ale také sériový výrobní proces a jasný regulační rámec.

„Harmonizace předpisů a požadavků v Evropě i mimo ni je proto zásadním prvkem pro podporu aspirací na standardizaci konstrukce, sériovou výrobu v závodě a omezené úpravy konstrukce podle požadavků jednotlivých zemí,“ uvedla společnost EDF.

„Tímto krokem EDF potvrzuje své vedoucí postavení v posilování evropské spolupráce a podpoře urychlení mezinárodního licencování SMR, čímž vytváří dynamiku směrem k harmonizaci předpisů pro SMR.“

„Společnost EDF s potěšením prosazuje svůj reaktor Nuward jako zkušební případ pro toto včasné společné přezkoumání SMR, které je průkopníkem evropské regulační spolupráce mezi více zeměmi,“ uvedl Xavier Ursat, vrchní výkonný ředitel skupiny EDF odpovědný za inženýrství a nové jaderné projekty.

„Vřele děkuji francouzskému bezpečnostnímu úřadu ASN a jeho evropským kolegům STUK a SÚJB za vedení tohoto přístupu a potvrzuji závazek společnosti EDF přispět svým dílem k urychlení zavádění SMR po celém světě a sehrát zásadní roli v dosažení cíle nulové spotřeby do roku 2050.“

Očekává se, že tato technologie nahradí staré uhelné, ropné a plynové elektrárny s vysokými emisemi CO2 po celém světě a podpoří další aplikace, jako je výroba vodíku, městské a dálkové vytápění nebo odsolování.

(nik)