Francouzský deník Le Monde v komentáři napsal, že myšlenka obnovení plynovodu Nord Stream se může vrátit jako součást rusko-amerických jednání. Komentátorka Sylvie Kaufmannová varuje, že ruský plyn v Evropě je „příběh, který skončil špatně“. „Takový projekt by byl pro evropskou jednotu zničující,“ zdůraznila.

Stabilita v regionu?

Komentář Sylvie Kaufmannové v Le Monde cituje zejména slova zvláštního vyslance amerického prezidenta Donalda Trumpa Steva Witkoffa po jeho nedávném jednání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Na Fox News 14. dubna Witkoff hovořil o „možnosti obnovení vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy prostřednictvím velmi přesvědčivých obchodních příležitostí, které vyústí ve skutečnou stabilitu v regionu“.

Americký majetek – konec hanby Gazpromu

„Jaké tedy mohou být tyto obchodní příležitosti? Hodně bylo řečeno o možné dohodě mezi Washingtonem a Kyjevem o těžbě nerostů a kovů vzácných zemin americkými společnostmi na Ukrajině. Jak zdůrazňuje, tým Donalda Trumpa je „mnohem méně upovídaný“ o další surovině, kterou je ruský plyn.

Podle deníku Le Monde by právě o tom mohlo být Witkoffovo prohlášení; podle deníku: „Ruský plyn a Evropa je starý příběh, který skončil špatně, ale zdá se, že Trumpův tým je připraven ho oživit.“

Le Monde připomíná, že se o tento plynovod začal zajímat americký podnikatel Stephen Lynch.

„Pokud by se Nord Stream stal americkým majetkem, hanba Gazpromu by zmizela a prokletý symbol závislosti na Rusku by se jako mávnutím kouzelného proutku rozplynul,“ píše deník.

Mohlo by vás zajímat

Deník cituje také prohlášení německých politiků, kteří se staví proti myšlence návratu k plynu z Ruska. Dodává však, že v politických stranách v Německu existují v této otázce rozpory a „sirény starých německo-ruských vztahů se drží dobře“.

Plyn jako zbraň

„Pokud by se takový projekt uskutečnil a zapomnělo se na poučení z evropské naivity o tom, že Kreml používá plyn jako zbraň, rozdělilo by to Evropu, varuje Le Monde. Dodává, že Kyjev, Varšava a další hlavní města by to vnímaly jako zradu.

Přepravu plynu přes Nord Stream Rusko v srpnu 2022 zcela zastavilo. Otázka opětovného spuštění plynovodu se vrátila v souvislosti s nedávnými rozhovory Washingtonu s Kremlem o válce na Ukrajině. Objevily se zprávy, že Nord Stream 2 se stane součástí americko-ruské dohody a že plynovod obnoví provoz za účasti amerického investora.

Šestadvacátého března ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil rozhovory mezi Moskvou a Washingtonem o obnovení dodávek zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů Nord Stream. Dne 1. dubna šéfka německého ministerstva zahraničí Annalena Baerbocková možnost obnovení tohoto projektu vyloučila.

Až do ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 závisela prosperita především německého průmyslového sektoru do značné míry na neomezených dodávkách plynu, který mu Rusko prodávalo levněji než všem ostatním evropským zemím.

Dva plynovody, Nord Stream 1 a poté Nord Stream 2, postavil ruský gigant Gazprom pro přepravu plynu do Německa přes Baltské moře. V průběhu let, a navzdory varováním jak od svých sousedů, tak od Bruselu, se Berlín stal zcela závislým na dodávkách energie z Moskvy, a to za cenu vážné strategické zranitelnosti. Toto spojení bylo přerušeno s invazí v roce 2022; během jednoho roku muselo Německo přejít na zkapalněný plyn dovážený odjinud, za který platí o 30 % více. Plynovody byly uzavřeny, jeden z nich byl poškozen sabotáží.