Konsorcium vedené společností EDF získalo od britské vlády finanční prostředky na prozkoumání možnosti využití tepla a elektřiny vyrobených v jaderných elektrárnách k výrobě vodíku pro použití při výrobě asfaltu a cementu. Očekává se, že projekt ukáže klíčový krok k dekarbonizaci asfaltérského i cementářského průmyslu a má potenciál být rozšířen na více než 250 míst jen ve Spojeném království. Informovala o tom společnost EDF.

Ministerstvo pro podnikání, energii a průmyslovou strategii (BEIS) nedávno přidělilo projektu Bay Hydrogen Hub – Hydrogen4Hanson téměř 400 000 liber, cca 475 800 amerických dolarů, na financování studie proveditelnosti využití tepla a elektřiny vyrobených v jaderných elektrárnách k výrobě vodíku pro použití při výrobě asfaltu a cementu.

Tyto prostředky byly poskytnuty z vládního portfolia Net-Zero Innovation Portfolio Spojeného království ve výši 1 miliardy liber v rámci programu Industrial Hydrogen Accelerator Programme.

Konsorcium zahrnuje výrobce stavebních materiálů Hanson UK, Národní jadernou laboratoř (NNL), Hynamics (společnost EDF zabývající se vývojem nízkouhlíkových vodíkových technologií), vývojáře technologií čisté energie CERES Power, EDF R&D a EDF Generation.

Koncepce spočívá v demonstraci elektrolýzy na bázi pevných oxidů (SOEC) integrované s jaderným teplem a elektřinou z elektrárny EDF Energy v Heyshamu v anglickém hrabství Lancashire, která má dodávat nízkouhlíkový a levný vodík prostřednictvím nových kompozitních skladovacích cisteren nové generace do několika asfaltových a cementářských závodů Hanson ve Velké Británii. Partneři projektu tvrdí, že tato technologie by mohla zvýšit účinnost výroby vodíku o 20 % ve srovnání s konvenční elektrolýzou.

Mohlo by vás zajímat

Heysham 2 je jaderná elektrárna na severozápadním pobřeží Anglie poblíž Lancasteru. Heysham je jediným místem ve Velké Británii, které má dvě funkční jaderné elektrárny.

Konsorcium provede počáteční studii proveditelnosti, přičemž budoucím cílem je demonstrovat technologii v megawattovém měřítku do roku 2023-25.

Očekává se, že projekt ukáže klíčový krok k dekarbonizaci asfaltérského i cementářského průmyslu a má potenciál být rozšířen na více než 250 míst jen ve Spojeném království.

„Toto ocenění je obrovskou důvěrou v náš projekt,“ uvedl Patrick Dupeyrat ze společnosti EDF UK Research & Development.

„Dekarbonizace britského průmyslu je jednou z největších výzev, kterým země čelí v rámci úsilí o dosažení nulové spotřeby – využití jaderné energie k výrobě vodíku, který může pohánět asfaltérský průmysl s vysokým obsahem uhlíku, je logické,“ doplnil Patrick Dupeyrat.

Rachael Glavingová z oddělení strategického a obchodního rozvoje společnosti EDF Generation pak dodala: „Jedná se o fantastický projekt a skvělou příležitost pro společnost EDF ukázat, jak může jaderná energie přispět k přechodu na novou energetiku. Navrhovaná studie zdůrazňuje, jak by budoucí jaderné elektrárny mohly poskytovat nejen elektřinu, ale také teplo, které bude v tomto případě využito k podpoře výroby vodíku efektivněji, než je to možné v současnosti.“

Viceprezident britské Národní jaderné laboratoře pro státní správu a nové stavby Gareth Headdock uvedl, že NNL prozkoumá, jak by tento demonstrační projekt mohl uvolnit příležitost pro spojení elektrolýzy na bázi pevných oxidů s širší škálou typů jaderných reaktorů, jeho škálovatelnost a techniky spojení s dalšími průmyslovými aplikacemi.

„Využití vodíku jako paliva v asfaltových provozech nebylo dosud nikde na světě fyzicky demonstrováno, takže jsme rádi, že můžeme opět stát v čele nových technologií, které mají potenciál výrazně snížit emise uhlíku v celém našem odvětví,“ uvedla ředitelka společnosti Hanson UK pro udržitelný rozvoj Marian Garfieldová.

Lokalita Heysham je rozdělena na dvě samostatně spravované jaderné elektrárny – Heysham 1 a Heysham 2 – obě se dvěma reaktory typu pokročilého plynem chlazeného reaktoru. Elektrárna Heysham 1 byla uvedena do provozu v roce 1983 a její uzavření je v současné době naplánováno na březen 2024. Provoz elektrárny Heysham 2 byl zahájen v roce 1988 a předpokládá se, že skončí v roce 2028.

(nik)