Francouzská společnost newcleo oznámila podpis dvou rámcových smluv s předními slovenskými jadernými společnostmi JAVYS a VUJE, které představují významnou podporu modelu využívajícího vyhořelé jaderné palivo jako zdroj energie a vývoj pokročilé technologie olovem chlazených rychlých modulárních reaktorů (LFR). K podpisu obou strategických dokumentů došlo v rámci oficiální návštěvy prezidenta Slovenské republiky Petera Pellegriniho a ministryně hospodářství Slovenské republiky Denisy Sakové v Itálii. Potvrzuje to význam zkoumání nových technologií a dalšího rozvoje jaderné energetiky pro Slovensko a další země Evropské unie.

První dohoda se státní společností JAVYS, která je zodpovědná za nakládání s jaderným palivem na Slovensku, stanovuje rámcové podmínky pro založení budoucího společného podniku s názvem Centrum pro rozvoj využití vyhořelého jaderného paliva (zkráceně CVP). Jeho úkolem bude realizace studie proveditelnosti pro rozvoj a budoucí výstavbu jaderné elektrárny na bázi pokročilého modulárního reaktoru (AMR) se čtyřmi reaktory LFR-AS-200 v lokalitě V1 Jaslovské Bohunice.

Smlouva pak potvrzuje zajištění s podporou francouzské vlády trasy pro dodávky vyhořelého jaderného paliva vyrobeného na Slovensku, jehož konečným cílem je jeho přepracování a využití jako zdroje energie a umožnění jeho dlouhodobé multirecyklace v rámci uzavřeného palivového cyklu.

Společný podnik, ve kterém bude JAVYS vlastnit 51 procent a newcleo 49 procent, se zaměří na vývoj komplexního řešení pro opětovné použití vyhořelého jaderného paliva prostřednictvím pokročilé technologie olovem chlazeného rychlého reaktoru (LFR) společnosti newcleo.

Mohlo by vás zajímat

Cílem tohoto přístupu je přeměnit vyhořelé jaderné palivo vyrobené na Slovensku na udržitelný zdroj energie, a to s využitím kapacit v plánovaném novémzpracovatelském závodě cleo ve Francii a zároveň výrazně snížit objem jaderného odpadu vyžadujícího konečné uložení v hlubinném úložišti.

Druhá rámcová smlouva s VÚJE, která je jednou z předních slovenských jaderných inženýrských společností, vytváří rámec pro technickou a obchodní spolupráci, zaměřenou na vývoj a implementaci technologie LFR z novéhocleo primárně na Slovensku.

Dohoda zahrnuje zapojení VUJE do počátečních prací na studii proveditelnosti i do navazujících činností společného podniku CVP.

Evropská průmyslová aliance pro malé modulární reaktory nedávno zařadila technologii od společnosti NewCleo mezi nejperspektivnější projekty, které by měly v budoucnu pomoci zemím Evropské unie získat ekologický, stabilní a cenově dostupný zdroj energie.

„Tak silná podpora naší technologie na státní úrovni a náš cíl uzavřít jaderný palivový cyklus je důkazem důležitosti role, kterou budou hrát malé moderní modulární reaktory při zajišťování energetické budoucnosti Evropy. Zároveň jde o příklad, který lze využít i v dalších evropských zemích, jejichž jedinou alternativou k nakládání s vyhořelým jaderným palivem je jeho nákladné dlouhodobé skladování. Opětovné využití stávajícího vyhořelého jaderného paliva jako zdroje energie rovněž poskytne Evropě stovky let energetické nezávislosti za konkurenceschopné a stabilní ceny, což je nezbytný krok ke zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu EU,“ řekl Stefano Buono, zakladatel a generální ředitel společnosti newcleo.

„Díky 50 letům zkušeností v jaderné energetice a stávající jaderné infrastruktuře je pro nás Slovensko velmi důležitým a zajímavým partnerem, a to konkrétně v oblasti vývoje a aplikace nových technologií pokročilých modulárních reaktorů v praxi. Podepsané dohody tak vytvářejí příležitosti nejen pro slovenský průmysl, ale představují také změnu paradigmatu pro celý sektor jaderné energetiky v EU,“ doplnil Buono.

„Věříme, že použití vyhořelého jaderného paliva v pokročilých reaktorech, jako jsou LFR společnosti Newcleo, nabízí mnohem udržitelnější a odpovědnější řešení než jeho prosté skladování v hlubinném úložišti. Tento přístup nejen snižuje dopad jaderného odpadu na životní prostředí, ale také poskytuje cenný zdroj energie pro budoucí generace“ podotkl předseda představenstva společnosti JAVYS Peter Gerhart.

„Spolupráce s VÚJE, která je postavena na desítkách let zkušeností společnosti s výstavbou a uváděním jaderných elektráren do provozu, umožní poznatkům slovenských odborníků dostat se do popředí při nasazování jaderných technologií nové generace po celém světě. Kromě toho má VUJE také rozsáhlé zkušenosti s aktivitami v oblasti technologie rychlých reaktorů,“ uzavřel generální ředitel VUJE Matej Korec.

Od svého založení v roce 2021 se společnost newcleo rychle etablovala jako inovátor v oblasti jaderné energetiky. NewCleo pracuje na návrhu, konstrukci a provozu pokročilých modulárních reaktorů IV. generace (AMR), které jsou chlazeny kapalným olovem a poháněny repasovaným jaderným odpadem.

Prostřednictvím inovativní kombinace stávajících a osvědčených technologií a oživení modelu jaderného průmyslu založeného na výrobě a vícenásobné recyklaci paliva ze smíšených oxidů si společnost newcleo klade za cíl uzavřít jaderný palivový cyklus a zároveň bezpečně vyrábět čistou, cenově dostupnou a prakticky nevyčerpatelnou energii potřebnou pro nízkouhlíkovou ekonomiku.

S obratem 50 milionů eur v roce 2024, více než 537 miliony eur v soukromém kapitálu a více než 90 partnerstvími a spoluprací napříč jaderným průmyslem je růst newcleo podporován cílenými akvizicemi klíčových společností s významnými zkušenostmi v oblasti jaderného inženýrství, výroby a nakládání s odpady.

Prostřednictvím svých více než 1 000 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců ve Francii, Velké Británii, Itálii, Švýcarsku a na Slovensku rozvíjí newcleo nejen odborné znalosti a služby nezbytné pro ambiciózní projektové harmonogramy skupiny, ale také podporuje rozvoj dodavatelských řetězců v segmentu malých modulárních reaktorů v Evropě i mimo ni.

Newcleo nedávno přesunula své sídlo z Londýna do Paříže, aby se mohla efektivněji soustředit na rozvoj aktivit v rámci kontinentální Evropy a plnění ambiciózních časových harmonogramů a strategických projektů.