INZERCE

Nejstarší francouzská jaderná elektrárna se nachází u obce Fessenheim v departmentu Haut-Rhin v Alsasku asi 1,5 kilometru od hranic s Německem a asi 40 km od hranic se Švýcarskem. Foto: EDF

Francie zahájila s občany diskusi o energetickém mixu země

Francouzská vláda zahájila veřejnou konzultaci o budoucím energetickém mixu země. V únoru prezident Emmanuel Macron oznámil, že Francie vypracuje novou politiku zaměřenou na snížení spotřeby energie v zemi a zároveň na úplnou dekarbonizaci energetického mixu prostřednictvím využívání obnovitelných zdrojů a jaderné energie. Oznámila to francouzská vláda.

V první fázi konzultace, která potrvá do 31. prosince, bude moci veřejnost vyjádřit svůj názor buď prostřednictvím online participativní platformy, nebo během řady regionálních setkání. V polovině ledna 2023 bude uspořádáno Fórum mládeže, na kterém se k energetické budoucnosti země budou moci vyjádřit mladí lidé ve věku 18 až 35 let, jak uvedl web World Nuclear News.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v únoru oznámil, že v druhé polovině letošního roku proběhne široká veřejná konzultace o energetice a v roce 2023 se uskuteční parlamentní diskuse o revizi víceletého energetického programu.

Agnès Pannier-Runacherová, ministryně pro energetickou transformaci, a Olivier Véran, ministr pro vztahy s parlamentem a účast občanů, zahájili 20. října konzultaci o budoucnosti francouzského energetického mixu. Konzultace byla uspořádána podle postupů navržených Národní komisí pro veřejnou diskusi (CNDP).

V první fázi konzultace, která potrvá do 31. prosince, bude moci veřejnost vyjádřit svůj názor buď prostřednictvím online participativní platformy, nebo během řady regionálních setkání.

V polovině ledna 2023 bude uspořádáno Fórum mládeže, na kterém se k energetické budoucnosti země bude moci vyjádřit 200 mladých lidí ve věku 18 až 35 let. „Tato bezprecedentní iniciativa dá hlas těm, kterých se dnes přijímaná dlouhodobá rozhodnutí týkají jako prvních,“ uvedlo ministerstvo pro energetickou transformaci.

Během konzultace vláda hledá názory a doporučení ke třem hlavním otázkám: jak upravit spotřebu energie, aby Francie do roku 2050 dosáhla klimatické neutrality; jak uspokojit poptávku po energii a zároveň snížit závislost na fosilních palivech; a jak plánovat, realizovat a financovat energetickou transformaci.

Ministerstvo uvedlo, že názory občanů vyjádřené během konzultace budou důležité, protože budou zahrnuty do parlamentní debaty o budoucím programovém zákoně o energetice a klimatu, který bude přijat v roce 2023.

„Tato konzultace je důležitým demokratickým momentem,“ uvedla Agnès Pannier-Runacherová. „Musí umožnit každému, aby se vyjádřil k podmínkám úspěchu a prioritním opatřením, která by měla zajistit úspěch naší energetické transformace, tedy odklon od fosilních paliv a dosažení uhlíkové neutrality,“ doplnila.

Olivier Véran pokračoval: „Lepší zapojení občanů do rozhodování, které se jich týká, tedy práce ‚s nimi‘, je pro vládu prioritou. Chceme podpořit jejich iniciativu a vytvořit podmínky pro užitečný občanský příspěvek ke kolektivní reflexi tím, že se budeme snažit informovat je o opatřeních přijatých v návaznosti na jejich návrhy. Jde jak o efektivitu, o to, aby se jednání co nejvíce přiblížilo potřebám, tak o důvěru ve veřejnou činnost“.

„Tento požadavek jsme postavili do centra této konzultace, přičemž zvláštní pozornost jsme věnovali územím a mladým lidem. Navrhovaný systém tak umožní všem diskutovat a poskytnout ambiciózní odpovědi na výzvy spojené s energetickým mixem, který je hlavním problémem našich spoluobčanů,“ doplnil Olivier Véran.

V únoru Emmanuel Macron oznámil, že nastal čas pro renesanci jaderné energetiky ve Francii, a dodal, že v této souvislosti učinil dvě důležitá rozhodnutí. Zaprvé uvedl, že provoz všech stávajících reaktorů by měl být prodloužen, aniž by byla ohrožena bezpečnost. Zadruhé oznámil návrh programu pro šest nových reaktorů EPR2 s možností výstavby dalších osmi reaktorů EPR2, které budou následovat.

CNDP se rozhodla uspořádat veřejnou diskusi o návrhu společnosti EDF na výstavbu šesti reaktorů EPR2, z nichž první dva by byly umístěny v Penly v Normandii. Debata bude zahájena 27. října a potrvá čtyři měsíce.

Jaderná energetika se na výrobě elektřiny ve Francii podílí téměř 75 procenty, ale bývalý francouzský prezident Francois Hollande si dal za cíl omezit její podíl na vnitrostátní výrobě elektřiny na 50 procent do roku 2025 a uzavřít Fessenheim – nejstarší jadernou elektrárnu v zemi – do konce svého pětiletého funkčního období, tedy do května 2017.

V červnu 2014 jeho vláda oznámila, že jaderná kapacita bude omezena na současnou úroveň 63,2 GWe a do roku 2025 bude její podíl na celkové výrobě ve Francii omezen na 50 procent.

Francouzský zákon o energetické transformaci pro zelený růst, přijatý v srpnu 2015, nevyžadoval uzavření žádných v současnosti provozovaných energetických reaktorů, ale znamenal, že společnost EDF bude muset uzavřít starší reaktory, aby mohla uvést do provozu nové.

Podle návrhu zákona o energetice a klimatu předloženého v květnu 2019 však nyní Francie odloží plánované snížení podílu jaderné energie na skladbě zdrojů elektrické energie na 50 procent ze současného cíle pro rok 2025 na rok 2035.

(nik)