INZERCE

Jaderná elektrárna ve francouzském Cattenomu. Foto: Wikipedia Commons (autor Stefan Kühn, CC BY-SA 3.0)

Francie před volbami zpřísnila regulaci cen elektřiny. Akcie EDF spadly až o 25 procent

Takový propad se jen tak nevidí. Akcie největší francouzské elektrárenské společnosti EDF se dnes po otevření burzy propadly o 25 procent, později část ztráty odmazaly. Mohou za to hned dvě negativní zprávy: utužení cenové regulace ve Francii a nižší než očekávaná výroba v jaderných elektrárnách.

Paniku vyvolala zpráva, že francouzská vláda požádá elektrárenskou společnost o prodej elektřiny pod tržní cenou. Cílem opatření je ochránit domácnosti a malé firmy před příliš vysokým růstem výdajů za elektrickou energii. Místo původně očekávaného 35procentního navýšení ceny tak vláda povolí nárůst pouze o čtyři procenta. Účet za tuto pomoc bude hodně vysoký – samotná EDF dopad odhaduje na minus 7,7 miliardy eur (190 miliard korun) na úrovni provozního zisku EBITDA.

Regulace tržní části ceny elektrické energie pro domácnosti, kterou Česká republika dávno odbourala, je tak ve Francii stále ještě přítomna. Tlak na udržení nízkých cen je silný i kvůli faktu, že v zemi se v dubnu konají prezidentské volby. Prezident Emmanuel Macron usiluje o znovuzvolení a vypomáhá si přitom i takto nestandardními zásahy do fungování ekonomiky.

Další potíže způsobily neplánované odstávky několika francouzských jaderných elektráren z bezpečnostních důvodů. Závady byly objeveny v elektrárnách Civaux, Chooz a Penly. EDF odhadlo, že výroba elektřiny z jaderné energie v letošním roce dosáhne 300 až 330 miliard kWh proti dosud očekávaným 330 až 360 miliardám kWh. Po této zprávě ceny elektřiny v západní Evropě prudce vzrostly, což dál zvyšuje ztrátu EDF z cenové regulace.

Do třetice všeho špatného má EDF potíže s dokončením jaderné elektrárny Flamanville 3. V tomto týdnu oznámila, že nový 1650megawattový reaktor uvede do provozu až ve druhém čtvrtletí příštího roku, tedy o půl roku později. Odhad celkových nákladů na výstavbu nové elektrárny narostl z 12,4 na 12,7 miliardy eur.

Pod tlakem této sestavy špatných zpráv dnes ráno akcie EDF klesly o 25 procent na 7,90 eura. Později pesimismus opadl a akcie začaly opět růst. Ale i tak dnes v odpoledních hodinách pokles dosahoval více než 15 procent. Tržní kapitalizace celé společnosti dosahuje 28,4 miliardy eur (pro srovnání: rozsahem výrazně menší ČEZ má hodnotu 18,7 miliardy eur).

(ede)