INZERCE

Francie je připravena finančně podpořit energetickou skupinu EDF

Francouzský stát je připraven poskytnout finanční injekci energetické skupině Electricité de France (EDF). Řekl to dnes ministr hospodářství Emmanuel Macron.

Finanční situaci firmy, kterou má pod kontrolou stát, oslabila záchrana jaderné skupiny Areva a náklady na údržbu a modernizaci stávajících jaderných elektráren. Jednou z možností je podle Macrona zvýšení kapitálu. O případné finanční podpoře vláda rozhodne do května.

Pokud bude nutné rekapitalizovat, učiníme to,“ řekl podle agentury AFP Macron během návštěvy jaderné elektrárny v Civaux v centrální části Francie. Stát, který drží v EDF více než 84 procent akcií, by podle něj mohl souhlasit s tím, že si dividendu ze svého podílu v příštích letech vybere v akciích namísto v hotovosti.

Generální ředitel EDF Jean-Bernard Lévy již minulý týden uvedl, že skupina jedná se státem o tom, zda by od něj mohla získat závazky, které by jí umožnily stabilizovat finanční situaci. Bez dodatečné finanční podpory od státu prý firma nebude pokračovat v projektu britské jaderné elektrárny Hinkley Point, který má EDF na starosti.

EDF je sice zisková, musí však investovat miliardy eur na modernizaci svých 58 jaderných reaktorů ve Francii. Další miliardy musí najít na záchranu dodavatele technologií pro jaderné elektrárny Areva, jehož divizi reaktorů by měla převzít. Kontrolu nad Arevou má rovněž francouzský stát.

EDF si přitom v uplynulých letech musela půjčovat, aby mohla akcionářům vyplácet dividendy. Její čistý dluh se tak vyšplhal na více než 37 miliard eur (jeden bilion Kč). Je to více než dvojnásobek její tržní hodnoty. Čtěte také: EDF OTŘÁSLA REZIGNACE TOP MANAŽERA, FRANCOUZSKÁ A BRITSKÁ VLÁDA TLAČÍ JADERNOU ELEKTRÁRNU DÁL

Projekt výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point je součástí plánu Británie nahradit pětinu svých stárnoucích jaderných a uhelných elektráren. Představuje ale také velký vývozní kontrakt pro Francii. Francouzská vláda chce, aby EDF v projektu za 18 miliard liber pokračovala. Konečné investiční rozhodnutí ale kvůli problémům EDF s hledáním partnerů a finančních zdrojů vázne. Třetinu nákladů by na základě loňské dohody měla zaplatit čínská jaderná skupina CGN výměnou za třetinový podíl, EDF má financovat zbytek. Tip: NÍZKÉ CENY ELEKTŘINY A ROPY SRÁŽEJÍ ENERGETICKÉ FIRMY NA KOLENA

Neuskutečnit Hinkley Point by byla chyba,“ řekl dnes Macron, jehož citovala agentura Reuters.

ČTK