Letošní červen byl slunečný – a rekordní. Podle evropského think tanku Ember se prvně v historii stalo, že elektřina ze solárních elektráren byla největším zdrojem elektřiny v zemích Evropské unie. Její podíl na celkové výrobě dosáhl 22,1 procenta a těsně tak překonal dosud vedoucí jaderné elektrárny.
Jak Ember ve své analýze uvádí, fotovoltaické elektrárny vyrobily v červnu 45,4 TWh elektřiny. Až za nimi následovala jaderná energie s 44,7 TWh a větrná energie s 32,4 TWh vyrobené elektřiny. Další místa patří zemnímu plynu a vodním elektrárnám. Uhelné elektrárny spadly na historické minimum, jejich podíl na výrobě byl už jen 6procentní.
Solární velmocí je Nizozemsko
Nejméně 13 zemí EU zaznamenalo v červnu rekordní měsíční produkci elektřiny ze sluneční energie. Nejvyšší podíl hlásí Nizozemsko (40,5 %) a Řecko (35,1 %), až překvapivě vysoký je také podíl solární energie v Litvě, Estonsku a Maďarsku. Česká republika byla se zhruba 15 procenty pod evropským průměrem, avšak i u nás byl letošní červen z pohledu fotovoltaiky rekordní.
Ale i v Česku se krátkodobě stalo to, že solární elektrárny dodávaly do sítě větší výkon než jaderné nebo uhelné. Příkladem může být velikonoční neděle 20. dubna, kdy okolo poledne fotovoltaické elektrárny dosáhly podle údajů společnosti ČEPS výkonu 2972 megawattů. Výkon jaderných bloků vzhledem k odstávkám klesl na 2332 MW, využití uhelných zdrojů kleslo na 989 MW.
Faktem je, že solárním elektrárnám pomohlo k rekordu mimořádně příznivé slunečné počasí. A také pokračující masivní investice do stavby nových fotovoltaik. „Velká příležitost nyní spočívá v přidání bateriových úložišť a flexibility, která by prodloužila využívání obnovitelných zdrojů energie ráno a večer, kdy fosilní paliva určují vysoké ceny elektřiny,“ doplnil Chris Rosslowe, energetický analytik týmu Ember.
Mohlo by vás zajímat

Zatímco fotovoltaické elektrárny přepisují historické rekordy, výroba elektřiny z uhlí klesá na nová minima. Konkrétně v červnu měla pouze 6procentní podíl na celkové produkci elektřiny v zemích EU; o rok dříve to bylo 8,8 procenta. Pokles se týká všech tradičních „uhelných“ zemí. V Německu spadl jejich podíl v minulém měsíci na 12,4 procenta, v Česku na 17,9 procenta, v Bulharsku na 16,7 procenta a v Polsku na 42,9 procenta.
Celé první pololetí tak „zelené“ nebylo
Všechna fosilní paliva vyrobila v červnu 23,6 procenta celkového množství elektřiny v EU, což je těsně nad rekordním minimem 22,9 procenta z loňského května. Navzdory těmto minimům však byla výroba uhelných a plynových elektráren v první polovině roku 2025 o 13 procent vyšší než ve stejném období loni. Hlavní roli zde sehrála delší a chladnější zima, ale také špatné podmínky pro provoz vodních a větrných elektráren.
Poptávka po elektřině podle analýzy Emberu dál mírně roste. V první polovině roku se spotřebovalo v zemích EU celkem 1313 TWh elektřiny, což představuje nárůst o 2,2 procenta oproti loňskému prvnímu pololetí.