Na uvolnění pravidel Green Dealu zapomeňte. Naopak, bude se přitvrzovat. Poradní orgán Evropské komise zvaný Platforma pro udržitelné finance navrhl zpřísnit pravidla toho, co je v Evropě považováno za ekologicky přijatelné a hodné podpory. Nový návrh Platformy je natolik přísný, že za technologie s vysokými emisemi považuje dokonce už i solární panely.

Podle dokumentu, který lze vyhledat na webu Evropské komise, mají výrazně klesnout limity pro technologie, které mají významný přínos pro boj se změnou klimatu. Autoři dokumentu už pro letošní rok (!) navrhují snížení hranice ze současných 100 gramů CO2 na vyrobenou kilowatthodinu (kWh) na 45 gramů CO2/kWh. Limit pro celkové emise během životnosti zdroje má dále klesnout na 25 gramů CO2/kWh v roce 2030.

Co by to v praxi znamenalo? Třeba to, že fotovoltaické elektrárny a geotermální elektrárny už nebudou od roku 2030 splňovat požadavky na zařazení mezi zdroje s příznivým dopadem na klima (a ztratí nárok na veřejnou podporu). Nebo budou výrobci solárních panelů a dalších zařízení muset snížit emise při jejich produkci. Jen těsně nový limit splní vodní elektrárny, naopak s ním nebudou mít problém větrné a jaderné elektrárny. Tedy aspoň podle propočtů Mezinárodní energetické agentury (IEA), které Platforma ve své zprávě cituje.

Stopka pro spalování biomasy?

Platforma pro udržitelné finance chce posunout také limity pro přijatelné zdroje, které se vejdou do hodnot označovaných Do Not Significant Harm (DNSH). Po jeho překročení jsou již takové elektrárny považovány za nepřijatelné, jejich výstavba by dle pravidel taxonomie měla být tabu i pro soukromé investory a banky. Tento limit se má posunout ze současných 270 gramů CO2/kWh na 240 gramů CO2/kWh už letos a poté na 115 gramů CO2/kWh v roce 2030.

Takové zpřísnění by bylo „zabijákem“ zdrojů na spalování biomasy, jejichž emise se během celého životního cyklu pohybují okolo 230 gramů CO2/kWh (hlavně kvůli emisím vypuštěným během těžby a přepravy dřeva). Znamenalo by to konec i pro hypotetické projekty na zachytávání emisí oxidu uhličitého v uhelných a plynových elektrárnách, kde se odhady výsledných emisí (včetně úniku metanu do ovzduší) pohybují okolo 200 gramů CO2/kWh. Šanci tento limit splnit nemají ani ty nejefektivnější plynové zdroje s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla.

Mohlo by vás zajímat

Podle dobře informovaného zdroje z prostředí české energetiky se zatím jedná o návrh zprávy technické pracovní skupiny. Ten se nyní nachází v připomínkovém řízení, námitky k němu lze podávat do 4. února. Po vypořádání připomínek a úpravách bude výsledný dokument sloužit jako podklad pro příslušné rozhodnutí Evropské komise o nových pravidlech taxonomie.

Emise na vyrobenou elektřinu během životního cyklu

typ elektrárny / palivoprůměrné emise (g CO2/kWh)rozpětí emisí (g CO2/kWh)
uhelné820740 – 910
paroplynové490410 – 650
biomasa230130 – 420
geotermální386 – 79
vodní241 – 79
jaderné124 – 110
střešní solární4126 – 60
velké solární4818 – 180
větrné pozemní117 – 56
větrné na moři128 – 35
zdroj: IEA, Platforma pro udržitelné finance (uvedené emise zahrnují také úniky metanu)

„Platforma pro udržitelné finance vstoupila do svého druhého mandátu v březnu 2023. Tento nový mandát se zaměřuje na tři jasné cíle, z nichž dva jsou pro tuto zprávu obzvláště důležité. Prvním z nich je zlepšit použitelnost taxonomie vydáním doporučení, jak snížit její složitost a zároveň zlepšit její účinnost. Ačkoli taxonomie zůstává základním kamenem rámce udržitelného financování, náš mandát také zohledňuje širší balíček politik udržitelného financování. Druhým cílem je pokračovat v rozšiřování rozsahu činností pokrytých taxonomií,“ uvedla v úvodu zprávy předsedkyně Platformy pro udržitelné finance Helena Viñes Fiestas.

Současně šéfka Platformy v úvodu zprávy vyzvala společnosti, aby se účastnily veřejné konzultace. „Nápomocné pro nás budou poznatky založené na konkrétních kritériích, která je obtížné posoudit, zvláště když budou doplněny konkrétními příklady. Vaše zpětná vazba bude pečlivě přezkoumána a zvážena,“ dodala k tomu Helena Viñes Fiestas.

Šok z nových pravidel tu byl už před třemi lety

Velké emoce a kritiku vyvolalo už předchozí zpřísnění pravidel taxonomie, které Evropská komise oznámila na přelomu let 2021 a 2022. Podle těchto pravidel bude jaderná energetika splňovat kritéria „zelené přijatelnosti“ jen dočasně. Podmínkou je, že nový jaderný blok musí získat platné stavební povolení do roku 2045 a že příslušná země postaví do roku 2050 trvalé úložiště jaderného odpadu.

Ještě větší šok tehdy nastal mezi zájemci o stavbu elektrárny či teplárny na zemní plyn. Tady si dala Evropské unie podmínku, že podporu může získat jen takové zařízení, které dokáže v roce 2026 nahradit nejméně 30 procent spotřeby zemního plynu obnovitelnými nebo nízkoemisními plyny. Tento podíl se k roku 2030 zvyšuje na nejméně z 55 procent a do konce roku 2035 musí být zemní plyn zcela nahrazen. Investoři tak už dnes staví plynové elektrárny připravené na spalování vodíku, i když jeho dostupnost v nejbližších letech zůstane velmi omezená.