INZERCE

Kraj Vysočina má připravených 14 projektů na instalaci fotovoltaických elektráren. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Fotovoltaické elektrárny na nemocnicích, knihovně i úřadu. Kraj Vysočina připravil projekty za 23 milionů

Udržitelnější energetickou budoucnost Kraje Vysočina má zajistit 14 projektů fotovoltaických elektráren. Předpokládané náklady na jejich instalaci jsou 23 milionů korun. Kraj má v plánu elektrárny umístit na své objekty v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově a v Třebíči. S realizací by se mělo začít do dvou let. Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka (ODS a STO) kraj předpokládá návratnost investice zhruba do sedmi až osmi let.

Kraj také předpokládá, že by až 45 procent předpokládaných nákladů mohla pokrýt evropská dotace z Modernizačního fondu. Projekty zároveň zařadil do rozpočtu. „I kdybychom nezískali dotační podporu z Modernizačního fondu, počítáme s tím, že bychom tyto projekty dělali z vlastních prostředků,“ uvedl hejtman Schrek.

Výběru ideálních lokací v majetku kraje pro instalaci fotovoltaiky předcházelo podle úřadu posouzení zhruba padesátky krajských objektů. Finální výběr pak vycházel i ze zadání dotační výzvy, která slibuje podpořit projekty zahrnující více jednotlivých akcí na území maximálně tří sousedících obcí.

„Logicky jsme vytipovali bývalá okresní města, kde máme nejvíc objektů,“ řekl hejtman Vítězslav Schrek. Doplnil, že ve městech by měly být pro fotovoltaiku využity především budovy nemocnic. V Jihlavě by panely měly být také umístěny na budově sídla Kraje Vysočina, v Havlíčkově Brodě na objektu krajské knihovny. V Pelhřimově chce kraj pro fotovoltaiku využít budoucí muzejní depozitář a v Třebíči budovy střední školy a domova pro seniory.

V součtu by měly mít podle Kraje Vysočina budoucí alternativní zdroje výkon okolo 600 kilowatt-peak, reálně půjde o instalaci přibližně 1200 panelů, jejich počet se bude odvíjet od podmínek v místě instalace.

Kraj je připraven zahájit realizaci už letos. „Intenzivně pracujeme na zlepšení energetické udržitelnosti a efektivity v rámci regionu prostřednictvím využívání obnovitelných zdrojů energie. Tento krok představuje důležitou fázi v plánování udržitelné energetické budoucnosti Kraje Vysočina a zároveň otevírá cestu k realizaci ekologicky šetrných projektů, které přispějí k redukci emisí a snížení energetické náročnosti krajských budov,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj Hana Hajnová (Piráti).

Kraj Vysočina se zároveň chystá přispět svým vybraným příspěvkovým organizacím na opatření vedoucí k úspoře energií, jde o zateplení a nové energetické zdroje.

(teč)