Každá závislost škodí a platí to i v případě dovozu fotovoltaických panelů. Odhadem až 80 procent z nich nyní dovážíme z Číny, také zbývající import pochází vesměs z asijských zemí. Závody na výrobu panelů v Česku nepřežily nápor levné čínské produkce. Objevují se však první signály, že se výroba pomalu vrací zpět do Evropy.

Jak lze vyčíst z detailních výsledků zahraničního obchodu na webu Českého statistického úřadu, hodnota importu „fotosenzitivních polovodičových zařízení včetně fotovoltaických článků“ za období od ledna 2020 do dubna 2021 dosáhla 2,34 miliardy korun. Přímo z Číny se k nám dovezly solární panely za 1,33 miliardy korun. Další země v pořadí – Německo a Nizozemsko – však mají jen omezenou vlastní produkci a zřejmě se tak jedná o reexport původem čínských panelů.

Jedinou reálnou konkurenci čínským panelům tak představuje nepříliš vysoký import solárních panelů z Japonska (104 milionů korun), Jižní Koreje (necelých 70 milionů) a také z Vietnamu, Malajsie, Spojených států a Tchaj-wanu (zhruba po 30 milionech korun za období leden 2020 až duben 2021).

Dovoz fotovoltaických panelů či modulů do ČR

Import solárních panelů do ČR v období leden 2020 až duben 2021. Zdroj: ČSÚ, systém STAZO

Podobné rozložení sil potvrzují také statistiky Mezinárodní energetické agentury (EIA), vztahující se k roku 2019. Z celkem vyrobených více než 120 gigawattů (GW) výkonu jich 78 pocházelo z Číny. Druhé místo drží Malajsie (15 GW) a třetí Vietnam (10 GW), významnější množství vyprodukoval ještě Tchaj-wan a Jižní Korea. Na celý zbytek světa připadalo pouhých 9 GW výroby solárních panelů či modulů.

Jaké jsou důvody dominance Číny na trhu s fotovoltaickými panely? „Důvody jsou jako u jakékoli jiné elektroniky především finanční – nízké náklady na pracovní sílu a úspory z rozsahu. V Číně jsou taktéž velká naleziště křemíku, který je základní surovinou pro výrobu fotovoltaických článků. Je spravedlivé zmínit, že kvalitativní rozdíly mezi asijskou a západní výrobou dnes už prakticky nejsou,“ vysvětluje technický konzultant Solární asociace Martin Smolka.

Podobně odpověděl také jednatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský. „Čína je zkrátka přímo u zdroje, má křemíkové doly. Výroba kdekoli jinde se ohromně prodražuje,“ řekl Šuvarský. Lepší situace je v případě dalších klíčových komponentů solárních elektráren. Například střídače se stále ve velkém objemu vyrábějí v Evropě, mezi největší producenty patří rakouský Fronius.

Mohlo by vás zajímat

Pár výrobců v Evropě přežilo (v Česku ne)

Jak Martin Smolka připomněl, před deseti lety v Česku fungovalo několik menších až středně velkých výrobců solárních panelů. Jednalo se o zahraniční investory (Kyocera, Schott Solar, BenQ), tak o kapitálově české podniky (například FitCraft Production a Solartec). Žádný z nich však nepřežil konkurenci levné čínské produkce.

Mimo Asii vyrábí už jen omezený počet výrobců, jako například americký First Solar, německý SolarWorld, francouzský Photowatt, holandský Victron nebo norský REC. V německém Freibergu uvedla na konci května do provozu továrnu na výrobu panelů společnost Meyer Burger; počáteční roční produkci 400 megawattů výkonu ročně plánuje v nejbližších letech navýšit na 1000 MW. Díky závodům v dalších lokalitách se chce s produkcí dostat až na 5 GW ročně v roce 2026.

Snížit závislost na importu čínských fotovoltaických panelů si dala za cíl Evropská solární iniciativa, za kterou stojí oborová asociace SolarPower Europe a inovační hub EIT InnoEnergy. Cílem iniciativy je snížení závislosti na dovozu z Číny a dosažení roční výroby solárních panelů v Evropě v objemu 20 gigawattů za rok. Kroky vedoucí k redukci této nezdravé importní závislosti podporuje také Evropská komise.

David Tramba