Pátek, 20. května, 2022

Fotovoltaická elektrárna Pánov, kterou poničilo loňské tornádo, je opět v plném provozu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Fotovoltaická elektrárna Pánov poničená tornádem, které se 24. června 2021 prohnalo jižní Moravou, znovu plně vyrábí energii ze slunce. Elektrárnu o instalovaném výkonu 2,1 MW vyřadil tento živel na půl roku z provozu. Polovinu výroby se podařilo zajistit už před Vánoci, nyní, na konci ledna, je již v provozu celá.

Ničivá síla větru zcela odstřihla nosné konstrukce od zemních vrutů, panely byly doslova rozmetány po okolí, lodní kontejner o váze 5 tun sloužící jako sklad náhradních dílů a stavební buňka čili zázemí obsluhy elektrárny se ocitly na zahradách stovky metrů vzdálených rodinných domů, některé části zařízení odnesl ničivý živel až do vzdálenosti 2 kilometrů. Řádění tornáda nevydrželo ani oplocení, kamery a zabezpečovací systém.

„Oprava elektrárny nás stála velké úsilí. Díky diagnostice každého jednotlivého kusu zbylého zařízení se nám však podařilo část zachránit. Například z původních více jak 11 tisíc panelů je znovu na konstrukcích, a tedy v provozu 1 632 panelů. Po důkladné kontrole a zkoušce bezpečnosti jsme mohli použít i tři ze čtyř střídačů,“ shrnuje průběh opravy člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina.

V prvních dnech po této živelní katastrofě prováděli zaměstnanci ČEZ především obhlídku širokého okolí. Kromě zmíněné diagnostiky komponent se řešila i ekologická likvidace a recyklace poškozených částí včetně fotovoltaických panelů.

Následně bylo nutné objednat nové panely, střídače, konstrukce nebo transformátor, a to v takové podobě, aby byly kompatibilní se zachovaným zařízením. Vzhledem k pandemii covid-19, v důsledku níž došlo k celosvětovému nedostatku komponent, zdražení dopravy a v zásadě i k ochromení mezinárodního obchodu, se jednalo o mimořádně náročnou činnost. Aby byla elektrárna zcela kompletní, chybí už jen vybudovat zázemí pro její obsluhu.

„Může se zdát, že oprava elektrárny trvala dlouho. Při její obnově jsme však museli také dodržet veškeré legislativní podmínky, úzce jsme spolupracovali jak s pojišťovnou, tak s Energetickým regulačním úřadem,“ dodává Kalina.

Od ledna je solární elektrárna v Pánově opět v plném provozu. Foto: Skupina ČEZ

Elektrárna je pojištěna, proto náklady na její opravu a nevýrobu budou uhrazeny z pojistného plnění.

Fotovoltaická elektrárna Pánov v blízkosti Hodonína se nachází v oblasti s nejlepšími podmínkami pro výrobu elektřiny ze slunce. Průměrný roční úhrn globálního záření tu přesahuje svítivost 4 050 MJ/m2. Elektrárna vyrobí ročně průměrně 2,5 milionu kWh, což je množství elektřiny pokrývající spotřebu zhruba 700 domácností na jihu Moravy. Celkem za 10,5 roku své existence vyrobila přes 25 milionů kWh bezemisní elektřiny, čímž ušetřila více než 22 tisíc tun uhlí a zamezila vypuštění více než 24 tisíc tun CO2.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter