INZERCE

Továrna se solární elektrárnou. Foto: Goldbeck Solar

Fotovoltaická asociace vyzvala německou vládu, aby usnadnila renesanci solárního průmyslu v Evropě

Renesance solární energetiky v Evropě je možná jen v případě energické ofenzívy průmyslové politiky – odstraňte mezery v průmyslovém solárním hodnotovém řetězci a zajistěte dodávky solárních technologií prostřednictvím gigawattových solárních továren již nyní, vyzvala německou vládu průmyslová asociace BSW Solar. Lobbistická skupina vyzvala k veřejné podpoře investic, které by umožnily zemi ztrojnásobit podíl solárních fotovoltaických elektráren v energetickém mixu na téměř 30 procent v příštím desetiletí a usnadnit výstavbu solárních giga factory v zemi.

Podíl fotovoltaiky na dodávkách elektřiny v Německu se má podle cíle německé vlády v příštích deseti letech ztrojnásobit na téměř 30 procent. Německý svaz solárního průmyslu BSW v současné době lobbuje u vládní koalice za investiční podporu, která by obnovila myšlenku silné solární energetiky v Německu a v Evropě.

„Narušené dodavatelské řetězce během pandemie koronaviru i energetické krize zvýšily povědomí o důležitosti co nejvyšší míry technologické suverenity a průmyslové soběstačnosti. Pro zvýšení odolnosti vůči globálním krizím v zásobování energií je nyní naléhavě zapotřebí renesance solárního průmyslu v Evropě,“ říká generální ředitel BSW Carsten Körnig.

Německý solární průmysl má silné hráče v oblasti obchodu, řemesel, provozovatelů a realizátorů projektů a také ve výzkumu. V oblasti výroby však politické chyby v uplynulém desetiletí zanechaly velké mezery. Zejména v oblasti výroby solárních desek a solárních článků je závislost na dovozu příliš vysoká.

„Mezery v průmyslovém solárním hodnotovém řetězci musí být odstraněny pomocí energické ofenzívy průmyslové politiky. Nyní se rozhodne, zda se návrat německého solárního průmyslu podaří,“ podotýká Carsten Körnig.

O budoucí gigatovárny na produkty pro solární parky se již dávno rozpoutala ostrá soutěž. Díky rozsáhlým režimům státních dotací jsou nyní investiční podmínky v jiných velkých ekonomikách často atraktivnější. Americký zákon o snižování inflace, vládní programy Čínské lidové republiky a Indie by stále více odlákávaly naléhavě potřebný investiční kapitál z Evropy, varuje Körnig.

Na dotační a obchodní praktiky globálních konkurentů, které jsou jednostranně zaměřeny na jejich vlastní prospěch, je nyní podle Körniga třeba politicky reagovat a vhodnou formou je kompenzovat, aby neměly škodlivý vliv na Evropu jako průmyslovou lokalitu.

Evropa jako průmyslová lokalita

BSW se také domnívá, že je nutné, aby předpisy Evropské unie o státní podpoře byly dlouhodobě pružnější, aby obstály v mezinárodní konkurenci mezi jednotlivými lokalitami.

Zároveň však Evropa nesmí podlehnout pokušení zbytečně omezovat světový obchod a globální dodavatelské vztahy. Spravedlivé obchodní podmínky s nízkými bariérami jsou i nadále důležité pro bezpečnost dodávek komponentů solární technologie a pro ochranu vlastních exportních zájmů Evropy.

BSW je přesvědčena, že v případě těsného spojenectví mezi politikou a solárním průmyslem a za pomoci společného politického úsilí na národní a evropské úrovni může být renesance solárního průmyslu v Evropě úspěšná. Po náběhové fázi a úspěšném rozšíření by se mohl obejít bez státních dotací a být globálně konkurenceschopný.

(nik)