Vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že žalobce obžaloval skupinu sedmi lidí a dvou firem, kteří jsou podezřelí z ovlivňování zakázek Českých drah. Podle obžaloby skupina využívala neveřejné informace u poptávkových řízení na zajištění náhradní autobusové dopravy při drážních výlukách. Mezi obviněnými je i jedna z šedých eminencí českého fotbalu Roman Rogoz.
Blízký spolupracovník bývalého vládce českého fotbalového podsvětí Romana Berbra je navíc podle vyšetřovatelů nejspíše spouštěcím mechanismem celé operace.
Policie se totiž začala případem zabývat na základě odposlechů Rogoze z akce s krycím názvem Šváb, která řeší ovlivňování fotbalových zápasů druhé a třetí ligy, ale také žákovských utkání.
Bývalý fotbalový funkcionář Rogoz je také stíhán za skutky, které měl podle policie spáchat v letech 2018–2020, v době svého působení ve funkci sportovního ředitele klubu Slavoj Vyšehrad, kdy se prostřednictvím korupce snažil ovlivnit sedm zápasů Vyšehradu. Kromě Berbra a Rogoze je v kauze obviněno dalších 19 lidí, soud začne kauzu rozplétat v Plzni v dubnu.
„Obžaloba byla podána na 7 fyzických osob a na 2 právnické osoby pro trestné činy podvodu dle § 209 trestního zákoníku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě dle § 256 tr. zákoníku a pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži dle § 257 tr. zákoníku. Rozsah trestné činnosti i její konkrétní právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší,“ uvedl k aktuální obžalobě žalobce Jan Scholle.
Mohlo by vás zajímat
Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v roce 2020 získala skupina informace prostřednictvím bývalého zaměstnance Českých drah Alberta Oláha, který působil v ČD do podzimu jako referent nákupu veřejných zakázek a dala si za cíl profitovat na celkem osmi zakázkách v hodnotě 18 miliónů korun.
Jak dodává v souvislosti s případem státní zástupce Jan Scholle, skupina poskytovala a zužitkovávala neveřejné informace o cenových nabídkách ostatních uchazečů o zakázky. Na základě informací chtěla upřednostnit vybrané dodavatele a získat tak majetkový prospěch v podobě patřičné finanční provize.
Roman Rogoz nebyl v této kauze jediným „reprezentantem“ českého fotbalu, mezi obviněnými jsou i masér klubu Slavoj Vyšehrad David Bejdák a Petr Heidenreich, výkonný ředitel fotbalového klubu Ústí nad Labem a místopředseda Ligové fotbalové asociace.
Kauzu bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1, obviněným hrozí až osmileté tresty vězení.
Petr Bošnakov