Problémy investiční skupiny ThomasLloyd, která zlákala k nákupu dluhopisů či jiné formě investování také více než tisíc Čechů, se dál prohlubují. Asian Energy Impact Trust, který je jednou z řady firem napojených na skupinu ThomasLloyd, se po téměř roční přestávce začal znovu obchodovat na londýnské burze. A výsledek? Akcie spadly o 85 procent na 0,16 dolaru.
V dubnu loňského roku, tedy těsně před přerušením obchodování, se jedna akcie obchodovala za cenu okolo 1,05 dolaru, respektive 0,9 britské libry (jedná se o dvě emise v různé měně). Asian Energy Impact Trust, dříve působící pod názvem ThomasLloyd Energy Impact Trust, se přestal na burze obchodovat poté, co vedení firmy nedokázalo včas předložit finanční výsledky za rok 2022.
Opožděné finanční výsledky za rok 2022 a první polovinu 2023 obsahují výrazné přecenění aktiv směrem dolů. Díky jejich zveřejnění mohlo být ve středu 6. března obchodování s akciemi obnoveno, avšak investoři se začali svých podílů zbavovat. Výsledkem je zmíněný pád o 85 procent. Nepomohl zde ani fakt, že akcionáři trustu loni odhlasovali změnu správce (místo ThomasLloyd Group se jím stal Octopus Energy Generation) a s tím související změnu názvu trustu.
Dluhopisy pro české investory
ThomasLloyd Group investuje získané prostředky do stavby fotovoltaických elektráren v Indii a na Filipínách; v druhé jmenované zemi postavil také tři elektrárny na biomasu. K investici zlákal také stovky českých investorů. Akcie trustu však v Česku nenabízel, místo toho zde nabízel emise dluhopisů vydaných v Česku a Lichtenštejnsku. Další investoři se zapojili v roli takzvaných tichých společníků. Podle dostupných odhadů je počet poškozených investorů v Česku přinejmenším jeden tisíc.
Dopadlo to neslavně. Pravidelné měsíční výnosy tichým společníkům přestal ThomasLloyd Group vyplácet v polovině roku 2020, od té doby poslal už jen jednu platbu na konci roku 2021. Od podzimu roku 2022 už ThomasLloyd nevyplácí investorům ani úroky z dluhopisů. Podle výroční zprávy české pobočky skupiny Thomas Lloyd dosáhl objem vydaných dluhopisů v Česku ke konci roku 2020 hodnoty 1,01 miliardy korun (novější výsledky firma nezveřejnila).
Mohlo by vás zajímat
Jak Ekonomický deník již dříve upozornil, prvním českým investorům dochází trpělivost a obracejí se na právníky. Mnoho z nich zastupuje advokát Martin Halada z kanceláře Elementz Legal (dříve Halada Legal). „Skupina poškozených investorů se rozrostla na 165 klientů a průměrná výše investice je okolo jednoho milionu korun. Od listopadu ThomasLloyd avizuje práci na ´přijatelném řešení´ pro mé klienty, ale toto ´přijatelné řešení´ se zatím nezhmotnilo,“ řekl Ekonomickému deníku Martin Halada.
Na přelomu minulého a tohoto roku se Haladovi podařilo vymoci částečné plnění pro klienty držící lichtenštejnský dluhopis, ale v souhrnu jde o malou částku. „Pokračujeme v hledání mimosoudního řešení. V současné době ale již zvažujeme podání trestního oznámení. Zároveň se pravděpodobně budeme obracet i na německého finančního regulátora BaFin,“ uvedl dále Martin Halada. Podle jeho slov nemá smysl podávat exekuce na českou dceřinou firmu ThomasLloyd Cleantech Infrastructure (Czech), která nemá prakticky žádný majetek.
Podle Martina Halady je typickým poškozeným muž ve věku okolo 60 let, kterému nákup dluhopisů skupiny ThomasLloyd doporučil jeho finanční poradce. Složení věřitelů je podobné jako v případě jiných kauz padlých emitentů dluhopisů – často se jedná o lékaře, zubaře, vědce či jiné nadprůměrně vydělávající osoby. Mezi poškozenými je také dobročinná nadace, která u skupiny ThomasLloyd investovala bezmála 10 milionů korun.
Na zastavení plateb si stěžují také investoři v dalších evropských zemích. Řada německých investorů se již dříve začala se skupinou ThomasLloyd soudit s cílem získat peníze nazpět. Problémy mají s touto původem německou investiční skupinou také v Británii. Tamní ministerstvo zahraničních věcí podle zjištění investorského webu CityWire „utopilo“ v úvodu zmíněném Asian Energy Impact Trustu 20 milionů liber (cca 600 milionů korun).
Investiční slibotechna
Ředitel komunikace skupiny ThomasLloyd Marc Duckeck v červenci loňského roku na dotaz Ekonomického deníku uvedl, že česká pobočka ThomasLloyd Cleantech Infrastructure (Czech) brzy obdrží platbu od takzvaného patrona a použije ji na úhradu úrokových plateb. Podle informací autora článku však od té doby investorům žádné peníze na účet nepřišly.
Podle mluvčího skupiny ThomasLloyd je třeba brát v úvahu, že tato firemní skupina investuje téměř výhradně do nelikvidních infrastrukturních aktiv neobchodovaných na burze. Je tudíž závislá na dividendách ze zisku nebo výnosu z prodeje firem, který je právě teď aktuální. „Děkujeme držitelům dluhopisů za trpělivost a důvěru a ujišťujeme je, že zajištění potřebné likvidity bude mít nejvyšší prioritu, aby bylo možné rychle obnovit platby,“ uvedl loni Marc Duckeck.
Jeden z investorů, který se do projektů skupiny ThomasLloyd zapojil v roli tichého společníka, Ekonomickému deníku sdělil, že nedávno dostal pozoruhodnou nabídku. ThomasLloyd údajně připravuje transformaci s cílem uvést akcie na amsterdamskou burzu. Z tichých společníků by se následně stali akcionáři. Příběh Asian Energy Impact Trustu ukazuje, že ani tato cesta nemusí vést k úspěchu.
David Tramba