Městský soud v Praze zahájil před měsícem insolvenční řízení s investičním fondem Arca Capital CEE. Od té doby se zamotaný případ příliš neposunul. Zatímco krach firem ze skupiny Arca Investments způsobily ohromné závazky vůči věřitelům, hlavně majitelům směnek, tentokrát za insolvenčním návrhem stojí zaměstnanci fondu.

Své pohledávky zatím přihlásili tři zaměstnanci, kteří uvedli, že jim fond od června nezaplatil ani korunu. Přidala se k nim firma Bond acquisition s pohledávkou za 640 tisíc korun, kterou koupila od správcovské firmy Amista. A následně také firma Dolgit; ta převzala pohledávku za neuhrazené právní služby, které fondu poskytovala advokátka Renata Vesecká, ve výši 522 tisíc korun. Pohledávky za fondem má také Specializovaný finanční úřad, ale zatím je nepřihlásil.

Fond Arca Capital CEE tyto závazky uznal, nicméně odpovědnost přehrál na depozitáře, který v červenci zastavil veškeré platby z fondu pryč. Své vyjádření soudu poslal člen představenstva fondu Peter Janiga. Ten tvrdí, že od srpna loňského roku opakovaně odstoupil z funkce, ale slovenský byznysmen Pavol Krúpa zastávající funkci předsedy dozorčí rady fondu tuto rezignaci opakovaně zmařil. Letos v březnu odstoupil z funkce i druhý člen představenstva Mojmír Vančura, ale ani jeho odchod není definitivní.

Ve fondu tak fakticky nastalo bezvládí. Janiga navrhl, aby vedení fondu převzal soudem jmenovaný opatrovník. Další zástupci fondu s tím však nesouhlasí. Z podaných dokumentů k soudu je zřejmé, že ve společnosti Arca Capital CEE vládne chaos a různé osoby zápasí o nadvládu nad tímto investičním fondem.

Jak Ekonomický deník upozornil na počátku října, fond Arca Capital CEE řádně nezveřejňuje ani své finanční výsledky. Například výroční zprávu za rok 2020 nezveřejnil kvůli nesouhlasu auditorů s oceněním portfolia fondu; to podle názoru auditorů nevyjadřovalo reálnou hodnotu aktiv. Navíc tu byl opět problém s představenstvem – pouze jeden ze dvou členů byl ochoten účetní závěrku podepsat.

Mohlo by vás zajímat

Posledním zdrojem informací o finanční situaci fondu tak zůstává pololetní zpráva z roku 2020. Tehdy měl fond vlastní kapitál ve výši 866,5 milionu korun, ztráta dosáhla 34 milionů korun. Fond je formálně nezávislý na zkrachovalé finanční skupině Arca Investments, ta však přímo či nepřímo drží 48,7 procenta akcií fondu. O bankrotu mateřské skupiny Arca informoval Ekonomický deník například zde a zde.

David Tramba