INZERCE

Kontejnery na radioaktivní odpad. Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Firma ze skupiny Vítkovice bude spolupracovat s Brity na ukončování „jaderek“

Spolupráce na ukončování provozu jaderných elektráren a dodávky pro britský obranný průmysl. To vše za 3,5 miliardy korun za pět let spolupráce. Vítkovice Heavy Machinery podepsaly spolupráci s britskou TSP Engineering Ltd.

Pětiletý kontrakt s významnou britskou společností TSP Engineering podepsali zástupci Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Podle mluvčí Evy Kijonkové bude kontrakt trvat pět let a jeho hodnota je zhruba 3,5 miliardy korun.

První zakázkou bude dodávka kontejnerů pro transport kontaminovaného materiálu v areálech JE odstavovaných z provozu ve Velké Británii. „Smlouva zahrnuje tzv. decommissioning, tedy činnosti a produkty spojené s řízeným ukončováním provozu jaderných elektráren (JE), a dodávky pro obranný průmysl,“ uvedal Kijonková.  „Celkem se počítá s pětiletou spoluprací v objemu zhruba 3,5 miliardy korun,“ upřesnil obchodní ředitel VHM Jiří Brož. Dohodu během pobytu v Praze spolupodepsal britský ministr obchodu Greg Hands.

TSP Engineering je držitelem špičkových certifikací. V jaderné energetice působí od roku 1950 a je tradičním dodavatelem speciálních transportních technologií pro nukleární materiály ve Velké Británii, Evropě a Japonsku. VHM jsou producentem špičkových ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. V jaderné energetice působí Vítkovice od druhé poloviny 60. let minulého století.

„Naší výhodou je uzavřený výrobní cyklus, od ocelárny přes hi-tech kování k finálnímu výrobku, například kontejneru,“ konstatoval generální ředitel VHM Martin Bednarz.  Dohoda s Brity podle něj zahrnuje také speciální zařízení nutné pro odstavování jaderných elektráren včetně trenažérů pro výcvik personálu. Decommissioning atomových bloků označuje za strategickou šanci pro budoucnost VHM.

V oblasti obranného průmyslu se chtějí TSP Engineering a VHM soustředit na dodávky pro námořní síly, přesněji na komponenty pro strategické ponorky. Vítkovická tradice v tomto oboru sahá až do dob Rakouska-Uherska, kdy byly tehdejší Vítkovické železárny jediným dodavatelem pancéřových desek pro rakousko-uherskou flotilu.

-chl-