Stát utrpěl další prohru ve sporu s majiteli velkých solárních elektráren. Společnost REN Power CZ dokázala po letech tahanic přesvědčit soudy, že fotovoltaickou elektrárnu u Zašové na Vsetínsku dokončila řádně v roce 2010. Výsledek kauzy se pozitivně promítl do výsledků, které firma zveřejnila ve výroční zprávě za rok 2024.
REN Power CZ, kterou nepřímo vlastní miliardáři Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský ze skupiny bpd partners, totiž loni vykázala čistý zisk 1,29 miliardy korun. Tedy čtyřikrát více než v roce 2023. Tržby přitom vzrostly jen mírně, z 823 milionů na 900 milionů korun. Většinu loňského zisku generovalo rozpouštění rezerv a opravných položek v reakci na vítězství ve sporu se státem.
Pro vlastníky firmy REN Power CZ je to skvělá zpráva. Už loni si mohli na dividendách vyplatit 485 milionů korun. Letos si podle červnového rozhodnutí valné hromady vyplatí dalších 975 milionů korun.
Sedm let nejistoty
Jedná se o jeden z řady sporů o to, zda investor dokončil solární elektrárnu a připojil ji k síti do konce roku 2010. Šlo o velký balík peněz, od ledna 2011 totiž státem garantovaná výkupní cena elektřiny z fotovoltaiky klesla na polovinu. Každý se proto snažil úředníky přesvědčit, že v prosinci 2010 měl vše hotovo. Mezi desítky případů, u kterých se termín dokončení stal předmětem sporu, spadla i největší fotovoltaika skupiny REN Power u Zašové o výkonu 9,15 megawattu.
Soudním sporům o elektrárnu věnuje firma ve výroční zprávě hodně prostoru. Vše začalo rozhodnutím policie z července 2018 zablokovat část příjmů ze zelených bonusů, týkající se fotovoltaické elektrárny (FVE) Zašová. Současně policie zajistila peněžní prostředky ve výši 529 milionů korun, které se týkaly už vyplacených bonusů za roky 2011 až 2017. Celková výše sporné částky loni překročila 950 milionů korun.
Mohlo by vás zajímat
Výhra a odblokování stamilionů korun
Následoval kolotoč soudních rozhodnutí a odvolání. Trestní stíhání společnosti jako právnické osoby skončilo po rozsudku Krajského soudu v Brně loni v dubnu. „Musely být splněny dvě základní podmínky: udělena licence a elektrárna musela být do konce roku 2010 připojena k distribuční soustavě. Tyto podmínky splněny byly, 29. prosince byla Zašová k soustavě připojena,“ konstatovala tehdy podle portálu iDnes.cz soudkyně Jaroslava Bartošová.
Státní zástupce se proti verdiktu odvolal, avšak Vrchní soud v Olomouci v lednu znovu rozhodl ve prospěch firmy REN Power CZ. Poté soudy rozhodly na žádost společnosti o odblokování peněz na firemních účtech. K penězům se firma dostala během letošního dubna a května. V reakci na tyto dobré zprávy mohla rozpustit rezervy a opravné položky k hodnotě majetku.
Poplach kvůli Stanjurovým přílepkům
REN Power CZ též ve výroční zprávě komentovala možný dopad „Stanjurových přílepků.“ Tedy zavedení individuálních kontrol ziskovosti solárních elektráren. „Vedení společnosti není schopno bez stanovení metody výpočtu odhadnout, zda příslušné FVE obdrží podporu,a případně v jaké výši, či neobdrží podporu žádnou,“ uvedla REN Power CZ.
Nakonec to byl planý poplach. Poslanci na nátlak senátorů změnili názor a v červnu odhlasovali vyškrtnutí individuálních kontrol z české legislativy. Hlavní zastánce kontrol, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), na hlasování vůbec nedorazil. Stanjurův vliv na poslance vládní koalice viditelně klesl po bitcoinové aféře, do které byl jako ministr financí okrajově zapojen.