Pokud Evropská unie dokázala vytvořit fondy a najít zdroje pro řešení epidemie covidu-19 nebo naplňování svých klimatických cílů, musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz i pro bezpečnost a obranu. Na dnešní tiskové konferenci k problematice automobilového průmyslu to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Cestou podle něj nemusí být navyšování rozpočtu či půjčky, ale například i rozvolnění pravidel u stávajících evropských fondů.
Na evropské úrovni se podle Fialy mluví o tom, že posilování obrany a bezpečnosti musí stát na dvou nohách.
„Musíme zvyšovat národní rozpočty, ale bavit se i o společných evropských penězích. Jestli si Evropa dokázala vytvořit fondy pro řešení covidu nebo naplňování klimatických cílů, musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz pro bezpečnost a obranu,“ uvedl.
Jakým směrem se složitá debata vyvine, to se ještě ukáže, doplnil. Cestou podle něj nejsou jen půjčky či navyšování rozpočtu.
Mohlo by vás zajímat
„Může to být flexibilita a rozvolnění pravidel pro stávající fondy. Možná nemusíme stavět x dalších rozhleden nebo něčeho dalšího podobného, na co se třeba evropské peníze dají použít. Nebo možná i ta další cyklostezka není tolik potřeba, jako je potřeba se starat o bezpečnost a obranu. Takto musíme začít uvažovat, protože jsme v době, která změnu přemýšlení o tom, jak nakládáme s penězi, nepochybně vyžaduje,“ řekl Fiala.
Peníze určené v národním rozpočtu na obranu jsou podle něj dobře vynaložené a je nutné je do rozpočtu dávat.
„Chceme pokračovat v navyšování přes dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Nejen v rámci NATO a Evropy vedeme debatu, kam směřovat. Určitě půjdeme ke třem procentům a dál,“ doplnil.
V návrhu rozpočtu na rok 2026 by podle něj měly výdaje na obranu překročit dvě procenta i z praktických důvodů, aby nakonec výsledek s jistotou dosáhl nejméně dvouprocentního cíle.
„Výdaje ve výši 2,2 procenta HDP, to je věc, o které se bavme, v koalici budeme hledat při debatě to správné číslo,“ řekl.