INZERCE

Daně, zdanění, kalkulačka, výplata, důchod. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Finance chtějí spustit portál Mojedaně podle plánu. Na konci roku 2020

Na konci roku 2020 by měl být podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) spuštěn portál MojeDaně. Ten by měl umožnit vyřídit veškeré daňové záležitosti elektronickou cestou. V plánu je také možnost přístupu do systému prostřednictvím údajů, kterými se lidé hlásí do elektronického bankovnictví.

Z velké zakázky za 600 milionů korun na vývoj portálu Mojedaně, kterou poslední den ve funkci generálního ředitele Finanční správy podepsal tehdejší generální ředitel finanční správy Martin Janeček, zbudou jen dílčí tendry. Poté, co byl tendr v únoru zastaven po předvánočním varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost o rizicích spojených s dodávkami technologií čínské firmy Huawei.

Finanční správa musela dle zákona varování NÚKIB zohlednit, což vedlo k podstatné změně podmínek v zadávací dokumentaci k veřejné zakázce. Po důkladné analýze a vzhledem k nejistotě dalšího procesního a právního vývoje situace, se GFŘ rozhodlo, v zadávacím řízení nepokračovat. „Varování NÚKIB je ze zákona pro Finanční správu závazné, jsme tedy povinni se jím řídit. Musíme zajistit, aby výběrové řízení na portál MOJE daně bylo plně transparentní a s jasně nastavenými podmínkami,“ uvedla v únoru generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Odborníci finanční správy a ministerstva financí pokračovali ve vývoji portálu Mojedaně na platformě daňové schránky, kterou modernizují. Podle ministryně financí Aleny Schillerové díky tomu bude dodržen původní termín spuštění – konec roku 2020. Na některé části projektu budou vypsána výběrová řízení. Podle ředitelky Richterové to bude především grafická stránka portálu. Tato zakázka by měla být vypsána do konce roku.

Portál Mojedaně bude propojen s portálem občana a kromě elektronického občanského průkazu, národní elektrinické identity, datové schránky a údajů od finanční správy, je plánováno, že se do portálu, který umožní vyřízení veškerých daňových záležitostí, budou moci lidé přihlašovat i pomocí údajů, kterými se přihlašují do elektronického bankovnictví.

Systém také významně usnadní vyplnění a odeslání daňových přiznání pomocí automatického předvyplňování, které za uživatele samo vyplní maximálně možný počet údajů. „Údaje zadané ve formuláři se následně automaticky vypočítají, zkontrolují a má-li poplatník přeplatek, tak dojde i k vyplnění žádosti o jeho vrácení. Uživatelům budou k dispozici všechny elektronické formuláře, nabízené Finanční správou. Původní formuláře budou postupně nahrazeny novými, které pomůže uživatelům vyplnit praktický průvodce,“ doplnila generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

„Inspirujeme se v zemích, které v elektronické komunikaci veřejné správy ušly největší kus cesty, například v Estonsku. Neděláme si ambice, že lidé začnou platit daně rádi, ale chceme jim tuto nepříjemnou povinnost alespoň maximálně usnadnit. Aby se on-line finanční úřad uchytil a lidé jej začali opravdu aktivně využívat, musí nabídnout intuitivní, inteligentní a srozumitelné rozhraní. Zkrátka, aby to poplatník takříkajíc nezabalil po prvním shlédnutí složitého formuláře. Díky tomu, po jednoduchém přihlášení do on-line finančního úřadu v něm občan nalezne většinu údajů již vyplněnou, případné nejasnosti mu pomůže vyjasnit praktický průvodce, daň se mu sama spočítá a například v případě přeplatku se automaticky odešle i žádost o jeho vyplacení, by toto nové rozhraní mohlo být zajímavé pro většinu poplatníků,“ věří ministryně financí Alena Schillerová, pro kterou je zjednodušování a elektronizace daní jednou z hlavních priorit.

Jiří Reichl