INZERCE

Zásah elitní slovenské policejní jednotky. Foto: Policie Slovenské republiky

Fico píše Evropské komisi: Na Slovensku je zneužíváno trestní právo pro politické účely

Bývalý slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že v jeho zemi je zneužíváno trestní právo pro politické účely. Na toto téma sepsal „krátkou situační zprávu“, kterou zveřejnil na serveru Právní listy. „Tohle není fikce. To je pravdivý slovenský příběh, který Evropská komise ignoruje,“ píše Fico v analýze, určené Evropské komisi.

Ekonomický deník se už nějaký čas věnuje situaci na Slovensku, kde zuří válka policajtů. Začala poté, co byl v roce 2018 zavražděn novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, v mezičase padla vláda premiéra Roberta Fica, proběhly volby, nastoupil nový kabinet a rozjela se série obvinění exponentů předchozího establishmentu.

Na Slovensku padá obvinění za obviněním. Naposledy byli obviněni dva novináři kvůli vyzrazení jména utajovaného svědka. Slovenská policie obvinila dva novináře listu Denník N z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka. A to v souvislosti s článkem z roku 2018, ve kterém popisovali sledování reportérů slovenským podsvětím. Trestní oznámení podal bývalý šéf kontrarozvědky Peter Tóth, který spolupracoval s podnikatelem Marianem Kočnerem a pak proti němu vypovídal. Oběma novinářům hrozil až rok vězení, stíhání ale po pár dnech zastavil dozorující žalobce.

Slovenská strana Směr-SD uspořádala na začátku týdne tiskovou konferenci výhradně pro česká média. Podle bývalého premíéra Roberta Fica je Slovensko svědkem zmanipulovaných politických procesů a hrubého zneužívání trestního práva na politické cíle v duchu 50. let minulého století. 

Fico tvrdí, že Slovensko v poslední době zažívá kolaps právního státu a ochrany lidských práv. Vyzval proto Evropskou komisi, aby se po Polsku a Maďarsku zabývala také Slovenskem. Na toto téma Fico sepsal „krátkou situační zprávu“, kterou zveřejnil na serveru Právní listy.

Hrozby se naplnily, tvrdí Fico

„Bezprostředně po sestavení nové vlády Igora Matoviče po parlamentních volbách v únoru 2020 začalo docházet k naplňování hrozeb předních vládních politiků a kriminalizace opozičních vůdců a jejich nominantů se stala běžnou vládní agendou. Předseda vlády Slovenské republiky Igor Matovič otevřeně a opakovaně stylově vyhrožoval opozici: ´Šoupejte nohama a počkejte, až vás NAKA (Národní kriminální agentura) ráno sebere doma.´ Destrukce právního státu a porušování lidských práv nikdy nezískalo na Slovensku stejný rozměr jako za posledních 18 měsíců. Odchod předsedy vlády Slovenské republiky Igora Matoviče a nástupnictví jeho stranického podřízeného Eduarda Hegera v dubnu 2021 na tomto stavu nic nezměnily,“ začíná svůj apel na Evropskou komisi Robert Fico.

Informace uvedené v krátké situační zprávě nejsou podle Fica ani domněnkou, ani hypotézou.

„Všechny jsou podloženy relevantními důkazy a jsou snadno prokazatelné. Tohle není fikce. To je pravdivý slovenský příběh, který EK ignoruje,“ tvrdí Fico.

„Dne 26. května 2021 přečetl předseda parlamentu Boris Kollár poslancům Zprávu SIS (Slovenská informační služba), která potvrdila manipulaci s trestním řízením v nejznámějších případech. Zpráva SIS, jejíž význam osobně potvrdil na uzavřeném zasedání Národní rady Slovenské republiky ředitel SIS Michal Aláč, odhaluje systém tzv. univerzální svědků, jejichž svědecké výpovědi jsou koordinovány a manipulovány orgány činnými v trestním řízení, aby podporovaly svědectví takzvaných ´kajícníků´. I v případě takzvaných univerzálních svědků, stejně jako v případě takzvaných kajícníků, jde o osoby podezřelé ze závažných trestných činů, které křivou přísahou zajišťují beztrestnost nebo jen mimořádně mírné tresty,“ tvrdí slovenský expremiér.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico. Foto: Směr-SD

Důkazy poskytnuté takzvanými kajícníky jsou dle expremiéra v zásadě používány jako univerzální důkazy, na základě kterých jsou v časných ranních hodinách, teatrálně, a za použití hrubé policejní síly zadržovány předem vybrané osoby.

„Tyto osoby jsou následně okamžitě obviněny z nejzávažnějšího trestného činu s hrozícím výjimečným trestem odnětí svobody a je běžnou praxí jejich vzetí do vazby, kde jsou dlouho vězněni za nepřiměřených okolností (někteří obvinění už déle než 12 měsíců),“píše Fico Evropské komisi .

Kromě soudců ze všech úrovní soudů včetně Nejvyššího soudu Slovenské republiky (soudkyně, místopředsedkyně Nejvyššího soudu Slovenské republiky Jarmila Urbancové, soudce Nejvyššího soudu Jozef Kolcun), zasáhly aktivity orgánů činných v trestním řízení na Slovensku i zvláštního státního zástupce Slovenské republiky Dušana Kováčika, dva prezidenty Policejního sboru Slovenské republiky generála Milana Lučanského a generála Tibora Gašpara (první policejní prezident přišel za záhadných okolností o život ve vazbě 30. prosince 2020), ředitele SIS Vladimíra Pčolinského, ředitele NAKA Branislava Zuriana, ředitele Úřadu inspekční služby ministerstva vnitra Slovenské republiky Adriana Szabó, šéfa operativců NAKA Jána Kaľavský, ředitele Správy státních hmotných rezerv Kajrtána Kičury a další.

„Abychom pochopili absurditu současné situace na Slovensku, je třeba dodat, že bývalý ředitel SIS Vladimír Pčolinský (stále ve vazbě) patří mezi ty, kteří otevřeně kritizují manipulaci v trestním řízení. Bývalý ředitel Úřadu inspekční služby ministerstva vnitra Slovenské republiky Adrian Szabó, instituce, která má pravomoc vyšetřovat manipulace policistů v trestním řízení, byl odvolán, zadržen, obviněn a poslán do vazby, kde se stále nachází (viz níže),“ rozohňuje se ve svém textu Robert Fico.

Praxe zadržení, kde na vznesení obvinění a vzetí do vazby, postačuje jediná všeobecná výpověď takzvaného kajícníka, chránícího se před trestním stíháním a uvězněním, se naplno projevila v případě podání obžaloby proti zvláštnímu státnímu zástupci Slovenské republiky Dušanu Kováčikovi, řediteli NAKA Branislavu Zurianovi nebo soudci Nejvyššího soudu Slovenské republiky Jozefu Kolcunovi, míní dále bývalý slovenský premiér.

Postup orgánů činných v trestním řízení byla podle Fica v případě obžaloby soudce Nejvyššího soudu Jozefa Kolcuna tak absurdní, že dne 1. března 2021 musel nejvyšší státní zástupce vydat následující rozhodnutí.

„Nejvyšší státní zástupce Slovenské republiky po prošetřování celé věci zrušil podání obžaloby na soudce Nejvyššího soudu Slovenské republiky JUDr. J. K., stíhaného ve dvou bodech obžaloby z pokračujícího trestného činu přijímání úplatků komplici. Důvodem pro zrušení obžaloby, založené na jediném (nepřímém) důkazu – nekonkrétní výpovědi obviněného JUDr. V. S., byla úplná abstrakce stíhaných skutků. Konstrukce skutků, popsaná v usnesení o vznesení obvinění, byla tak neurčitá, že neumožnila obviněnému uplatnit svá práva na obhajobu, protože nevěděl, proti čemu se má bránit.“

Přerušení zatýkání univerzálních svědků

Manipulaci trestního řízení v nejcitlivějších případech proti opozici potvrzuje dle Fica „neuvěřitelný zásah exekutivy do vyšetřování případů křivé přísahy. Ředitel Úřadu inspekční služby ministerstva vnitra Slovenské republiky Adrian Szabó, který měl v kompetenci vyšetřování křivých výpovědí takzvaných univerzálních svědků vedených orgány činnými v trestním řízení, byl v červnu 2021 na základě svědectví kajícníka, podezřelého ze závažné trestného činnosti, zadržen, obviněn a vzat do vazby odvolán z funkce. Vyšetřovatelka Úřadu inspekční služby Ministerstva vnitra Slovenské republiky Diana Santusová, které byl případ přidělen, byla rovněž dne 22. července 2021 odvolána z dalšího vyšetřování.

„Dne 20. července 2021 provedla vyšetřovatelka Diana Santusová zátah proti třem takzvaným univerzálním svědkům, jejichž výpovědi byly koordinovány a manipulovány orgány činnými v trestním řízení a kteří se objevují prakticky v každém citlivém případu. Zásah policejních složek, jehož cílem bylo zadržet tyto svědky pro závažné podezření ze spáchání trestného činu křivé výpovědi, byl však na přímý příkaz prezidenta Policie Slovenské republiky Petra Kovaříka na více než hodinu pozastaven. Později ministr vnitra Slovenské republiky Roman Mikulec veřejně oznamuje, že policejní prezident jednal na jeho pokyn. Tento bezprecedentní zásah výkonné politické moci vedl k útěku dvou podezřelých, kteří nebyli dosud zadrženi,“ pokračuje Fico.

Krajský státní zástupce v Bratislavě Rastislav Remeta reagoval dle Fica na „politický zásah do vyšetřování“ takto:

„Dnešní odvolání vedoucího specializovaného týmu Úřadu inspekční služby, který tvoří vyšetřovatelé Úřadu inspekční služby a vyšetřovatelé NAKA, lze považovat za více než nestandardní, protože dozorující státní zástupce nezjistil v postupu vyšetřovatelů žádné procesní pochybení, které by odůvodňovalo přijetí přislušných opatření,“ uvedl státní zástupce.

„Zároveň považujeme za nestandardní, že ze strany prezidia policejního sboru došlo k přerušení zásahu při zadržení obviněných osob, což vedlo k tomu, že dva obžalovaní jsou na útěku,“ zdůraznil státní zástupce.

Jediný zadržený takzvaný univerzální svědek, Csaba Dömötör, se k činu přiznal s tím, že v jednom z mimořádně citlivých případů úmyslně ve své výpovědi lhal, protože byl k takovému postupu podněcován. Na základě dohody o vině a trestu byl 4. srpna 2021 byl odsouzen za křivou výpověď.

„Obrázek situace na Slovensku, který je z hlediska právního státu, demokratické politické soutěže a dodržování lidských práv, nepřijatelný, podtrhuje i skutečnost, že vláda Slovenské republiky navádí kajícníky s kriminální minulostí ke spolupráci a křivým výpovědím. Jeden z nejznámějších a nejaktivnějších kajícníků, podezřelý a obviněný z nejzávažnější trestné činnosti, bývalý ředitel Kriminálního úřadu Finanční správy Slovenské republiky Ľudovít Makoó, jehož jednostranné a jinými důkazy nepodložené svědecké výpovědi vedly k obvinění a zadržení řady osob, se volně pohybuje po území Slovenské republiky i v zahraničí a získává obří státní zakázky. Před několika týdny podepsala jeho soukromá bezpečnostní společnost Lama SK smlouvu se státní akciovou společností Slovak Post na strážní služby ve výši 10 milionů EUR na čtyři roky. Vláda Slovenské republiky obhajuje tuto dohodu s kajícníkem jako ´bu­si­ness as usual´, tedy obvyklou transakci,“ kroutí hlavou Robert Fico.

Útok na zvláštního prokurátora

Robert Fico Evropské komisi dále sděluje, že dva političtí kandidáti současné vlády Slovenské republiky – ministr vnitra Slovenské republiky Robert Mikulec a zvláštní žalobce Slovenské republiky Daniel Lipšic – hrají rozhodující roli v manipulaci s trestním řízením a kriminalizaci opozice.

Jedná se o blízké politické spolupracovníky bývalého předsedy vlády Slovenské republiky Igora Matoviče, v současnosti ministra financí Slovenské republiky.

„V případě ministra vnitra Slovenské republiky Roberta Mikulce byly zveřejněny důkazy, které ukazují, že jako ředitel Vojenské zpravodajské služby v letech 2010-2012 hrubě zneužil svých pravomocí, když přidělil státní zakázky svým příbuzným a je podezřelý z přijetí úplatku ve výši 100 000 EUR a požadování úplatku ve výši 15-20 tisíc EUR. Není předmětem žádného vyšetřování,“ tvrdí o ministrovi vnitra slovenský expremiér.

„Zvláštní státní zástupce Slovenské republiky Daniel Lipšic je dlouholetý aktivní politik, který vede dlouholeté politické bitvy se současnou opozicí, kandidoval společně s Igorem Matovičem do Národní rady Slovenské republiky, po teatrálním zadržení a obvinění zvláštního státního zástupce Slovenské republiky Dušana Kováčika ho vládní koalice zvolila zvláštním žalobcem Slovenské republiky. Je pravomocně odsouzen za usmrcení z nedbalosti (sražení chodce na přechodu) a jako zvláštní prokurátor je stále v podmínce,“ uzavírá svůj apel na Evropskou komisi Robert Fico.

Dopis Roberta Fica Evropské komisi. Foto: Jan Hrbáček

„Vážený pane vedoucí zastoupení Evropské komise na Slovensku,

jako trojnásobný a nejdéle sloužící předseda vlády Slovenské republiky v dějinách naší země považuji za absurdní, že navzdory opakovaným žádostem o osobní schůzku, není možné domluvit setkání se zástupci Evropské komise ve věci totální destrukce právního státu, kriminalizaci opozice a hrubého porušování základních lidských práv na Slovensku.

V současné době pracuji jako předseda nejsilnější parlamentní opoziční strany na Slovensku a není proti mně žádné trestní řízení.

Pouze letmý pohled na neobjektivní slovenská média musí stačit k tomu, abyste vy osobně a vaši kolegové z zastoupení Evropské komise na Slovensku pochopili závažnost situace bez problémů a podnikli nevyhnutelné kroky. Vaše nečinnost správně vzbuzuje podezření, že nemáte zájem upozornit své nadřízené v Evropské komisi na to, co se děje na Slovensku, a svým mlčením snižujete význam probíhajících událostí.

V příloze k vám připojuji krátkou situační zprávu, kterou spolu s tímto dopisem předám všem členům Evropské komise a poslancům a poslancům Evropského parlamentu. Znovu vás proto žádám o zabezpečení věcného střetnutí s představiteli Evropské komise.

Uctivě,“ zveřejnil apel představitelům Evropské komise bývalý slovenský premiér Robert Fico na serveru Právní listy.

Jan Hrbáček