Slovenský premiér Robert Fico jednal v neděli v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dodávkách plynu na Slovensko. Kvůli postoji Ukrajiny, která odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu dál do zemí Evropské unie i po 1. lednu, je pokračování dodávek prakticky nemožné, uvedl Fico na facebooku. Dodal, že představitele Evropské unie o cestě do Moskvy informoval už v pátek.
Jednání v Kremlu Fico označil za reakci na čtvrteční rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten podle předsedy slovenské vlády tranzit ruského plynu přes ukrajinské území od 1. ledna příštího roku zcela odmítl. „Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil připravenost Ruské federace pokračovat v dodávkách zemního plynu na Západ a na Slovensko, což je vzhledem k postoji ukrajinského prezidenta po 1. lednu 2025 prakticky nemožné,“ napsal Fico.
Slovenský premiér také uvedl, že s Putinem hovořil o válce na Ukrajině a o způsobech, jak ozbrojený konflikt uzavřít mírem. Uvedl, že s Putinem jednal také o vztazích mezi Slovenskem a Ruskem, které chce šéf slovenské vlády normalizovat.
Tomu podle Fica mají napomoci rovněž „aktivity související s 80. výročím konce druhé světové války“. Slovenský premiér už v listopadu oznámil, že se chystá vydat na oslavy konce války, které se budou konat v květnu příštího roku v Moskvě.
Mohlo by vás zajímat
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že Vladimir Putin během nedělní schůzky se slovenským premiérem Robertem Ficem mluvil o svém pohledu na dění na Ukrajině a o situaci na bojišti. Putin s Ficem podle něho jednali také o vzájemných vztazích a energetice. Při setkání se „podařilo vyměnit si názory i na ukrajinské záležitosti“. Putin Fica „seznámil se svým pohledem na současnou situaci na bojišti,“ cituje agentura TASS Peskova.
Rusko vede proti Ukrajině útočnou válku dva roky a deset měsíců. V posledních týdnech nabral na tempu ruský postup v ukrajinské Doněcké oblasti, jejíž části Rusko okupuje a kterou chce ovládnout celou.
Za jednání s Putinem Fica ostře kritizovala slovenská opozice, která mluví o hanbě, zradě národních zájmů či o nebezpečí mezinárodní izolace Slovenska. Kritika zní i z České republiky, například od premiéra Petra Fialy či od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského.
Ficovu cestu na sociálních sítích hájil slovenský vicepremiér Tomáš Taraba, který byl zvolen na kandidátce třetí vládní strany SNS. Podle něj se premiér snaží zajistit, aby na Slovensku bylo „čím topit za normální ceny“. Ostatní dvě vládní strany se nevyjádřily.
Hádka Fica se Zelenským
Ficově schůzce s Putinem měla předcházet hádka o tranzit ruského plynu mezi slovenským premiérem Robertem Ficem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, která se měla odehrát na čtvrtečním summitu Evropské unie. ČTK se to dozvěděla z diplomatických zdrojů, podle kterých maďarský premiér a kritik Ukrajiny Viktor Orbán překvapivě mlčel.
A právě čtvrtečním děním na summitu Fico zdůvodnil cestu do Moskvy, kde v neděli jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pozadí čtvrtečního summitu se v pondělí věnuje také bruselský portál Politico, podle kterého Fico novinářům řekl, že mu Zelenskyj přislíbil 500 milionů eur z ruských aktiv, pokud Slovensko podpoří ukrajinské členství v NATO.
Jeden ze Zelenského poradců k tomu ale uvedl, že Fico slova ukrajinského prezidenta vytrhnul z kontextu. Zelenskyj podle tohoto poradce, jak napsalo Politico, vyjmenoval všechny zdroje peněz, které Slovensko od Ukrajiny získává mimo jiné za dodávky elektřiny, transport ropy či prodej paliv. Fico na to reagoval tím, že nechápe, proč by Bratislava měla přijít o jakékoli peníze kvůli válce na Ukrajině. Zelenskému podle zdrojů ČTK vyčetl, kolik Slovensko válka na Ukrajině stojí.
V tento moment rozhovor podle Politica nabral na emocích, protože Zelenskyj považoval za nemorální spojovat finanční zisky s válkou. „Slovensko říká, že přijde o peníze. Za války je trochu ostuda mluvit o penězích, protože my přicházíme daleko o víc, o životy,“ prohlásil podle webu na adresu Bratislavy Zelenskyj.
Do Fica se podle výše zmíněného nejmenovaného zdroje pustili i další unijní lídři. Maďarský premiér Viktor Orbán, který je rovněž častým kritikem Kyjeva, ale ve sporu nezvykle mlčel.
Fico byl následně rozladěný také kvůli tomu, že Zelenskyj o celém tématu veřejně hovořil na tiskové konferenci, i když jednání prezidentů a premiérů EU probíhalo v utajeném režimu, kdy v sále byli jen lídři a navíc bez mobilních telefonů.
„Naše velká výhoda je, že jsme upřímní a otevření. Neprodloužíme tranzit ruského plynu. Nedovolíme, aby byla naše krev prolévána za další miliony v ziscích,“ odpověděl ukrajinský prezident na dotaz novinářů. Dodal, že Ficovi vysvětlil, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí než z Ruska.
Reagují i politici v Česku
Pokud kdokoli z evropských politiků zahájí cestu vlastního přístupu k Rusku, narušuje tím jednotný přístup. V souvislosti s nedělním jednáním slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to v pondělí řekl prezident Petr Pavel v České televizi.
Prezident Pavel také uvedl, že pokud budeme táhnout za jeden provaz, tak můžeme v soupeření s Ruskem uspět. „Pokud nás Rusko bude rozdělovat, naopak má velkou šanci uspět Rusko,“ dodal.
„Premiér členského státu Evropské unie letí do domu vraha, který už skoro tři roky zabíjí nevinné a ohrožuje naši bezpečnost. Ostudné,“ podotkl dnes na síti X ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Jsem rád, že naše vláda má jasno. Potvrzuje se, že se slovenskou vládou máme dnes máloco společného,“ poznamenal.
Sám se s protějšky ve formátu Visegrádské skupiny, kam kromě České republiky a Slovenska patří Polsko a Maďarsko, za rok a půl nesetkal, protože v něm nevidí hlubší smysl. „Naopak podporu pro naše postoje hledáme například v Itálii, Portugalsku, Švédsku nebo Německu,“ dodal Dvořák.
Senátor a předseda hnutí Přísaha Róbert Šlachta ve vyjádření poznamenal, že s Ficovou cestou do Ruska nesouhlasí. „Jednání s Vladimirem Putinem by mělo probíhat z pozice síly, což je dosažitelné pouze prostřednictvím jednotné politiky Evropské unie,“ konstatoval.
Právě EU by podle Šlachty měla být hlavním tahounem těchto vyjednávání. „Bohužel však její přístup k řešení konfliktu zatím postrádá efektivitu, místo toho nám radí ve všem možném a vymýšlí nesmyslná nařízení,“ doplnil.
Text jsme aktualizovali