Kauza bývalého prvního náměstka rozvědky Zdeňka Blahuta zatím u soudu skončila fiaskem. Obžaloba padla a senát Vrchního soudu v Praze, v jehož řízení se střídají soudci Milan Krejčiřík a Jan Chocholatý, případ podle informací Aktuálně.cz vrátil k došetření. Potvrdil tak rozhodnutí Městského soudu v Praze. Blahuta původně obžaloval viceprezident a mluvčí nátlakové skupiny uvnitř státního zastupitelství Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Štastný už ale na Městském státním zastupitelství, které případ odstartovalo, nepůsobí. Jeho blesková kariéra pokračuje. Státním zástupce stal v listopadu 2016 a byl přidělen k Obvodnímu státnímu zastupitelství na Praze 2. Již po dvou letech přešel na Městské státní zastupitelství a od léta působí na stáži v úřadu nejvyššího žalobce Igora Stříže.

Obžalobu na Blahuta nakonec letos v květnu podal k Městskému soudu v Praze Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Už v srpnu soudce z Městského soudu v Praze rozhodl, že případ není zralý na projednávání před soudem, Bodlák si ale stál za svým. Pikantní je, že vrácený případ by za normálních okolností musela došetřit policie. V případě bývalých zpravodajců ale roli přebírá vyšetřující státní zástupce.

Kdo je Ondřej Šťastný, který původně Blahuta obžaloval?
Viceprezident a mluvčí nátlakové skupiny uvnitř státního zastupitelství Unie státních zástupců Ondřej Šťastný začínal jako novinář v MF Dnes. Pozornost vzbudil například reportáží „Jak se žije pražským prostitutům“, kdy se coby „volavka“ nabízel sexuálním pracovníkům v pražských parcích a nočních klubech. Záběry z Chotkových sadů či Hlavního nádraží, kde muži nabízejí své tělo v křoví nebo za stromem, odvysílala i televize Nova.

Viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný Foto: Česká televize

Poté se stal coby vedoucí kabinetu asistentem někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (tehdy politika v dresu ODS, nyní funkcionáře TOP 09).
Právním čekatelem se stal na Krajském státním zastupitelství v Hradci Králové, kde Pavel Zeman nedlouho předtím prosadil jednu z prvních personálních změn a dosadil proti vůli někdejšího vedoucího VSZ v Praze Vlastimila Rampuly svého kandidáta na místo vedoucího KSZ.
Šťastnému pak byla započteno pět měsíců působení po boku ministra Pospíšila do čekatelské praxe. Po necelém roce přešel Šťastný „čekatelovat“ na MSZ v Praze. Státním zástupce stal v listopadu 2016 a byl přidělen k OSZ na Praze 2. Po dvou letech se stal státním zástupcem MSZ v Praze, kde dozoruje mj. případy závažné trestné činnosti policistů, kterou šetří GIBS. Momentálně působí jako stážista na Nejvyšším státním zastupitelství
.

V roli mluvčího Unie státních zástupců vede kontroverzní kampaně proti médiím, které kriticky referují o nátlakové skupině uvnitř státního zastupitelství.

Kauza tak na Městském státním zastupitelství dostane po Šťastném a Bodlákovi na stůl jiný žalobce. Proč soud případ vrátil není jasné, řízení probíhá v utajovaném režimu.

Blahut byl předloni v srpnu obviněn z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby kvůli hospodaření civilní rozvědky. Podle obžaloby mu hrozilo až dvanáct let vězení. Bylo to poprvé, kdy se měl takto vysoce postavený zpravodajec postavit před soud. Blahut byl náměstkem ÚZSI od září 2014, na funkci rezignoval v lednu 2018. Bývalý zástupce ředitele je obviněný kvůli tomu, že údajně fiktivně nakoupil sledovací zařízení, čímž tajná služba mohla přijít o 200 milionů korun. Blahut s obviněním nesouhlasí. Ekonomickému deníku už dříve řekl, že informace jsou smyšlené a měly posloužit k pokusu o ovládnutí tajné služby.

Mohlo by vás zajímat

Eva Paseková, Česká justice