Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne ke 30. září prezidentu Petru Pavlovi odvolání Ivana Bartoše (Piráti) z funkce vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj. Svůj krok vysvětlil tím, že Bartoš podle něj není schopný manažersky dotáhnout klopýtající digitalizaci stavebního řízení do úspěšného konce.
Od středy bude mít digitalizaci na starost tým v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS).
Fiala uvedl, že je spokojený s prací ostatních pirátských ministrů a své rozhodnutí nepovažuje za vypovězení koaliční smlouvy. Piráty žádá, aby předložili svého kandidáta na nového ministra pro místní rozvoj, který funkci manažersky zvládne. O svém rozhodnutí, ke němuž definitivně dospěl po dnešní ranní schůzce s Bartošem, informoval předem koaliční partnery i prezidenta Petra Pavla.
Fiala uvedl, že si lidsky i osobně Bartoše váží a vždy se na něj mohl spolehnout.
Mohlo by vás zajímat
Když se premiér Fiala s Bartošem po ranní schuzce loučil, že se ho chystá odvolat mu ještě neoznámil. Několik hodin ještě situaci promýšlel ve Strakově akademii a konzultoval s některými kolegy.
Svoje definitivní rozhodnutí pak Bartošovi pouze sdělil telefonem těsně před samotnou tiskovou konferencí. Ještě po 12. hodině byl Bartoš hostem v Českém rozhlasu, kde se nechal slyšet, že má premiérovu podporu.
„Toto rozhodnutí nedělám s lehkým srdcem, ale digitalizace je klíčový projekt pro modernizaci českého státu a nemůžeme si dovolit žádné další průtahy,“ konstatoval. Jako člověk odpovědný za naplňování programového prohlášení a fungování vlády nevidí nyní jiné řešení, než výměnu ministra.Po minulém jednání vlády, kde se digitalizace probírala, a následně dnešní schůzce s Bartošem nabyl Fiala jistotu, že Bartoš není schopný digitalizaci dotáhnout do konce.
„Myslím, že si ani nepřipouští, v jakém reálném stavu ten proces digitalizace stavebního řízení je,“ míní Fiala.
Premiér dodal, že Bartošovi opakovaně dával čas na vyřešení situace, ale úspěšný konec je v nedohlednu.
Rakušan: Zodpovědností premiéra je zajistit stabilitu koalice
Vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan se o rozhodnutí premiéra Petra Fialy (ODS) navrhnout odvolání ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) dozvěděl telefonicky krátce před tiskovou konferencí předsedy vlády. Je zodpovědností premiéra, aby po překvapivém kroku zajistil stabilitu koalice, uvedl Rakušan na síti X.
Šéfka koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že přestože byla Bartošovi nabízena pomoc, situace s digitalizací stavebního řízení se výrazně nezlepšila. Odvolání považuje za logický krok.
Fiala navrhne prezidentu Petru Pavlovi odvolání Bartoše ke 30. září. Svůj krok vysvětlil tím, že Bartoš podle něj není schopný manažersky dotáhnout digitalizaci stavebního řízení. Od středy bude mít digitalizaci na starost tým v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS).
„Rozhodnutí premiéra odvolat Ivana Bartoše jsem se dozvěděl krátce před tiskovku konferencí telefonicky od Petra Fialy. Je zodpovědností premiéra, aby po tomto překvapivém kroku zajistil stabilitu koalice,“ napsal Rakušan.
Měsíce trvající problémy s digitalizací stavebního řízení mají podle Pekarové Adamové negativní dopad na českou ekonomiku. Úředníci se potýkají s nefunkčním systémem, což jim ztěžuje práci, plně chápe i naštvání občanů.
„Přestože byla Ivanu Bartošovi nabízena pomoc, situace se bohužel výrazně nezlepšila. Jsem si vědoma složitosti celého procesu digitalizace a uznávám snahu, nicméně vzhledem k přetrvávajícím problémům a nenaplněným závazkům vlády v oblasti digitální transformace je jeho odvolání panem premiérem logický krok,“ dodala předsedkyně Sněmovny.
Bartoš se dnes s Fialou ráno sešel a po jednání novinářům řekl, že se na koaliční smlouvě a vládním angažmá Pirátů nic nemění. V čele České pirátské strany Bartoš skončí kvůli neúspěšným víkendovým volbám do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu.
Končíme, zní od Pirátů
Po vyhazovu Ivana Bartoše (Piráti) z funkce ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci není jiná možnost než odejít z vlády úplně, zní od Pirátů. Rozhodnutí Petra Fialy (ODS) vnímají Piráti jako zradu v přímém přenosu a porušení koaliční smlouvy. Skončit by tak měl podle nich i ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun.
„Já to považuji za zradu a myslím, že by Pirátská strana měla zareagovat tak, že by všichni Piráti měli skončit ve vládě,“ řekla Novinkám senátorka Adéla Šípová.„Víc k tomu neřeknu, je to naprosto čerstvá informace. Je to můj osobní názor,“ dodala.Bývalý europoslanec Marcel Kolaja míní, že do vlády s ODS neměli Piráti vůbec vstupovat.
„Předpokládám, že po podrazu ze strany pana premiéra i nejvíce zarytí zastánci setrvání Pirátské strany ve vládě nyní dojdou k závěru, že můj názor v roce 2021, tj. že do velmi konzervativní vlády s pochybnými osobami nemáme vůbec vstupovat, byl správný,“ řekl Novinkám.
K odchodu z vlády vyzval i bývalý europoslanec Mikuláš Peksa. „Já myslím, že jsme měli z vlády odejít dávno, nevím, co tam pořád vytváříme,“ řekl Novinkám.„Už není co rozebírat. Nedovedu si představit politickou stranu, která by si nechala odvolat ministra bez vlastního souhlasu. To není kompatibilní se členstvím v jakékoliv vládě. Nedovedu si představit, že bychom mohli udělat cokoliv jiného než odejít,“ dodal Peksa.
Neposlouchal odborníky
Na oznámení premiéra o odvolání ministra pro místní rozvoj zareagovala také Asociace developerů.
„Na problémy s digitalizací jsme upozorňovali již od února 2024. Vždy to pro nás bylo věcí odbornou a obsahovou, nikoli politickou. Bohužel pan ministr zcela podcenil celý proces a také neposlouchal odborné skupiny, které vybízely k včasnému odložení a dopracování systémů. To vše korunovala velmi nešťastná komunikace. Pro pana ministra Bartoše je výsledkem jeho odvolání, pro stavební úřady, města a obce, investory, developery, stavebníky, architekty, a mnohé další nefunkční systém, který paralyzuje české hospodářství. Všemu šlo zabránit, vše bylo řešitelné. Stačilo naslouchat. Nyní je důležité neprodleně přijmout takové legislativní opatření, které zabrání další právní nejistotě a minimalizuje dopady na ty procesy, které již běží, nebo doběhly. A následně dopracovat systém, což, jak se ukazuje, bude trvat rozhodně několik dlouhých měsíců. Bohužel hodnocení působení pana ministra Bartoše ve funkci nelze hodnotit pozitivně. Ačkoli sliboval novelu stavebního zákona, která procesy zrychlí a zjednoduší, výsledek je rozpačitý a lze ho nazvat zmařenou nadějí. Razítka fakticky neubyla, proces se nezjednodušil, není méně úřadů, a celý tento chaos se ani nepovedlo zdigitalizovat, což měl být zlatý hřeb řešení. Nadto se nepodařilo žádným způsobem rozpohybovat výstavbu bydlení a tedy zajistit jeho vyšší dostupnost. Zákony, které pan ministr navrhoval směrem k dostupnosti bydlení byly dílčími dotačními pobídkami více, než systémovým a strukturálním řešením. Shodu jsme nebyli schopni najít ani v dalších oblastech. A nutno podotknout, že ačkoli s námi pan ministr komunikoval, bohužel nenaslouchal a naše argumenty nenašly uplatnění,“ uvedla asociace.
(nik, red, čtk)