INZERCE

Jaroslav Faltýnek na archivním snímku hnutí ANO: Zdroj: Česká justice

Faltýnek na mě ječel, že mu nevyšel pos*anej Jeseník, zaznamenaly odposlechy v kauze sportovních dotací

Místopředseda hnutí ANO 2011 a předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek lobboval za některé projekty sportovních dotací, kvůli kterým byli obviněni šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta a další podezřelí. „Faltýnek na mě ječel, že mu nevyšel pos*anej Jeseník,“ řekla v odposlechu jedna z obviněných – náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová. S Faltýnkem řešila i peníze pro Národní olympijské centrum v Prostějově, za nímž stojí sportovní manažer Miroslav Černošek.

„Fotbalisti to jednoduše podělali,“ prohlásil před rokem šéf hnutí ANO a tehdejší ministr finaní Andrej Babiš na adresu skandálu s rozdělováním sportovních dotací. „Není možné, když v minulosti některé vlády rozdělovaly peníze v nějakém baru v Intercontinentalu, aby se teď peníze rozdělovaly v nějakém bytě. To je pro mě nepřijatelné a skandální,“ komentoval případ zneužívání dotací například pro deník Sport.

Jak se dnes ukazuje, aktivní byl ohledně přerozdělování dotací i muž číslo 2 hnutí ANO, Jaroslav Faltýnek. Před měsícem ho vyslýchali detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu. A Faltýnek byl zjevně překvapený, co všechno o jeho aktivitách policisté vědí.

Faltýnek vypovídal jako svědek 28. června na policejní služebně Na Perštýně. Výslech od počátku odsýpal, Faltýnek odpovídal na otázky vyšetřovatelů krátce a jednoduše. Na otázku, jestli někdy řešil vyhlášení státní podpory sportu s někým z ministerstva školství, pod které spadala, odpověděl Faltýnek záporně: „Neřešil.“

Na otázku, jestli se nějak angažoval okolo sportovních subvencí po vyhlášení programu, odpověděl taktéž záporně: „Ne.“  V odpovědi na další otázku ale Faltýnek náhle otočil. Šlo o zamítnuté dotace pro víceúčelovou sportovní halu v Jeseníku ve výši 20 milionů korun. „Obrátil se na mně jako na poslance starosta Jeseníku Adam Kalous  se žádostí, abych se na ministerstvu zeptal, proč byla jejich žádost vyřazena… …Zeptal jsem se na to tří lidí, ministryně Kateřiny Valachové, náměstkyně Simony Kratochvílové a náměstka Roberta Plagy. Všichni mi odpověděli stejně, že důvodem bylo nesplnění formálních podmínek žádostí. To jsem poté řekl Adamu Kalousovi a to je všechno,“ připustil Faltýnek.

Dále padla otázka, jestli Faltýnek projednával přidělení jednotlivých dotací s hejtmany a zástupci samospráv nebo Asociace krajů. Faltýnek odpověděl opět stručně: „Ne.“ Po přečtení protokolu ale doplnil, že o jednotlivých dotacích s nikým nemluvil, ale například se zástupci samosprávy diskutoval například Národní olympijské centrum v Prostějově. V něm se výrazně angažuje známý sportovní manažer Miroslav Černošek, blízký šéfovi hnutí ANO. Projekt má stát přes 100 milionů korun a stát na ni poslal počátkem roku prvních 40 milionů.

Nepamatuji se

Po chvíli došlo ve výslechu Jaroslava Faltýnka k zásadnímu zlomu. Detektivové Faltýnkovi předložili části nahrané komunikace mezi náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou. Oba jsou v kauze cinklých dotačních titulů obviněni. Proti tomu se postavilo hned několik advokátů, ale policisté ve výslechu pokračovali.

Detektivové v únoru loňského roku nahráli Kratochvílovou, když Peltovi říká: „Já jsem se včera dohodla s Faltýnkem, doufám, že to platí, že nám nebudou kopat do těch infrastruktur. Aby nám zase nerozkopali Nymburk a Harrachov.“ Na otázku, jestli se Faltýnek s Kratochvílovou skutečně setkal a jestli řešili téma infrastruktur, pak politik opět odpověděl záporně s tím, že k žádné dohodě nedošlo. Následně vysvětloval, jak mohlo dojít k setkání s Kratochvílovou možná o měsíc později. „Nepamatuji si, potkávali jsme se i na chodbě… …Jdete po chodbě, například ve Sněmovně, potkáte se, řeknete si dobrý den a třeba hned na tom místě se věci řeší. Problém vyřeším a jdu dál,“ tvrdil Faltýnek.

Detektivové po chvíli přitvrdili a Faltýnkovi předložili sms komunikaci s Kratochvílovou z počátku loňského března, ve které řešili společnou schůzku. Na otázku, jestli se Faltýnek s Kratochvílovou sešli, odpověděl: „To nevím. Asi jsme se sešli, možná také ne. Nevím.“ „Popište nám průběh schůzky, došlo při ní k ostřejší vzájemné výměně názorů, pokud ano, o jaké konkrétní skutečnosti se jednalo,“ ptal se dále detektiv. „Nevím. Je to žena, na ženy se nekřičí,“ odtušil Faltýnek. Vyšetřovatel se Faltýnka následně ptá, jestli Kratochvílové předával seznam s žadateli o dotace a jestli ji žádal aby se podívala na žadatele město Jeseník, městys Chodová Planá nebo TJ Agrotec Hustopeče. (Pro doplnění, starostou Jeseníku je poslanec ANO Adam Kalous, starostou a místostarostou Chodové Plané do roku 2014 býval poslanec ANO Jan Volný, a Agrotec je firma z holdingu Agrofert, která figuruje v korupční aféře na České poště.) „Jeseník jsme si řekli, ale to bylo až potom, co mně Adam Kalous požádal zjistit, proč je vyškrtli, datum nevím. U ostatních jsem nic nepožadoval,“ navázal Faltýnek. Následoval dotaz na to, zda se Faltýnek angažoval ohledně výstavby Národního olympijského centra v Prostějově. Faltýnek potvrdil, že prostějovské centrum řešil na zastupitelstvu města i s vedoucími představiteli ministerstva školství. „Je špatné nebo trestné se bavit o tom, že by bylo potřeba stavět něco pro děti? Asi jsme došli k závěru, že je to dobrá věc. Víte, o čem se tady teď bavíme? Mluvil jsem o tom s hejtmanem, se starým, s novým, prostě se všemi,“ rozčílil se Faltýnek. Stavba byla v jednu chvíli pozastavena, protože chyběly peníze z dotací.

Kde mají vzít to DPH?

V tu chvíli vyšetřovatel vytáhl další záznam z odposlechnuté komunikace mezi Simou Kratochvílovou a Miroslavem Peltou z loňského 8. března. „Faltýnek na mě včera ječel, že mu nevyšl pos*anej Jeseník, a tak jsem se nedala samozřejmě a řekla mu, že umím všechno, ale nemůžu obhajovat projekty, které už vypadnou na formálním hodnocení,“ řekla Peltovi Kratochvílová. „V pořádku,“ děl Pelta. „Tak jsou blbí. Tak jsem propojila starostu Jeseníku tady s tím mojím mezičlánkem. Potom chtěl Prostějov samozřejmě, ta ředitelka toho Krajského úřadu, co to celou dobu vyřizovala, tak rezignovala, protože je novej hejtman. Tak zas začíná od nuly, ale hlavně oni nechcou zaplatit 32 mega, jenom prostě neví, kde mají vzít to DPH, co už prostavěli,“ pokračovala Kratochvílová. „Na jaký akci?“ opáčil Pelta. „No na ten Prostějov. Významná sportovní infrastruktura olympijská,“ vysvětlovala Kratochvílová. „To jako myslíš u Mirka Černoška?“ táže se dál Pelta. „No, no, já ho mám za 104 mega,“ tvrdí Kratochvílová. „104?“ ptá se Pelta. „140. Já to mám v rozpočtu všechno, všechno mám nachystaný,“ rozvíjí informace Kratochvílová. „Proplácet,“ doplní Pelta. „No jasně, a ještě za minulej rok prostavěnejch 32 mega,“ pokračuje Kratochvílová. „To je hodně,“ odtuší Pelta. „No a Faltýnek, a kde na to máme vzít. A já, proč se mně ptáte?“ doplní Kratochvílová. „A Nymburk máš taky nachystanej?“ dodal Pelta.

„Vůbec si nepamatuji, že bych na někoho řval… …Já si to nepamatuji, už jsme vám to řekl, to je pořád stejné… …Těch debat bylo mnoho, je to živý proces. Asi i teď probíhají debaty, ale bylo mi doporučeno se neptat, i když člověk bydlí sto metrů od toho, natož aby lobboval,“ dodal Faltýnek a znovo odmítl, že by kdy řešil žádosti Jeseníku, Chodové Plané nebo TJ Agrotec Hustopeče. Následovaly podstatně mírnější otázky obhájců a výslech byl brzy skončen. Jak už jsme uvedli, Faltýnek po přečtení protokolu doplnil svoji odpověď na otázku, zda se angažoval ve prospěch Národního olympijského centra v Prostějově. Pokud by se prokázaly pravdivé informace z hovoru mezi Kratochvílovou a Peltou, policie by asi řešila nejen dotační čachry, ale i možnou daňovou trestnou činnost kolem výstavby Národního olympijského centra v Prostějově.

Někdejší fotbalový bafuňář Miroslav Pelta jsou s bývalou ministerskou náměstkyní Simonou Kratochvílovou jsou policií obviněni, že v pronajatém bytě nezákonně porcovali dotace a domlouvali se na obsazení výběrové komise, která projekty bodovala, aby jim jejich plány vyšly. Policie stíhá i někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a generálního sekretáře unie Jana Boháče. Obviněny jsou i dvě právnické osoby, Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu. Následně si převzal obvinění i bývalý policista, respektive bývalý manažer fotbalové asociace Martin Synecký, který měl Peltovi údajně prozradit nasazení odposlechů.

Dotace měly podle policie téct do projektů, na nichž měly zájem vlivné osoby. Tendry na stavbu navíc vyhrávaly firmy spřízněné s Peltou. Na seznamu problematických dotací za půl miliardy byla například i sportovní hala u školy v Brně-Žabovřeskách. Ministerstvo na stavbu poslalo 20 milionů korun. Do stejné školy přitom chodila i dcera exministryně školství Valachové. Městská část, vedená ČSSD, pak zakázku za celkem 60 milionů přiklepla firmě Syner, která mimo jiné sponzorovala Peltův fotbalový klub v Jablonci.

Jan Hrbáček