Neoficiální e-shopy, které nabízejí předražené dálniční známky, zneužívají na internetu nepozornosti nebo nevědomosti lidí už delší dobu. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) se aktuálně snaží získat precedent, který by mu mohl boj usnadnit. Pomoci mu v tom má soud. Zásadní může být podle ministerstva dopravy „doménový spor“ vedený se společností CO2 Offset s.r.o. Podle mluvčí resortu Aleny Mühl jde o firmu, která provozuje větší množství takzvaných šedých e-shopů.

Jakmile podle ministerstva dojde k prvnímu rozhodnutí soudu, které bude využitelné i pro další případy, tak bude možné verdikt aplikovat na všechny další neoficiální prodejce. Na odhalování neoficiálních e-shopů úřad spolupracuje společně se SFDI. Seznam „šedých“ e-shopů zveřejňuje na svých internetových stránkách a podle resortu průběžně doplňuje. Informace získává právě od SFDI, které situaci monitoruje a vyhodnocuje.

Na společnost CO2 Offset bylo podle ministerstva loni 21. listopadu podáno k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 9 trestní oznámení, a to pro trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, trestný čin přisvojení si pravomoci úřadu a dále pak klamavého označení zboží a služeb a rovněž parazitování na pověsti. „Nemáme informace, v jakém stavu toto trestní oznámení momentálně je,“ zmínila mluvčí.

Přiblížila i další průběh sporu se společností CO2 Offset. Podle rozhodnutí z loňského 17. září vydaného Rozhodčím centrem pro domény .CZ měla firma převést domény na SFDI. Podala ale k obvodnímu soudu pro Prahu 3 proti rozhodnutí žalobu, která směřovala proti společnosti CZ. NIC, jež spravuje domény.

Mohlo by vás zajímat

„Napadá přitom platnost rozhodčí doložky a samotného rozhodnutí. SFDI se ve sporu připojil na stranu CZ.NIC jako vedlejší účastník a napomáhá k tomu, aby původní rozhodnutí zůstalo platné. To by znamenalo, že by společnost CO2 Offset musela výše zmíněné domény převést na SFDI,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Alena Mühl.

V březnu 2024 zároveň podal SFDI podnět na Českou obchodní inspekci (ČOI), která věc prověřuje. Ministerstvo dopravy ale podle mluvčí zatím nemá informaci o výsledku. ČOI může provozovatelům podobných neoficiálních e-shopů uložit pokutu v  řádu desetitisíců korun.

Další podnět ohledně společnosti CO2 Offset putoval podle ministerstva dopravy na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). „Vyjádřili jsme přesvědčení, že CO2 Offset porušuje GDPR jakožto správce či zpracovatel,“ uvedla mluvčí s tím, že ani v tomto případě nemá úřad informace, v jakém stavu podnět je.

Podle ministerstva dopravy jsou neoficiální e-shopy realitou nejen v České republice, ale i v zahraničí. Potýkají se s nimi i okolní země a snadné řešení v tuto chvílí podle resortu neexistuje. Klamavé e-shopy podle úřadu kopírují oficiální státní e-shop edalnice.cz. Úřad zároveň upozornil na to, že průmyslový vzor i logo edalnice.cz je podle resortu zaregistrovaný u Úřadu pro průmyslové vlastnictví. 

Mluvčí ministerstva Alena Mühl také popsala strategii, jak se například snaží falešné e-shopy získat od lidí peníze „navíc“. „Společnost lidem účtuje manipulační eko poplatky, podle informace na stránkách jdou peníze na financování výsadby stromů. Celkově parazituje na dobrém jménu SFDI,“ popsala Mühl. Vyjmenovala také seznam e-shopů, za kterými společnost stojí, jde například o eldanice.cz, czdalnice.cz, eczdalnice.cz. ctedalnice.cz, czdalnicegov.cz a ctdalnicegov.cz.

Ceny dálničních známek. Zdroj: Ministerstvo dopravy

Pokud už dojde k odhalení podvodného e-shopu, podniká podle ministerstva dopravy SFDI právní kroky, kdy je příslušný provozovatel neoficiálního e-shopu nebo webu upozorněn dopisem od právních zástupců fondu, že provádí činnost, která je vyhrazena ze zákona jemu a zároveň klame zákazníky například tím, že používá zaregistrovanou známku edalnice.cz či vizuální podobu oficiálních stránek.

„V minulosti se podařilo donutit tyto šedé e-shopy k uvádění výše poplatku, který si nad rámec zákonného poplatku účtují navíc, což alespoň může zákazníka navést na to, že se jedná o poplatek, který není nutné platit, a jde tedy o neoficiální e-shop,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Problémem také je, že většina neoficiálních prodejců provozuje více než jeden web. „Například provozovatelem webu elektronicka-dalnicni-znamka.cz je společnost Mýto EU s.r.o., kterou dle obchodního rejstříku zastupuje Josef  Pavelec, který námi byl již v minulosti vyzván k ukončení této činnosti,“ zmínil Jemelka.

Ministerstvo dopravy upozornilo, že je nejnověji možné spravovat dálniční známku přes Portál dopravy, takže odpadá vyhledávání e-shopu ve vyhledávačích, které může někoho zmást. Oficiální weby úřadu, kde je možné dálniční známku zakoupit jsou edalnice.cz nebo edalnice.gov.cz. Za roční dálniční známku řidiči zaplatí 2440 korun, za měsíční kupón 460 korun, desetidenní známka pak stojí 290 korun.