Kolem zastropování cen elektřiny a plynu, které schválila vláda premiéra Petra Fialy v pondělí 12. září, se vytvořila mlha nejasností. Nabízíme vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ke třem sporným bodům: termínu, od kdy platí cenový strop, dostupností pomoci z pohledu menších firem a k cenám plynu pro domovní kotelny.
Většina médií včetně Ekonomického deníku pochopila vyjádření ministrů tak, že cenový strop začne platit již od listopadu. Nyní se ukazuje, že to není tak docela pravda. „Avizovaný cenový strop se týká cen 2023, platí tedy od 1. ledna 2023,“ potvrzuje Miluše Trefancová.
Lidé však ušetří již v následujících měsících. Dodavatelé budou povinni do 30 dnů po vyhlášení cenového stropu upravit zákazníkům zálohy a zaslat jim upravený rozpis záloh. Vzhledem k tomu, že zákazníci většinou hradí energie formou měsíčních záloh, dojde k faktickému zohlednění nižších cen pravděpodobně již v listopadových zálohách.
Stejně tak platí, že od počátku října elektřina zlevní díky změně úhrady vícenákladů na obnovitelné zdroje energie. Stoprocentně je bude hradit stát z rozpočtu. Příliš na tom neprodělá, protože tyto náklady od ledna 2023 výrazně klesnou.
Mohlo by vás zajímat
Dopad zastropování na firmy
Rychlá novela energetického zákona k regulaci cen energií výslovně zmiňuje pouze domácnosti a podnikatele – fyzické osoby. Podle vyjádření ministerstva průmyslu se však zastropování cen týká také podniků (právnických osob) připojených na hladině nízkého napětí (respektive se spotřebou plynu do 630 MWh ročně).
Vláda dále rozhodla, že pokud dojde ke schválení nyní navrhovaného opatření Evropské komise na snížení cen energií, tak určí maximální ceny elektřiny i pro střední podniky, které jsou připojeny k síti vysokého a velmi vysokého napětí. Toto zastropování může být v návaznosti na schválená opatření Komise omezeno například z hlediska toho, jaký objem spotřeby bude možné takto cenově regulovat.
Cena pro domovní kotelny
Nejasnosti se objevily také v případě zemního plynu, který nakupují SVJ či jiní vlastníci bytových domů pro domovní kotelny. Podle vyjádření ministerstva průmyslu se zastropování bude týkat všech zákazníků s odběrem do 630 MWh, ale také dodávky plynu pro výrobu tepla ke spotřebě v domácnostech.
Ostatní odběratelé plynu budou mít možnost zpětné kompenzace zvýšených nákladů státní dotací podle evropských pravidel Dočasného krizového rámce (více o tématu naleznete zde).
(red)