Neděle, 17. října, 2021

Exšéf slovenské inspekce dostal za úplatky podmínku. Bral mobily i televize

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Bývalý slovenský policista Adrián Szabó, který od srpna 2018 do června 2021 řídil slovenskou inspekční službu ministerstva vnitra, byl odsouzen za korupci a vynášení informací. Szabó uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu a od specializovaného soudu v Pezinku nakonec odešel s podmínkou. „V případě obviněného se nejednalo o ojedinělé a náhodné vybočení z řádného života. Páchání trestní činnosti se stalo neoddělitelnou součástí jeho způsobu života, jakým si postupně zvyšoval životní standard,” konstatoval prokurátor.

Na hlavní líčení před specializovaným soudem v Pezinku Adrián Szabó čekal na lavičce se skloněnou hlavou, hrál se s prsty na rukou a nervózně podupával nohama, popsal situaci těsně před soudem slovenský deník SME.

Někdejší policista Szabó jako kandidát politické strany Směr od srpna 2018 do června 2021 šéfoval Úřadu inspekční služby ministerstva vnitra.

Korupční systém, ke kterému se od minulého roku na Slovensku přiznává stále více lidí z bezpečnostních složek, takzvaných kajícníků, si ovšem inspekce pod Szabóovým vedením nevšimla.

Namísto toho se nyní samotný Szabó přišel na Specializovaný trestní soud veřejně přiznat, že bral úplatky a policistům vynášel informace z vyšetřování.

Prokurátor se se Szabóem dohodl na tříletém trestu s podmíněným odkladem na pět let a na peněžním trestu 25 tisíc eur. Součástí dohody je i sedmiletý zákaz výkonu veřejné funkce a propadnutí úplatků.

„S pokorou žádám, aby soud takovou dohodu schválil,“ řekl u soudu tichým hlasem Szabó.

Úřad, který Szabó vedl, měl přitom vyšetřovat selhání policistů také v oblasti korupce. Szabó pracoval u policie téměř dvacet let. Kromě hotovosti ve výši 20 tisíc eur (přes půl milionu korun) přijal také úplatky ve formě drahých mobilů a televizoru.

Szabó původně tvrdil, že je nevinný. Ve vazbě se ale následně přiznal a s prokurátorem uzavřel dohodu o vině a trestu. Bývalý policista je momentálně nezaměstnaný a požádal o výsluhový důchod.

„V případě obviněného se nejednalo o ojedinělé a náhodné vybočení z řádného života. Páchání trestní činnosti se stalo neoddělitelnou součástí jeho způsobu života, jakým si postupně zvyšoval životní standard,” popsal prokurátor.

(hrb)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter