Čtvrtek, 23. září, 2021

Excalibur Army podepsala na veletrhu v Abú Dhabí dohodu o výrobě raketometů v Indonésii. Jezdit budou na podvozcích Tater

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Skončený mezinárodní veletrh obranné techniky IDEX v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech přináší zajímavou zprávu do České republiky. Společnost Excalibur Army na veletrhu podepsala s indonéskou firmou PT Republik Defensindo smlouvu o společné výrobě raketometů RM-70 Vampire v Indonésii. Produkce raketometů začne již v tomto roce.

Uplynulý čtvrtek skončil pravidelný svátek zbrojařů z celého světa – mezinárodní veletrh obranné techniky IDEX 2021 ve Spojených arabských emirátech. Vyjma prezentací výrobků bývá IDEX častým místem signace kontraktů. Stalo se tak například ve výstavní expozici firem holdingu Czechoslovak Group (CSG), kde byla podepsána smlouva mezi společností Excalibur Army a indonéskou PT Republik Defensindo (PT. RDI). Pakt stvrdil společnou produkci raketometných systémů RM-70 Vampire ráže 122 mm na podvozcích Tatra v Indonésii, včetně přesunu potřebných technologií.

Produkce raketometů s podvozky v konfiguraci 4×4, 6×6 a 8×8 ve městě Batam a jejich dodávky indonéským ozbrojeným silám začnou již v roce 2021. Projekt je pokračováním spolupráce obou firem a navazuje na dodávku českých raketometů RM-70 Vampire pro indonéské ozbrojené síly v minulých letech.

Smlouva vytváří potenciál pro české exportní zakázky a spolupráci v řádech desítek milionů dolarů. Společnost Excalibur Army dodala do Indonésie první baterie raketometů RM-70 Vampire už v roce 2016. Dodal je včetně speciálních podpůrných a velitelských vozidel, které byly vyrobeny a sestaveny ve spolupráci českých a slovenských podniků.

Raketomet Vampire. Foto: mediální prezentace Excalibur Army

Excalibur Army také zajistila zaškolení a výcvik osádek a obsluh raketometů. Firmase svými partnery navíc dodala v posledních letech do Indonésie obojživelná mostní vozidla nebo obrněná vozidla Pandur II 8×8.

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu.

V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2019 tržby v hodnotě více jak 28,5 miliard korun, pracuje více než 8200 zaměstnanců. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl.

Excalibur Army z holdingu CSG je českým výrobcem a prodejcem těžkých vojenských vozidel, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení. Zaměřuje se na vývoj, výrobu moderních vozidel, servis, repase a modernizace včetně zásadních upgradů převážně pozemní vojenské techniky.

IDEX je nejdůležitější vojenský veletrh na Středním východě a v severní Africe. Jako jediný veletrh s mezinárodním přesahem v tomto regionu každé dva roky vystavuje nejnovější technologie z oblasti pozemní obrany, námořnictva a letectva. Pravidelně zde vystavuje přes 1 500 organizací a institucí z 60 zemích světa pro více než 70 000 účastníků. Výstaviště v Abú Dhabí (ADNEC) disponuje 12 prostornými halami a má k dispozici i venkovní a vodní plochu, kde probíhají ukázky použití vojenského vybavení včetně lodí či pozemních prostředků. Letos se veletrh koná od 21. do 25. února.

České společnosti přijely do Spojených arabských emirátů představit produkci z oblasti obranných, bezpečnostních a komunikačních technologií.

Například expozice, která byla připravena velvyslanectvím České republiky ve spolupráci s ministerstvem obrany a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu v rámci PROPED (Projekt na podporu ekonomické diplomacie) se zúčastnilo osm českých společností. Ostatní české firmy se představily na ploše v gesci ministerstva průmyslu a obchodu organizované formou oficiální účasti České republiky. Velké zbrojovky, jako například zmiňovaná CSG nebo Česká zbrojovka, měly svoje samostatné expozice.

Veletrh přináší i logistické výzvy. Excalibur Army místo cesty po zemi, která byla prakticky nemožná, do Abú Dhabí dopravila ke světové premiéře novou samohybnou houfnici DITA letecky.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter