INZERCE

Zásah celníků Foto: Celní správa

Ex-policista podezírá Roberta Šlachtu z nezákonného prověřování, sledování a odposlouchávání. Podal na něj trestní oznámení

Někdejší vysoce postavený policista Stanislav Hájek podal trestní oznámení kvůli podezření ze zneužití pravomoci na náměstka Celní správy a šéfa jejího odboru pátrání Roberta Šlachtu. Případ souvisí s nedávno odhalenou velkou krádeží pohonných hmot ve společnosti ČEPRO. „A to proto, abych mohl být zařazen do okruhu prověřovaných osob s možným nasazením operativních prostředků proti nim snad včetně odposlechů hovorů či sledování kontaktů a to kvůli zcela jiné věci se společností ČEPRO zcela nesouvisející,“ odůvodňuje trestní oznámení Hájek. Robert Šlachta se ještě jako šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hájkovi věnoval už v takzvané kauze Nagyová. Hájkovo jméno bylo v bezpečnostních kruzích donedávna spojováno také s twitterovým účtem Julius Šuman, který zveřejňoval kompromitující materiály na premiéra Andreje Babiše před posledními parlamentními volbami.

Bývalý vysoce postavený důstojník Útvaru zvláštních činností, policejní složky, která nasazuje odposlechy nebo řeší sledování podezřelých osob, Stanislav Hájek podal trestní oznámení před pár týdny. Sice v něm explicitně přímo nepoukázal na náměstka Celní správy a šéfa odboru pátrání Roberta Šlachtu, ale z textu oznámení osoba, na kterou podání míří, jednoznačně vyplývá.

Celníci si Hájka předvolali 20. března k takzvanému podání vysvětlení. Tam se měl dostavit na základě trestního oznámení, které podalo ČEPRO. Šlo v něm o: „poškozování majetku společnosti ČEPRO a souvisejících krádeží pohonných hmot, případně krácení nepřímých daní“.

Případ úzce souvisí s tím, že ke konci loňského roku přišli do ČEPRO dva bývalí elitní policisté oznámit možnou krádež pohonných hmot velkého rozsahu (viz níže). Prvotním zdrojem informací byl podnikatel Petr Hájek z Tachovska, ten ale zakrátko na to zemřel. Případu se ujala Celní správa. U ředitele ČEPRO Jana Duspěvy tuto záležitost osobně řešili náměstek Robert Šlachta a jeho pravá ruka Tomáš Sochr. Celníci ale začali v rámci svých aktivit naprosto záměrně prověřovat bývalého policistu Stanislava Hájka, který neměl s případem absolutně nic společného.

„Výzvou ze dne 27. 2. 2019 jsem byl pozván komisařem odboru pátrání Olomouc k podání vysvětlení v jakési kauze poškozování majetku společnosti ČEPRO a snad související krádeži pohonných hmot či krácení nepřímých daní. Absolutně jsem z předvolání, ale ani z následujícího výslechu, před celním orgánem nepochopil, oč vůbec jde a co právě já s tím mám mít společného,“ tvrdí Hájek v trestním oznámení.

„Při podání vysvětlení jsem byl v podstatě jen dotázán, zda jsem se zúčastnil nějakých schůzek ve společnosti ČEPRO nebo jinde ve věci týkající se této společnosti a zda znám účastníky takových schůzek,“ pokračuje text oznámení. Na to podle svých slov odpověděl, že nikdy nebyl ve společnosti ČEPRO, nikoho z této firmy nezná. A že nikdy nebyl na žádné schůzce, kde by se řešily jakékoliv věci této společnosti se týkající. „Mimo protokol jsem pak byl dotázán celním orgánem, zda znám Roberta Šlachtu. To bylo vše, víc mně nikdo nevysvětlil, co má to vše znamenat,“ pozastavuje se Hájek.

Následně se k Hájkovi dostaly informace, že ve výše označené kauze byl možná záměrně zaměněn za jiného Hájka, „sice shodného s mým příjmením, ale s rozdílným křestním jménem“. „A to proto, abych mohl být zařazen do okruhu prověřovaných osob s možným nasazením operativních prostředků proti nim snad včetně odposlechů hovorů či sledování kontaktů a to kvůli zcela jiné věci se společností ČEPRO zcela nesouvisející,“ napsal dále v trestním oznámení Hájek.

Mezi náměstkem celníků Robertem Šlachtou a někdejším kolegou z Útvaru zvláštních činností Stanislav Hájkem to jiskří už delší dobu. Foto: celnisprava.cz

„Pokud skutečně došlo k protizákonnému zásahu do mé osobnostní sféry a porušení mých základních ústavních práv, žádám o důsledné vyvození trestněprávní odpovědnosti vůči všem, kteří tak konali. Za tím účelem považuji za nezbytné objasnit, kdo a na základě čeho konkrétního učinil závěr, že mám cokoliv společného s jakousi kauzou společnosti ČEPRO a mám kvůli ní být zván k podání vysvětlení. Současně a zejména, zda došlo k odposlechům či sledování mé osoby a pokud ano, jaké byly v příslušných rozhodnutích uvedeny konkrétní důvody,“ uzavřel svůj podnět bývalý důstojník Útvaru zvláštních činností Hájek.

Taky Hájek

Na sklonku loňského roku přišel za bývalým náměstkem civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace – a dlouholetým policistou Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Zdeňkem Blahutem podnikatel Petr Hájek z Tachova. Hájek se v rámci jím iniciovaného rozhovoru Blahutovi svěřil mimo jiné s tím, že má od svých zdrojů informaci, že se chystá obrovská krádež ve státním podniku ČEPRO.

Ukradeny prý měly být v časovém údobí zhruba za čtvrt roku pohonné hmoty v hodnotě zhruba 200 miliónů korun. Informátoři, které prý Hájek znal, by prý na odhalení přípravy krádeží rádi spolupracovali. Podle Hájka ale za spolupráci požadovali odměnu zhruba ve výši deseti procent z hodnoty plánovaného lupu. Ekonomický deník získal informace o pozadí tohoto příběhu z několika zdrojů z Celní správy, ČEPRO a potvrdili jej i někteří z jeho aktérů.

Zdeněk Blahut se následně s poznatky od Petra Hájka svěřil svému bývalému kolegovi z ÚOOZ Luďku Žákovcovi. Ten pak kvůli tomu dojednal setkání s generálním ředitelem ČEPRO Janem Duspěvou. Krátce na to se Blahut s Žákovcem a Duspěvou sešli v pražském hotelu Hilton. Duspěva měl prý na schůzce připustit, že nelze vyloučit, že ke krádeži podobného objemu by skutečně mohlo dojít. Protože Duspěva chtěl znát více informací a podrobnosti, dohodli se proto na dalším setkání, na které měl dorazit nositel primárních informací – podnikatel Petr Hájek.

V prosinci proto následovalo setkání už přímo na ČEPRO. Vyjma ředitele Duspěvy a šéfa bezpečnosti ČEPRO Jiřího Nováka (shodou okolností také bývalého policisty – pozn. red.) na ni dorazili Zdeněk Blahut, Luděk Žákovec a podnikatel Petr Hájek. „Na schůzce Hájek v kostce odprezentoval, co by se mělo stát. Řešilo se pak, že by mohlo pod dohledem celníků dojít k předstíranému převodu, aby se tato trestná činnost zadokumentovala. Informátoři podle Hájka navrhovali, že by si jako odměnu za cennou informaci mohli odebrat ne peníze, ale pohonné hmoty za zhruba deset procent z údajného objemu krádeže z ČEPRO. Duspěva měl říct, že je výše odměny nereálná, ale že například celníci můžou nějakou, byť mnohem nižší, odměnu, za tyto poznatky vyplatit. Řešili také to, že by Žákovcova firma mohla pomoci získat kontakt na zloděje, s tím, že by si za tuto práci vyfakturovala honorář v hodnotě desítek tisíc korun. Mluvili i o tom, že by ČEPRO kvůli chystané krádeži podalo trestní oznámení, aby se to mohlo začít oficiálně vyšetřovat,“ prozradil Ekonomickému deníku jeden z dobře informovaných zdrojů.

Krátce na to se podnikatel Petr Hájek, který měl na poslední schůzce evidentní zdravotní problémy, úplně Blahutovi odmlčel. Luďku Žákovcovi se pak za krátký čas přes prostředníka ozval jiný člověk s tím, že přebírá původní Hájkovu agendu. Proběhla další schůzka, té se účastnil už náměstek Celní správy a šéf sekce pátrání Robert Šlachta a jeho zástupce. „Manažeři ČEPRO to zahájili a pak odešli pryč. Ten nový člověk od Hájka, nějaký Skála z Plzeňska začal mluvit, ale krátce na to na něj začal naléhat Šlachta, že musí spolupracovat s celníky, jinak že mu hrozí velké potíže. Šlachta říkal, že už to celníci vyšetřují a několikrát zmínil jméno Stanislav Hájek, přestože dobře věděl, že prvotním zdrojem informací byl Petr Hájek, ten podnikatel z Tachova,“ sdělil další ze zdrojů Ekonomického deníku. Později vyšlo najevo, že původní zdroj informací, podnikatel Petr Hájek pravděpodobně zemřel.

Podle oficiálních informací oznamovatel plánované obří krádeže Petr Hájek zemřel. Jeden čas se objevovaly i spekulace o jeho možném zařazení do programu na ochranu svědků nebo, že ho někdo sprovodil ze světa záměrně. Repro: Ekonomický deník

Jméno celníky zaměněného Stanislava Hájka se objevilo v médiích například v roce 2013 souvislosti s takzvanou kauzou Nagygate. V policejním souhrnu z Nagygate Šlachtovi lidé z ÚOOZ zkonstatovali, že Hájek je v telefonickém spojení s lobbistou Ivo Rittigem, což ho mělo stát pozici náměstka Útvaru zvláštních činností. Šlachta se o Stanislava Hájka intenzivně zajímal už tehdy a zájem o jeho osobu evidentně přetrvává dodnes. Nejspíš také proto jeho jméno několikrát zmínil na poslední schůzce kvůli krádežím v ČEPRO.

Před nějakým časem lidé z bezpečnostních kruhů, blízcí premiérovi Andreji Babišovi, začali Hájkovo jméno skloňovat také v souvislosti s twitterovým účtem Julius Šuman. To je jméno důstojníka Státní bezpečnosti, který před rokem 1989 zverboval jako agenta StB mladého Andreje Babiše a na účtu tohoto jména se začaly před posledními parlamentními volbami začaly objevovat informace o Babišově kauze Čapí hnízdo. A Babiš měl eminentní zájem zjistit, kdo za účtem Šuman stojí a zaangažoval do toho i některé bezpečnostní složky.

Skutečné zloděje dopadli, jeden utekl

Prvotní informace od dnes zemřelého podnikatele Petra Hájka zněla tak, že v produktovodech ČEPRO mají být dvě navrtávky, ze kterých se mají „ve velkém“ odpouštět pohonné hmoty. Odhadnutá škoda měla činit minimálně 200 miliónů korun. Zjištění o ruskojazyčném gangu, který by se v případě odhalení přesunul do jiné země, se nakonec ukázala jako validní. Západočeská policie totiž nakonec na základě telefonického udání jednu stáčírnu pohonných hmot odhalila na Plzeňsku v lokalitě Hadačka. „Navrtávka byla vyvedena podzemním protlakem asi 200 metrů do budovy, kde se pohonné hmoty stáčely,“ uvedl k tomu před pár týdny zdroj Ekonomického deníku. Zásah se ale úplně nepovedl.

Podle mluvčí krajské policie Pavly Burešové policie 14. května obdržela na tísňového lince oznámení o tom, že se v areálu jedné firmy na severním Plzeňsku pohybují podezřelé osoby. „Hlídka na místě omezila na osobní svobodě dvě osoby cizí státní příslušnosti. Použití donucovacích prostředků bylo však u jednoho z mužů neúčinné a z místa utekl,“ uvedla na webu policie, jak napsala agentura ČTK. Při pátrání zadrželi dalšího cizince, který se údajně také podílel na trestné činnosti. Na místě našli policisté odstavený kamion, před nímž byl lodní kontejner a vedle něj karavan. „V kontejneru byl gumový vak o objemu asi 30.000 litrů a probíhalo přečerpávaní pohonných hmot do tisícilitrových barelů umístěných v návěsu kamionu,“ dodala mluvčí.

Přesný objem odcizených pohonných hmot a výše škody jsou předmětem vyšetřování, uvedla Burešová 17. května. Kriminalisté zjišťují další pachatele. „Vrchní komisař zahájil 16. května trestní stíhání dvou cizinců ve věku 54 a 48 let pro krádež, kterou podle policie spáchali jako členové organizované skupiny. V souvislosti s případem policisté pátrají po muži, který z areálu firmy uprchl,“ napsala ČTK.

Stanislav Hájek se nechce smířit s tím, aby účelové zahrnutí jeho osoby Celní správou do prověřování trestné činnosti, respektive krádeží, v ČEPRO, vyšumělo do ztracena. Trestní oznámení za něj podal advokát Josef Monsport na Okresní státní zastupitelství v Olomouci, protože se prověřování Hájkovy údajné trestné činnosti chopili tamní celníci. I když mohlo jít podle některých zdrojů Ekonomického deníku o zastírací manévr, aby měla Celní správa k dispozici podklady ke schválení sledování a odposlouchávání Hájka.

„S právním zástupcem jsme podali podnět k přešetření celé té věci na státní zastupitelství v Olomouci. A je to podnět, zda nebyla zneužita pravomoc v souvislosti s mým předvoláním, lustrací a dalšími úkony v trestním řízení… …Já si myslím, že to bylo účelové předvolání k něčemu, čehož jsem se vůbec neúčastnil, nevím, o co šlo. Ať konají orgány činné v trestním řízení, protože žijeme v demokratickém státě a něco podobného si někdo nemůže dovolit bez jakéhokoliv důvodu,“ řekl k trestnímu oznámení Ekonomickému deníku Stanislav Hájek.

Okresní státní zastupitelství v Olomouci pak Hájkův podnět nedalo k vyšetření Generální inspekci bezpečnostních sborů, kam by jeho trestní oznámení logicky spadalo, ale předalo jej na olomouckou pobočku Krajského státního zastupitelství v Ostravě. „Z důvodu věcné příslušnosti, k dalšímu opatření,“ odůvodnila posun věci „výš“ žalobkyně Petra Herentinová. Zda trestní oznámení doputovalo na generální inspekci, nebo se jím bude zabývat policie, zatím není známo.

Hájkova kauza není prvním problémem Roberta Šlachty u celníků po jeho odchodu z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v létě roku 2016. Pátrací odbor Celní správy totiž před rokem sledoval na Moravě několik lidí, podezřelých z organizátorství a řízení trestné činnosti. Ke sledování celníci použili vojáky z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. O takzvanou součinnost armádu požádal náměstek celníků Robert Šlachta, respektive jeho podřízený. Zákon to ovšem neumožňuje. Případ už Generální inspekce bezpečnostních sborů a Vojenská policie prověřují necelého půl roku.

Jan Hrbáček