Evropští lídři se mají v pondělí sejít na mimořádném summitu o válce na Ukrajině v reakci na obavy, že USA pokračují s Ruskem v mírových rozhovorech, které sevřou kontinent. Britský premiér Keir Starmer, který se má summitu v Paříži zúčastnit, britské BBC řekl, že je to „okamžik, který se naskytne jednou za generaci pro naši národní bezpečnost“ a že je jasné, že Evropa musí převzít větší roli v NATO.

Stalo se tak poté, co zvláštní vyslanec Donalda Trumpa na Ukrajině řekl, že evropští lídři budou konzultováni, ale nebudou se účastnit žádných rozhovorů mezi USA a Ruskem o ukončení války.

Vysocí představitelé Bílého domu, včetně ministra zahraničí USA Marca Rubia, se mají v nadcházejících dnech setkat s ruskými vyjednavači v Saúdské Arábii. Američtí představitelé uvedli, že pozvána byla i Ukrajina – ačkoli prezident Volodymyr Zelenskyj říká, že jeho země žádné takové pozvání neobdržela.

Zvláštní vyslanec Keith Kellogg ve svých poznámkách, které pravděpodobně vzbudí obavy na Ukrajině a mezi evropskými spojenci, uvedl, že předchozí jednání selhala, protože se do nich zapojilo příliš mnoho stran.

Mohlo by vás zajímat

„Může to být jako křída na tabuli, může to trochu skřípat, ale říkám vám něco, co je opravdu docela upřímné,“ řekl v sobotu.

Evropa je stále pronásledována dohodami z Minsku, neúspěšnou dohodou o příměří uzavřenou mezi Ukrajinou a Ruskem v roce 2015. Rozhovory, které zprostředkovala Francie a Německo, usilovaly o ukončení bojů v oblasti Donbasu na východní Ukrajině.

Keir Starmer chápe svou roli ve sbližování USA a Evropy, aby byl zajištěn jednotný přístup k míru na Ukrajině.

Britský premiér bude diskutovat o názorech evropských lídrů při návštěvě amerického prezidenta Trumpa v Bílém domě na konci tohoto měsíce.

Další setkání evropských lídrů spolu se Zelenským se očekává po návratu Starmera z Washingtonu.

Starmer řekl, že Spojené království bude „pracovat na tom, aby zajistilo, že udržíme USA a Evropu pohromadě“ a dodal, že tyto dvě země nemohou „dovolit, aby jakékoli rozpory v alianci odváděly pozornost“ od „vnějších nepřátel“.

„Toto je okamžik naší národní bezpečnosti, který se naskytne jednou za generaci, kdy se zabýváme realitou dnešního světa a hrozbou, které čelíme ze strany Ruska,“ řekl.

„Je jasné, že Evropa musí převzít větší roli v NATO, protože spolupracujeme se Spojenými státy na zajištění budoucnosti Ukrajiny a čelíme hrozbě, které čelíme ze strany Ruska,“ doplnil.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski řekl, že Emmanuel Macron svolal summit evropských lídrů, který francouzský prezident dosud neoznámil. Summit už ale potvrdil francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot, který řekl, že „hlavní evropské země“ se sejdou v pondělí, aby diskutovaly o evropské bezpečnosti.

Zatím není jasné, kdo další se pařížského setkání zúčastní. Pozváni byli německý kancléř Olaf Scholz a italská premiérka Giorgia Meloniová, uvedla agentura Bloomberg.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se má v pondělí v Bruselu setkat s Keithem Kelloggem, zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko.

Sikorski řekl: „Prezident Trump má metodu operace, kterou Rusové nazývají průzkum prostřednictvím bitvy. Tlačíte a vidíte, co se stane, a pak změníte svůj postoj, legitimní taktiku. A my musíme reagovat.“

Dříve v sobotu Zelenskyj vyzval k vytvoření systému evropské armády uprostřed rostoucích obav, že USA již nemusí kontinentu přijít na pomoc.

Ve svém projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci řekl, že projev amerického viceprezidenta J. D. Vance na této akci jasně ukázal, že staré vztahy mezi Evropou a Amerikou „končí“ a kontinent „se tomu musí přizpůsobit“.

Zelenskyj však také řekl, že Ukrajina „nikdy nepřijme dohody uzavřené za našimi zády bez naší účasti“ poté, co se Trump a ruský prezident Vladimir Putin dohodli na zahájení mírových rozhovorů.

Začátkem tohoto týdne americký prezident oznámil, že má s ruským vůdcem dlouhý telefonický rozhovor a že jednání o zastavení „směšné války“ na Ukrajině začnou „okamžitě“.

Trump pak Zelenského o svém plánu „informoval“.

Trump se zdál být přesvědčen, že jeho styl vedení by mohl vydláždit cestu k mírové dohodě na Ukrajině.

Jeho sblížení s Putinem ukončilo více než tři roky mlčení mezi Moskvou a Washingtonem.

Trumpovo šokující oznámení oživilo vzpomínky na jeho setkání s Putinem v Helsinkách v roce 2018.

Oba muži vedli téměř dvouhodinové rozhovory za zavřenými dveřmi ve finském hlavním městě a pokračovali na společné tiskové konferenci, kde Trump hájil Rusko kvůli tvrzením o vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

„Jeho komentáře přišly navzdory tomu, že americké zpravodajské agentury v roce 2016 dospěly k závěru, že Rusko stálo za snahou vychýlit misky vah amerických voleb v neprospěch Hillary Clintonové, a to státem schválenou kampaní kybernetických útoků a falešných zpráv na sociálních sítích,“ dodává BBC.