Tribunál Evropské unie zamítl stížnost společnosti Nord Stream 2 proti směrnici Evropské unie o přepravě zemního plynu. Evropská unie směrnici pozměnila v roce 2019. Jejím cílem bylo, že by se zákon EU o plynovodech spojujících alespoň dva členské státy měl vztahovat i na plynovody ze třetích zemí. Cílem bylo zajistit rovné podmínky na trhu EU.
Společnost požadovala, aby část plynovodu vedoucího z Ruska do Německa byla vyňata z předpisů Evropské unie, ale soud shledal, že se tím zabrání narušení hospodářské soutěže a negativním dopadům na bezpečnost dodávek.
Směrnici o zemním plynu Evropská unie pozměnila v dubnu 2019. Myšlenka byla taková, že zákon EU o plynovodech spojujících alespoň dva členské státy by se měl vztahovat i na plynovody ze třetích zemí. Cílem bylo zajistit rovné podmínky na trhu Evropské unie.
Společnost Nord Stream 2 AG se ve svém sporu s Evropskou komisí rozhodla k nečekanému kroku rozhodla v srpnu 2019. Obrátila se na Soudní dvůr EU s požadavkem zrušení revize směrnice. Společnost ji totiž považuje za diskriminující a požadovala její zrušení. Změna směrnice byla přijata v dubnu 2019.
„Upravená směrnice o zemním plynu porušuje základní právní principy EU, jako například princip nediskriminace. Úprava byla evidentně přijata s cílem zabránit úspěšnému dokončení projektu. Z tohoto důvodu podnikla společnost takovýto krok s cílem změny anulovat,“ uvedl v roce pro EURACTIV.com přední lobbista Nord Stream 2 AG Sebastian Saas.
Způsob, jakým se firma rozhodla problém řešit, byl překvapivý, protože společnost původně zvažovala pouze cestu vyjednávání sporných bodů směrnice v rámci arbitráže. Na základě historické zkušenosti však délka arbitráže výrazně přesahuje dobu trvání vyřízení žádosti o anulování směrnice, kdy projednání žádosti trvá průměrně 20 měsíců.
Dle hodnocení některých právních expertů směrnice poskytovala již dokončeným potrubím možnost odchýlit se od pravidel unijního trhu s energiemi. Závazná byla totiž pouze pro projekty dokončené po vstupu směrnice v platnost. Finální rozhodnutí o investicích do projektu Nord Stream 2 ale padlo dávno před tím, než směrnice vešla v platnost. Nord Stream 2 tak jako jediný nemůže výjimku využít, což je dle vedení projektu diskriminující.
Kontroverzní projekt v hodnotě 11 miliard dolarů propojující Rusko s Německem přes dno Baltského moře měl do budoucna až dvojnásobně navýšit ruské dodávky plynu do největší unijní ekonomiky.
Projekt Nord Stream 2 vedl ruský plynárenský koncern Gazprom za spoluúčasti evropských firem Engie, OMV, Uniper a Wintershall.
Evropský tribunál konstatoval, že společnost Nord Stream 2 mohla při výstavbě svého plynovodu předpokládat, že nebude splňovat kritéria EU. Plynovod byl dokončen v roce 2021, jeho potrubím ale nikdy žádný plyn neproudil. Dokončen byl před ruskou invazí na Ukrajinu, která začala v únoru 2022, ale nikdy nebyl uveden do komerčního provozu. Jedna z trubek Nord Stream byla spolu s plynovodem Nord Stream 1 v září 2022 vyhozena do povětří. Nord Stream 1 byl v provozu od roku 2011.
Plynovody byly postaveny s cílem přečerpat 110 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně z Ruska přes Baltské moře do Německa. Této úrovně ale nikdy nedosáhly. V roce 2021 přečerpal Nord Stream přes 59 miliard metrů krychlových suroviny.
Společnost Nord Stream 2 AG, která je švýcarskou pobočkou Gazpromu, podle Tribunálu investice do svého plynovodu uskutečnila a pokračovala v nich v době, kdy neměla žádná ujištění, že právo unie se nadále nebude na její plynovod vztahovat.
„Naopak společnost Nord Stream 2 AG mohla předvídat, že unijní orgány a řada členských států, které v tomto smyslu zaujaly stanovisko už dlouho předtím, využijí svých pravomocí k rozšíření pravidel vnitřního trhu na plynovody ze třetích zemí, jako je plynovod Nord Stream 2,“ lze se dočíst v rozhodnutí soudu.
Deník The Wall Street Journal (WSJ) minulý týden napsal, že o koupi poškozeného Nord Streamu 2 projevil zájem americký byznysmen Stephen P. Lynch. Kreml v úterý podle agentury Reuters v reakci poznamenal, že nemá informaci o tom, že by státem kontrolovaný Gazprom chtěl plynovod prodat.
V únoru letošního roku Lynch požádal americké ministerstvo financí o licenci, která by mu umožnila zahájit rozhovory se subjekty kontrolujícími Nord Stream 2.
Lynch obchoduje s Ruskem již více než dvě desetiletí a během letošní prezidentské kampaně silně podporoval tábor nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
(nik)