Evropská komise zveřejnila Kodex postupů pro všeobecnou umělou inteligenci (GPAI). Dobrovolný rámec má pomoci technologickým firmám a vývojářům AI dodržovat zákon EU o umělé inteligenci. Kodex už podpořili významní globální hráči, americká společnost OpenAI a francouzská Mistral.

Evropská komise zveřejnila 10. července dobrovolný rámec, který má pomáhat dodržovat zákon EU o umělé inteligenci. Jedná se pomocníka pro poskytovatele modelů umělé inteligence, jako jsou ChatGPT a Gemini. Jeho zveřejnění přichází po několika měsících zpoždění. A také jen několik týdnů předtím, než od 2. srpna vstoupí v platnost nová pravidla pro modely umělé inteligence pro všeobecné účely.

Kodex postupů pro všeobecnou umělou inteligenci (GPAI) se skládá ze tří samostatných kapitol. Každá z nich se zabývá klíčovými oblastmi dodržování předpisů v souladu s požadavky zákona o AI.

Transparentnost a autorská práva

První dvě kapitoly – Transparentnost a Autorská práva – se vztahují na všechny poskytovatele modelů AI pro všeobecné účely. Pomáhají jim plnit povinnosti stanovené v článku 53 Aktu EU o AI. Kapitola Transparentnost obsahuje uživatelsky přívětivý formulář pro dokumentaci modelu. Umožňuje poskytovatelům zaznamenávat klíčové informace o jejich modelech AI a zajišťuje, že splňují požadavky na transparentnost.

Kapitola Autorská práva nabízí praktické pokyny pro vývojáře AI k vytvoření politik, které jsou v souladu s právními předpisy EU v oblasti autorských práv.

Třetí kapitola kodexu – Bezpečnost a ochrana – se týká menší skupiny poskytovatelů. Patří sem nejmodernější modely AI, které mohou přinášet systémová rizika, jak popisuje článek 55 zákona o AI. Jedná se zejména o modely s rozsáhlým dopadem, vysokým rizikem a potenciálem poškodit veřejnou bezpečnost, základní práva nebo demokratické instituce v celé společnosti.

Kapitola popisuje nejmodernější postupy pro řízení těchto rizik a pomáhá poskytovatelům zajistit, aby jejich systémy AI fungovaly bezpečně a spolehlivě.

Mohlo by vás zajímat

OpenAI a Mistral – kdo bude další?

„Kodex je navržen tak, aby pomohl průmyslu dodržovat pravidla zákona o AI týkající se všeobecné umělé inteligence,“ vysvětlil mluvčí Komise pro technologickou suverenitu Thomas Regnier. Nová legislativa podle něj firmám přináší větší právní jistotu a snižuje administrativní zátěž.

Krátce po zveřejnění kodexu jej podpořily společnosti OpenAI a Mistral, což ukazuje na podporu od významných hráčů v oboru vývoje AI. Celkový počet společností, které kodex pravděpodobně podepíší, ale zůstává nejistý. Není jasné, zda poskytovatelé přijmou celý kodex, nebo pouze jeho vybrané části.

Pokrok, ale i omezení

Laura Lazaro Cabrerová, poradkyně a programová ředitelka pro rovnost a data v organizaci CDT Europe, uvítala zahrnutí rizik pro základní lidská práva do kodexu. Stále ale vnímá řadu nedostatků.

 „Kodex je prvním ambiciózním krokem vpřed v oblasti správy modelů GPAI. Je to ale pouze začátek regulační diskuse, po které budou následovat evropské normy. Potenciál kodexu se v praxi plně projeví během dialogu mezi více zúčastněnými stranami, aby bylo možné zajistit smysluplné posouzení rizik a přijmout účinná opatření ke zmírnění složitých a měnících se dopadů na společnost,“ vysvětlila.

Kodex bude po zveřejnění čekat na posouzení členskými státy EU a Komisí, které potvrdí jeho přiměřenost. Ačkoli je podepsání kodexu dobrovolné, nabízí poskytovatelům AI jasnější a méně zatěžující cestu k dodržování nových pravidel Aktu EU o AI.