Evropský factoring meziročně vzrostl

Celková hodnota pohledávek postoupených factoringovým společnostem v zemích Evropské unie loni meziročně vzrostla o 7,5 % na více než 1,37 bilionu eur. Vyplývá to ze statistiky Evropské federace pro factoring a komerční financování (EUF). Členem EUF je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Objem evropského factoringu na konci loňského roku představoval asi 10 % celkového HDP Evropské unie. Vyšší míra růstu ve srovnání s předchozím rokem zřetelně převyšuje nárůst HDP v Evropě jako celku, a ukazuje tak na důležitou roli factoringu pro rozvoj reálné ekonomiky. V zemích EU jej loni využilo přes 160 tisíc podniků, kterým factoringové společnosti poskytly na provoz více než 170 miliard eur.

V České republice loni factoringový trh reprezentovaný Asociací factoringových společností České republiky (AFS ČR) zaznamenal souhrnnou hodnotu pohledávek 163,91 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 12,7 %.

„Ukazuje se, že hospodářské oživení stimuluje poptávku i po financování realizovaném prostřednictvím factoringu. Zvláště v odvětvích, pro která jsou typické delší lhůty splatnosti faktur, představuje factoring osvědčený a bezpečný zdroj provozního kapitálu, a to zejména pro malé a střední podniky,“ říká místopředseda představenstva ČLFA Tomáš Morávek.

Zdroj: Bankovnípoplatky.com