Bezpečnost České republiky musí být zajištěna v rámci NATO. Potenciální obrana států Evropské Unie, kterou by zajišťovala evropská armáda, je naprostý nesmysl. Evropský pilíř bezpečnosti je třeba masivně posílit, protože jsme zaspali. V Eurodebatě Ekonomického deníku, České justice a Zdravotnického deníku s názvem Budoucnost Evropy – agenda pro nový Evropský parlament a Evropskou komisi to řekla poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová (ODS), která se o křeslo opět uchází na kandidátce koalice SPOLU.

Posílení evropského pilíře bezpečnosti bude jednou z hlavních agend Evropského parlamentu a budoucí Evropské komise. Potvrdila to europoslankyně Vrecionová, podle které je v současné chvíli klíčové, aby došlo k masivní podpoře evropského zbrojního průmyslu. „Evropa není schopna vyrobit munici, kterou Ukrajině slíbila. Na obranu musíme vydávat daleko víc, tady jsme zaspali,“ rázně upozornila Vrecionová během eurodebaty.

Účastníci eurodebaty (zleva): ředitel Institutu pro Evropskou politiku EUROPEUM Viktor Daněk, europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), moderátor diskuse a vydavatel Ekonomického deníku, České justice a Zdravotnického deníku Ivo Hartmann a předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Foto: Martin Kovář

Během předvolebních diskusí se řešila také možnost vzniku pozice eurokomisaře pro obranu v příští Evropské komisi, k čemuž se europoslankyně staví kladně.

Zástupce ředitele Institutu pro Evropskou politiku EUROPEUM Viktor Daněk je v oblasti výroby munice přesvědčený o tom, že firmy musejí mít jasně danou perspektivu do budoucna. Pokud tady však roky nebyla poptávka po zbraních, je logické, že taková perspektiva schází. „Všichni byli přesvědčení o tom, že mír tady bude napořád,“ shodli se jak Vrecionová, tak Daněk.

Děravé sankce vůči Rusku

Vrecionová v debatě připomenula také neúspěšnou dohodu o umístění americké raketové základy v Česku před patnácti lety. Umístění amerického radaru v Brdech tehdy nedopadlo. Na vině byl jednak masivní domácí odpor, ale také ostré protesty ze strany Ruska, které plán označilo jako ohrožení své bezpečnosti. USA nakonec projekt zastavily. „Byla ohromná chyba, že jsme si to nechali utéct, teď, když tu máme ruského agresora kousek za našimi hranicemi,“ podotkla.

Europoslankyně Veronika Vrecionová promluvila o důležitosti posílení bezpečnosti Evropy. Foto: Martin Kovář

Daněk vidí pro příští Evropskou komisi dva hlavní úkoly. Jeden se také týká sankcí, které jsou zejména v energetické oblasti velmi děravé. „Jakmile něco zakážete, vždycky se najde oklika kudy dál. Stále jsme nezakázali dovoz zkapalněného plynu v neoznačených tankerech. Proč s tím něco neděláme?“ upozornil na problém během debaty s tím, že více než za finanční pomoc Ukrajině utrácí Evropa peníze za ruský plyn.

Viktor Daněk v průběhu eurodebaty. Foto: Martin Kovář

Co se týče evropské strategie směrem k Rusku, ta podle Daňka selhala. Evropa by měla být ve své politice extrémně agresivní, aby bylo pro ruského prezidenta Vladimira Putina nakonec snadnější sednout si k vyjednávacímu stolu. „Teď je pro Putina výhodnější bojovat, což je chybou Evropy, protože Ukrajinu ve zbrojním vybavení nepodporujeme ani zdaleka dostatečně,“ sdělil.

Blízký východ rozděluje členské země EU

Eurodebata otevřela také téma bojového stavu mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. Podle Vrecionové je dobře, že Česko pevně stojí za Izraelem a uznání samostatnosti Palestiny vnímá jako nešťastný krok. „To má být odměna za hrůzné činy hnutí Hamásu? Mrzí mě nejednotnost v Evropské unii a děsím se vzrůstajícího antisemitismu v Evropě i na amerických univerzitách,“ upozornila na rozpory v EU.

Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Foto: Martin Kovář

Podle předsedy Asociace soukromých zemědělců Šebka musí Evropská unie zapracovat na spolupráci, protože jednostranné uznání samostatného státu Palestiny některými členskými zeměmi EU bez dostatečné komunikace jde do extrému. „Evropu to nestaví do dobrého světla. Myslím si, že jsme zranitelní i v očích Číny. Je to znamení pro teroristy, že si mohou dovolit víc. Celá situace na Blízkém východě je v podstatě produktem oddalování skutečného řešení,“ uzavřel Šebek.

Nela Slivková

Mohlo by vás zajímat