Po výborném výsledku českého HDP přichází na řadu první odhady růstu evropské ekonomiky. Podle údajů Eurostatu i evropská ekonomika lehce meziročně zrychlila, nicméně její tempo výrazně zaostává za vývojem v ČR. 

Oproti začátku roku si ekonomika EU připisuje čtyři desetiny procenta (stejně jako v předchozích dvou kvartálech), meziročně se její tempo zrychluje na 1,6 %, v případě eurozóny na 1,2 %.

Česká ekonomika je aktuálně nejrychleji rostoucí ekonomikou v rámci celé EU. Z dosud prezentovaných výsledků je zřejmé, že nás s větším odstupem následuje Rumunsko (3,7 %), Polsko (3,6 %) a Španělsko spolu se Slovenskem (3,1 %). V první trojce jsou tedy jednoznačně země mimo eurozónu.

Největší evropská ekonomika – Německo – ve druhém kvartále lehce zrychlila na 0,4 %, což meziročně znamená plus 1,6 %. Slibný růst německé poptávky je pro český export a průmysl velmi příznivým signálem slibujícím příznivé výsledky i ve druhé polovině roku. Naproti tomu francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí oproti začátku roku stagnovala, což jí vyneslo pouze jednoprocentní meziroční nárůst. Dost málo na to, aby se zlepšila situace na tamním trhu práce nebo ve státních financích.

Mohlo by vás zajímat

Mírné zlepšení zaznamenává italská ekonomika, která se teprve v letošním roce vymanila z recese. Nárůst o půl procenta je však zatím jen velmi malý, aby přinesl celkovou ekonomickou úlevu pro tuto předluženou zemi. Jedinou zemí, která aktuálně zažívá recesi je Finsko.

Evropský růst nemá moc velkou šanci na další viditelnější zrychlení. Pomoci by ve větší míře mohly především klesající ceny dovážených surovin, energií a extrémně nízké úrokové sazby. Rizikem zůstává ruská recese a zpomalení čínské ekonomiky, které si vyžádalo devalvaci tamní měny.

Petr Dufek, ČSOB